Burhan Kuzu Başkanlık Sistemini Eleştirenlere Hak Verdi: Uygulamada Sorun Var

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu, son dönemlerde başkanlık sistemine gelen eleştirilere hak verdi. Kuzu açıklamasında, başkanlık sisteminde bir sorun olmadığını sadece uygulamada sorunlar olduğunu ifade etti.

28.06.2019 - 14:40
28.06.2019 - 14:40
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu, katıldığı canlı yayında başkanlık sistemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Son dönemlerde başkanlık sistemi hakkında yapılan eleştirileri doğru bulduğunu belirten Kuzu, başkanlık sisteminde bir sorun olmadığını sistemin uygulamasında sorunlar olduğunu ifade etti. Sistemin yürütme kısmını bir anlamda hallettiklerini belirten Kuzu, yasama kısmını halledemediklerini, çünkü parlamentonun güçlü olması için seçim sistemini değiştirmek gerektiğini dile getirdi. Başkanlık sisteminin sadece 1 yıldır uygulamada olduğunu ve bu süre içerisinde büyük bir değişim beklemenin doğru olmadığını savunan Kuzu, bir modelin oturmasının sadece bir yılda ölçülecek bir şey olmadığını ifade etti.

Amerika Başkanlık Modelinin Tarihini Biliyorum

Burhan Kuzu açıklamasının devamında Amerika’da uygulamada olan başkanlık modelinin tarihini bildiğini ve 40 yılını bu konuya verdiğini belirterek, Başkanlık modelinin bir ülke için mutlaka yararlı olduğuna inandığını dile getirdi. Son günlerde uygulamadaki aksaklık ve eksiklikler nedeniyle parlamenter sisteme geri dönmek istediğini belirten Burhan Kuzu, özellikle İstanbul seçiminden sonra yapılan bu eleştirileri doğru bulmadığını ifade etti.

Seçim Sistemi Değişmeli

Mevcut seçim sisteminin başkanlık modelinde en büyük sorun olduğunu belirten Kuzu, vekilin yeniden seçilme kaygısının giderilmesi gerektiğini ve bunun tek yolunun her milletvekilinin kendi bölgesinde delegelerle seçileceği, daraltılmış bölgeye geçmek olduğunu ifade etti. Vatandaşların da bu sayede kendi partisinin adayını doğru bulunmaması durumunda başka bir adaya destek verebileceğini dile getiren Burhan Kuzu, bu sayede partiye değil adaya oy verme imkanın doğacağını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim