Bugün vefatının 20’nci yılı olan Can Yücel Kimdir?

Türk işçi sınıfının şairi Can Yücel, 12 Ağustos 1999'da, bundan 20 yıl önce Datça'da şiirler yazdığı hayata gözlerini yumdu. Usta şair, yine yaşamını yitirdiği Ağustos'un 21'inde 1926 tarihinde İstanbul'da doğdu. Cumhuriyetin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğlu olan şair, Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okudu. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra'da BBC'nin Türkçe bölümünde uzun yıllar boyunca spikerlik de yaptı.

12.08.2019 - 16:05
12.08.2019 - 17:17
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Askerliğini de Kore’de yapan Can Yücel, 1958’de Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Bodrum ve Marmaris’te turistlere rehberlik yaparak hayatını sürdürdü. Ardından İstanbul’da bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamına Datça’ya taşınana kadar devam etti.

1956 yılında Güler Yücel ile evlenerek ikisi kız biri erkek 3 çocuk sahibi oldu. Kızlarının adını Güzel ve Su, oğullarının adını ise Hasan koydular. Yücel, hayatının son yıllarında Eski Datça’ya yerleşme kararı aldı. Orada yaşamına devam ederken her hafta Leman, her ay Öküz dergilerinde yazıları ve şiirleri yayımlanmaya başlandı.

Hava Döndü

1996 yılında kurulan Emek Partisi’nin kurucu üyelerinden birisi olan Can Yücel’in ‘Hava Döndü! şiiri EMEP’in parti marşı olarak kullanıldı ve o dönemler işçi sınıfının en önemli marşlarından birisi olmayı başardı. Şiir şöyleydi;

“Hava döndü işçiden işçiden esiyor yel
Dumanı dağıtacak yıldız-poyraz başladı
Bahar yakın demek ki mevsim böyle kışladı
Bu fırtına yarınki sütlimanlara bedel
Hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel”

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaret etmekten de mahkemeye çıkan Yücel, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı oldu. 12 Ağustos 1999 gecesi ise hayata gözlerini yumdu.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim