Bulimia Nervoza Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Önemli Şey

NAVİGASYON1-Bulimia Nervoza Nedir?2-Bulimia Nervoza 3 çeşittir3-Hastalığın Sebebi Nedir?4-Bulimia Nervozanın Belirtileri5-Bulimia Nervoza Nasıl Teşhis Edilir?6-Bulimia Nervoza Kimlerde Görülür?7-Bulimia Nervoza Sonucu Görülen Psikolojik Belirtiler8–Bulimia Nervoza Nasıl Tedavi Edilir?9-Bulimia Nervoza Korunma Yolları Nelerdir?10-Bulimia Ve Anoreksiya Nervoza Farkı Nedir? 1-Bulimia Nervoza Nedir? Bulimia Nervoza hastalığı, kısa sürede büyük porsiyonlarda yemeğin yenilip sonrasında da yemeği çıkarma durumudur. Bu durum psikolojik […]

28.01.2019 - 21:49
02.02.2019 - 11:13
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

1-Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia Nervoza hastalığı, kısa sürede büyük porsiyonlarda yemeğin yenilip sonrasında da yemeği çıkarma durumudur. Bu durum psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan bir kişi, zaman zaman yemek yeme atakları geçirmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda, yemek normalden çok daha hızlı hatta kimi zamanda çiğnenmeden yutulmaktadır. Bu kişinin vücut sağlığını olumsuz etkileyen bir problemdir. Atak sonrasında kişi büyük bir suçluluk duygusu yaşadığından, yediklerini çıkarmak istemektedir. Bulimia Nervoza durumunda kişi kendini toplumdan da soyutlanmış hissetmektedir.

2-Bulimia Nervoza 3 çeşittir

  1. Basit Bulimia, genellikle 18 yaş ve altındaki gençlerde görülmekte ve öz güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
  2. İştahsız Bulimia, hastalığın başlangıcında kişi çok yoğun ataklar yaşamamaktadır. Ancak sonrasında kişide, yeme sonrası kusma eğilimi görülmektedir.
  3. Çok İticili Bulimia, en şiddetli aşamadır. Kişi her an değişebilen bir ruh haline sahiptir. Yeme alışkanlıklarında ani değişimler görülmektedir. Bu sorun genellikle, şiddetli travma geçiren kişilerde görülmektedir.

3-Hastalığın Sebebi Nedir?

Hastalığın nedeninin tam bilinmemesine rağmen; kişinin yaşadığı psikolojik rahatsızlar, genetik faktörler ve çevresel etmenlerin hastalığı tetiklediği görülmektedir. Kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde, görülme olasılığı fazladır.

4-Bulimia Nervozanın Belirtileri

Bulimia Nervoza hastalığı görülen kişilerde; kısa sürede büyük porsiyonda yemek yeme, yemeklerden sonra görünmeme, yediklerini çıkarma isteği, sık sık egzersiz yapma, yiyecekleri saklama, yalnız olma isteği, şok diyet uygulamaları yapma, halsizlik, öz güven kaybı gibi belirtiler görülmektedir.

5-Bulimia Nervoza Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık sonucu kişi normal davranışlarından farklı davranıyorsa, yediklerini çıkarma isteği varsa ve özellikle yeme alışkanlıklarında değişim gözleniyorsa bu durumda kişide Bulimia Nervoza durumundan şüphelenilmektedir.

6-Bulimia Nervoza Kimlerde Görülür?

Bu hastalık özellikle aile içerisinde yoğun sorunlar yaşayan kişilerde görülmektedir. Psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde, yeme bozukluğu görülme oranı daha fazladır.

7-Bulimia Nervoza Sonucu Görülen Psikolojik Belirtiler

Bu durum sonucu kişide; depresyon, öz güven seviyesinde azalma, fiziksel görünüşünü beğenmeme, aşırı kaygı yaşama, takıntılı davranış gösterme, her zaman kendini kilolu bulma gibi belirtiler görülmektedir.

8–Bulimia Nervoza Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide en önemli adım kişinin desteklendiğini hissetmesidir. Ayrıca, tedavinin işe yaraması için, kişinin hasta olduğunu kabullenmesi gerekmektedir. Bilişsel davranış tedavisi ile, yeme atakları engellenmektedir. Bununla birlikte, konusunda uzman bir hekimin desteği alınmalıdır.

9-Bulimia Nervoza Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalıktan korunmak için en önemli adım, dengeli beslenmektedir. Öğünlerin düzenli olarak normal porsiyonlarda tüketilmesi gerekmektedir. Stres seviyesini azaltacak hobilere yönelmek gerekmektedir. Devamlı kalori hesabı yapmadan, günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarının alınması sağlanmalıdır.

10-Bulimia Ve Anoreksiya Nervoza Farkı Nedir?

  1. Bulimia görülme oranı anoreksiya durumuna göre daha yüksektir.
  2. Bulimia, anoreksiya hastalığına göre daha az tehlikelidir.
  3. Bulimia belirli aralıklarla görülmektedir.
  4. Bulimia hastaları, yediklerini çıkarmak için kusmayı tercih ederler. Ancak anoreksiya hastaları, çok az yemek yiyerek sağlıksız şekilde kilo kaybederler.
  5. Bulimia durumunda tedavi süreci daha kolaydır.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

hakan bobur 7 ay önce

harika

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim