Sağlık

Bulimia Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çağımızın hızla yayılan güzellik ve zayıflık takıntısı özellikle genç kızları etkiliyor, modellere özenen gençler için zayıflık psikolojik bir sorun olmaktan çıkıp ölüme kadar gidebiliyor. Televizyondan internete kadar her yerde karşımıza çıkan etkileyici vücutlar, kendini beğenmemeye, buna bağlı psikolojik ve fizyolojik  rahatsızlıkların belirmesine yol açıyor. Bu hastalıklar içerisinde en riskli olanlardan biri olan bulimia hastalığı hakkında tüm merak edilenleri açıklıyoruz.

Bireylerin kendini topluma görünümü aracılığıyla kabul ettirme kaygısının altında ise yalnızca basın ve sosyal medyanın yarattığı güzellik algısı değil, bu algıyı destekleyen aile ve arkadaş çevresi de yatar. Ailesi tarafından hatalı şekilde yönlendirilen, özgüven eksikliği ile büyüyen ya da arkadaşları arasında kabul görmediğini düşünen çocuklar için ilerleyen yıllarda psikoloji temelli açlık krizleri ve kendini kusmaya zorlama gibi durumlar ile karşı karşıya kalma riski daha yüksektir.

Bulimia belirtileri nelerdir?

Yalnızca bulimia değil, birçok yeme bozukluğu kaynaklı rahatsızlık giderek artış göstermekte ve tanı koyma amaçlı bazı bulgulara dikkat çekilmektedir. Bu rahatsızlıklarda ne denli erken müdahale edilirse o kadar kısa sürede sonuç alınacağı unutulmamalıdır. Yeme bozukluğu belirtileri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Gizli gizli yemek yeme alışkanlığı
  • Kendi görünümünden ve bedeninden rahatsız olma
  • Kişinin sürekli olarak kilo almaktan korkması
  • Kişinin beslenme düzeni nedeniyle kendini yargılaması
  • Kusma isteği
  • Kendi bedenini daha zayıf beden ölçüleri ile kıyaslama hali

Bulimia belirtileri olduğu düşünülen kişinin bir an önce uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gereklidir. Psikoterapist tarafından yapılan detaylı bir değerlendirme sonucu tanısı konabilen bu rahatsızlığın ne derece yaygın olduğu unutulmamalı ve doktora danışmaktan çekinilmemelidir. Öyle ki birçok ünlü isim bu rahatsızlık ile hayatının farklı dönemlerinde mücadele ederek gündeme gelmiştir. Örneğin Prenses Diana Bulimia hastalığı ile yıllarca mücadele etmiştir.

Bulimia Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?                                                                                                                                Bulimia Belirtileri

Bulimia tedavisi nasıldır?

Uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda yemek yeme bozuklukları kaynaklı rahatsızlıklar üzerinde en etkin tedavinin psikoterapi ile sağlandığı görülmüştür. Ancak bilişsel davranış terapisini temel alan bu yöntemin yetersiz kaldığı durumlarda psikodinamik yaklaşımla tedavi denenebilir.  Her 3 bulimik hastadan 1’i psikoterapi tedavi teknikleri sayesinde kalıcı olarak ve ayakta tedavi edilebilmektedir.

Ayakta tedavi kapsamından çıkan hastalar için hastanede gözetim altında tutulması önerilmektedir. Dünya genelinde direkt olarak bu alana odaklanan iki klinik mevcut olup bu klinikler Almanya’nın Hamburg kentinde bulunmaktadır. Ancak bir psikoterapist ile direkt iletişime geçme imkanı bulunmayan kişilerin herhangi bir klinik ile iletişime geçmesi ya da ayakta tedavi kapsamından çıkanların herhangi bir hastanenin konuda uzmanlaşmış birimine yatışının gerçekleştirilmesi de yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu