Bundan Sonra Asla Çöpe Atmayacaksınız: Muz Kabuğunun Faydaları

NAVİGASYONMUZ KABUĞUNUN FAYDALARIDişleri Beyazlatıyor, Lekeleri Yok EdiyorSivilce ve Aknelere ÇözümSiyah Nokta ve Cilt Lekelerine ÇözümGöz Altı Şişlikleri ve Göz TorbalarıBöcek ve Sivrisinek Isırıkları İçinKıymık Batması İçin Muz KabuğuBaş Ağrısına Çözüm OluyorSiğilleri AzaltıyorSedef Hastalığının Tedavisine Yardımcı OlurAyakkabıları parlatıyor Muz faydaları saymakla bitmeyen oldukça besleyici meyvelerden biri. Ama muzun sadece içi değil aynı zamanda kabuğu da sayısız […]

15.11.2018 - 15:55
15.11.2018 - 17:43
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Muz faydaları saymakla bitmeyen oldukça besleyici meyvelerden biri. Ama muzun sadece içi değil aynı zamanda kabuğu da sayısız faydaya sahip. Muz kabuğunda bol miktarda potasyum demir, b vitaminleri, k ve c vitaminleri bulunuyor. Muz kabuğu aynı zamanda antifungal, antioksidan, anti bakteriyel ve enzimatik özellikleri barındırıyor. Birçok yönüyle faydalı olan muz kabuğunun bilinmeyen yönlerini bugün sizlere anlatıyoruz…

Muz kabukları ile neler yapabiliriz, muz kabuklarının faydaları neler gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız haberimizin devamında tek tek sizlere anlatıyoruz…

MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI

Dişleri Beyazlatıyor, Lekeleri Yok Ediyor

Sitrik asit içeren muz kabuğu bu özelliği sayesinde diş beyazlatma konusunda etkindir. Muz kabuğu ile dişlerinizi oval olmanız durumunda diş üzerindeki lekeleri temizleyebilir aynı zamanda işleri güçlendirerek bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey muz kabuğunu yumuşak tarafı ile dişlerinizi hafifçe ovalamak. Günde 1 ya da 2 defa bunu tekrarlayabilir daha sonra her zaman olduğu gibi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Düzenli olarak bu yöntemi uygulamanız durumunda kısa süre içerisinde dişlerinizdeki farkı göreceksiniz.

Sivilce ve Aknelere Çözüm

Muz kabuğu faydaları arasında antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle iltihap önleyici özelliği de sayılabilir. Bu özelliği sayesinde mikroplara karşı savaş açan muz kabuğu akne oluşumunu engellemek de sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda var olan akneleri kurutmak için de muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken tek şey muz kabuğunun iç kısmında bulunan yumuşak bölgeyi partnerinizin üzerine getirerek masaj yapmak. Masajın ardından 20 dakika bekleyin ve muz kabuğunu girdiniz emsin. Günde 2 defa bu yöntemi tekrarlayıp ardından soğuksu ya da ılık su ile durulayabilirsiniz.

Siyah Nokta ve Cilt Lekelerine Çözüm

Muz kabukları gerçekten antioksidan deposudur ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Akne ve sivilcelere çözüm olmasının yanı sıra a, b, c ve e vitaminleri bakımından oldukça zengin olan muz kabuğu, ciltte bulunan lekeleri ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir. Muz kabuğu ile yüzünüze masaj yaptıktan sonra 20 dakika kadar bekletin ve durulayın. Bu uygulamayı iki günde bir yapmanız iyi olacaktır.

Göz Altı Şişlikleri ve Göz Torbaları

Potasyum bakımından da oldukça zengin olan muz kabuğu gözaltı torbalarından kurtulmanız konusunda da sizlere yardımcı olur. Şiş gözüken gözlerinizi ve gözlerinizdeki yorgunluğunuz kabuğu sayesinde rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda gözaltı torbalarından kurtulmak için muz kabuğu birebirdir. Yapmanız gereken şey muz kabuğunun içerisinde kalan beyaz kısmı kazıyarak bunu maske şeklinde gözaltı bölgesinde uygulamak. İsterseniz muz kabuğuna 1-2 kaşık aloe vera jeli de ekleyebilir maskenin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. 15 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin ve daha sonra bol su ile durulayın.

Böcek ve Sivrisinek Isırıkları İçin

Polisakkaritler bakımından da zengin olan muz kabuğu sinek ve böcek ısırıklarından sonra yaşanan kaşıntı şişlik ve kızarıklık sadece birkaç saniye içerisinde geçirir. Yapmanız gereken tek şey böcek ya da sineğin ısırdığı bölgeye muz kabuğuyla 5 dakika boyunca masaj yapmak. Daha sonra bu bölgeyi 15 dakika kadar bekleyin ve temizleyin.

Kıymık Batması İçin Muz Kabuğu

Muz kabuğu cildi yumuşatır ve nemlendirir. Elinize batan ve inatla çıkmayan kıymıklar içinde muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Muz kabuğunu kıymığın battığı bölgeye bir bandaj yardımı ile sabitleyin ve yaklaşık 5 saat beklettikten sonra bandajı çıkarın. Muz kabuğu ile birlikte o bölgeden kıymık da çıkacaktır.

Baş Ağrısına Çözüm Oluyor

Migren gibi çok şiddetli baş ağrısı sorunları sırasında muz kabuklarını şakaklarınıza ve alnınıza yerleştirin. Bir bezle sararak muz kabuklarının düşmesini önleyebilirsiniz. Daha sonra uzanıp bir süre bekleyin ve yavaş yavaş baş ağrınızın geçmeye başladığına kendiniz şahit olun.

Siğilleri Azaltıyor

Muz kabuğu siğilin neden olduğu virüsle de mücadele ediyor. Hatta siğilleri eritme konusunda muz kabuğundan sonuna kadar destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey siğilden biraz daha büyük olan muz kabuğunu o bölgeye yerleştirin ve bu şekilde bekleyin. Bir gece boyunca bu şekilde tuttuktan sonra ertesi gün bandajı açın ve bu yöntemi siğiller eriyene kadar uygulayın.

Sedef Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Muz kabuğunun içerisinde başta lutein olmak üzere çok sayıda antioksidan bulunmaktadır ve aynı zamanda yağ asitleri içerir. Muz kabuğu bu özelliği sayesinde cildi nemlendirir ve sedef hastalığı tedavisinde etkilidir. Doktorunuzun da onayıyla muz kabuğunun içerisine bir miktar zeytinyağı döküp sedefli bölgeye sürün ve daha sonra soğuk suda temizleyin.

Ayakkabıları parlatıyor

Muz kabuğunun sağlığa faydalarından sonra geldik günlük hayatta onu nasıl değerlendireceğimize. Muz kabuğunda bol miktarda bulunan potasyum ayakkabı cilaları içerisinde yer alır ve deriyi besler. Eğer ayakkabılarınız parlaklığını yitirdiyse üzerine bir muz kabuğu ile güzelce ovun ve daha sonra biraz bekleterek yumuşak bir bezle ovalayarak temizleyin. Bu yöntemi deri koltuk ve mobilyalarınız için de kullanabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim