Haber

Bulaşık Makinesi Çalıştırırken İçine Neden Limon Koymalıyız?

Bulaşık makinesinden bulaşıkları çıkartırken illa kötü sürprizlerle karşılaşan olmuştur. Bazen bulaşık makinesinin yeterince temizlenmemesinden, bazen de başka nedenlerden dolayı yemek izleri ve kalıntıları ile bulaşıkları çıkardığınız olmuştur. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz, her yolu denemenize rağmen hala istediğiniz sonucu alamadıysanız, belki de bulduğunuz çözümler yanlıştır.

Aslında, çözüm çok kolay. Her evde bulunan limon sayesinde, bulaşıklarınızın makineden kirli ve yemek artıkları ile çıkmasının önüne geçebilirsiniz!

Şimdi gelelim anlatacaklarımıza, bundan sonra hiçbir evde limon kabukları çöpe gitmeyecek…

Lekeleri Çıkarıyor, Mis Gibi Kokuyor

Bir limon dilimini ya da limon kabuğunu bulaşık makinesine koymanız durumunda, makineden çıkardığınızda bulaşıklarınızı hiç leke kalmamış ve tertemiz şekilde bulacaksınız. Peki, limonu bulaşık makinesinin neresine koyacaksınız? Çatal kaşık bölmesine ya da bardak rafına limon ya da limon kabuğunu koyun. Limon sadece bulaşıklarınızı temizlemez, üstüne mis gibi bir de aromatik koku verir.

Limon Konulmasının Nedeni

Şimdi herkes aynı sorunun yanıtını merak ediyor. Neden başka bir malzeme değil de limon? Limon zaten temizlikte çok sık başvurulan bir malzeme. Asidik yapısı nedeniyle limon pH 2 değerine sahip doğal bir temizlik maddesi haline geliyor. Limon, antibakteriyel özelliği ile hem bulaşık makinesindeki mikropları öldürüyor, hem de gizli saklı kalmış bölümlerdeki bakterileri dezenfekte ederek yok ediyor. Sadece bulaşıklar değil, bulaşık makinesi de limon sayesinde temizleniyor. Hem temizlik, hem de mis gibi kokusu ile pırıl pırıl bir bulaşık makinesi sizi bekliyor.

Bu noktada sizlere küçük bir de tüyo verelim. Bulaşıklarınızın makineden pırıl pırıl ve mis kokulu çıkması için yardım alabileceğiniz tek meyve de limon değil. Aynı limon gibi greyfurt, lime, portakal gibi meyveler de sitrik asit içerir ve onlar da bulaşık makinenizde aynı etkiyi gösterecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu