Sağlık

Bu Konu Önemli! Haftada En Az Ne Kadar Şeker Tüketmek Güvenli

Şeker hastalığı ve şekersiz beslenme konusunda biraz bilinçlenmek isteyenler için bugün bu yazıyı hazırladık. Yazımızın ona konusu ise bir haftada en fazla ne kadar şeker tüketmek güvenli olur? Şekerin hangi miktardan sonra zararlı olduğu biliniyor? İsterseniz hiç zaman kaybetmeyelim ve bu soruların yanıtını vermeye başlayalım…

Yazımızda vereceğimiz miktarlar en yüksek tüketilmesi gereken şeker miktarlarıdır bunu unutmayın ve özellikle işlenmiş şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak için harekete geçin.

Günde Ne Kadar Şeker Alınmalı?

Ne yazık ki günlük alınması gereken şeker miktarına ilişkin henüz yapılmış bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Fakat siz yine de günlük şeker alımını en aza indirmek için çalışın. Özellikle rafine şekerden uzak durmanın ve sağlıklı şeker olarak meyve ve bal gibi yiyecekler tüketiminin zamanı geldi. Her ne kadar bilimsel bir çalışma olmasa da dünyaca ünlü sağlık kuruluşları bu konuda kendini sınırlandırmak isteyenler için bazı öneriler yapıyor. Bu kuruluşlara göre günlük kalori alımının sadece yüzde onundan daha aza eklenmiş şekerlerden gelmeli. Eğer günde 2000 kalori alıyorsanız bunun 52 gramı ya da 12 çay kaşığı kadar şekerden gelecek. Uzmanlar bundan fazlasını tüketmenin zararlı olduğunu söylüyor. Başka bir öneri ise Amerikan kalp birliği ve Dünya Sağlık organizasyonundan geldi.  Onlara göre ise günde yaklaşık 6 çay kaşığı haftada ise 42 çay kaşığı şekerden fazlası zarar.  Gördüğünüz üzere iki farklı veride arada uçurum var. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Doğal Şeker Nedir ve Nasıl Tüketilmeli?

Doğal Şeker Nedir?

Yukarıdan da anlayacağınız gibi dünyaca ünlü kuruluşların açıkladığı sayılar günlük almanız gereken eklenmiş şeker miktarını sizlere veriyor. Fakat bu sadece rafine şeker anlamına gelmiyor doğada bulunan bal meyve gibi şekerleri de kapsıyor. Tabii ki uzmanlara göre yine de eklenmiş şeker tercih edecekseniz bile rafine şeker yerine doğal şeker tercih etmelisiniz. Doğal şeker ise meyvelerde ve bazı sebzelerde bulunuyor. Beslenme düzeninize işlenmiş şekerden uzak durarak tamamen doğal şeker içeren gıdalar ağırlık vermeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ünlü bir diyetisyen bu konuda doğal şeker içeren yiyecekler konusunda çok da kaygı olmadığını söylüyor. Tabii ki yine de bu yiyeceklerden alsanız bile şekere mutlaka limit koymamız gerekiyor. Çünkü birçok meyvenin bile porsiyonunda 15 gram şeker bulunuyor.

Doğal Şeker Nasıl Tüketilmeli?

Rafine şekeri hayatımızdan çıkarmak konusunda hepimizden fikirsek o halde tatlı yemeye ihtiyaç duyduğunuzda doğal şekeri nasıl tüketeceğimize bir bakalım. Öncelikle meyve sularını taze sıkılmış olsalar bile tüketmek çok doğru değil. Beslenme uzmanları bir bardak elimi suyunu içmek yerine bir elma yemenin her zaman daha iyi ve daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Üstelik meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemekte tatlı ihtiyacınızı karşılıyor. Aynı zamanda bu sayede elmanın içindeki faydalanmış oluyorsunuz. Bu da vücudunuza şeker girişinin daha az olmasını sağlıyor.

Fazla Şeker Alımında Vücutta Neler Olur?

Hem bilimsel araştırmaların hem de birçok beslenme uzmanı ve diyetisyenin söylediğine göre kaynağı ne olursa olsun şeker genel olarak vücudu hep aynı yönde etkiliyor. Vücudumuza aldığımız şeker miktarı organ, kas ve beyninizde kırılarak enerjiye dönüştürülüyor. Fakat bol miktarda eklenmiş şeker içeren gıdalar tüketmek vücutta daha çabuk enerjiye dönüştürüldüğü için kan şekerinin bir anda yükselmesine ve aniden alçalmasını sağlıyor.  kısa dönem içerisinde bunun sonuçları ruh hali değişimleri, konsantrasyon sıkıntısı olsa da uzun vadede sorunlar bir hayli büyük. Üstelik fazla şeker alımının erken yaşta kırışıklıklara da neden olduğu iddia ediliyor. Yani aldığınız bu şeker miktarı anlık tatlı krizlerine çözüm oluyor ancak size başka bir faydası bulunmuyor. Aşırı işlenmiş şeker ya da şekerli yiyeceklerin tüketimi uzun dönemde ise vücutta yanma ya, diyabet, kalp krizi ve kronik hastalıklara neden olduğu gibi kilo alımına da neden olabiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu