1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz
Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

A+A-

Peki, o zaman Enflamasyonla mücadele edecek en iyi gıdalara göz atmaya ne dersiniz?

En İyi Anti-Enflamatuar Yiyecekler

Küçük kademeli değişimler, genellikle daha sürdürülebilir, vücudun uyum sağlaması daha kolay ve eski beslenmeye geri dönme ihtimalinizi azaltabilir. Yani tüm mutfağınızı boşaltmak veya birden Akdeniz diyetini benimsemek yerine, her seferinde bir adım ilerleyerek antienflamatuar bir diyet uygulayabilirsiniz.

Enflamasyonla mücadele eden ve hücresel düzeyde sağlığı geri kazandıran anti-enflamatuar yiyecekleri ekleyerek, vücudunuzu hiçbir sert değişiklik olmadan onarmaya başlayabilirsiniz. Vücudunuzu iyileştiren ve damak tadınıza uygun yiyecekler bulduğunuzda, iltihaplanmaya neden olan suçlulardan kendinizi mahrum hissetmeden hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Beslenmenize ekleyebileceğiniz en iyi anti-enflamatuar yiyeceklerden 15'ine göz atalım.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

İltihaplanmaya karşı savaşırken doldurmanız gereken ilk yer buzdolabınızdaki çekmecelerdir. Meyve ve sebzeler, antienflamatuvar flavonoidlerin yanı sıra hücresel sağlığı geri getiren antioksidanlar bakımından zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerin ilave kısımlarını tüketmekte zorlanıyorsanız, listedeki en güçlü anti-enflamatuar yiyeceklerin yanı sıra yeşillikleri içeren lezzetli anti-enflamatuar sebze sularını deneyin.

Örneğin pazı, beyninizi serbest radikal hasarının neden olduğu oksidatif strese karşı koruyabilen A ve C vitaminlerinin yanı sıra antioksidanlar bakımından son derece yüksektir. Ayrıca sık görülen K vitamini eksikliğine karşı dakorur.

Çin Lahanası

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Çin lahanası olarak da bilinen bok choy, mükemmel bir antioksidan vitamin ve mineral kaynağıdır. Aslında, son araştırmalar Çin lahanasında 70'in üzerinde antioksidan fenolik madde olduğunu göstermektedir. Bunlar arasında serbest radikalleri temizleyen güçlü antioksidanlar olan hidroksisinamik asitler adı verilen grup bulunur. Ülkemizde pek fazla bilinmese de Çin mutfağının dışında pek çok ülkede çok yönlü bir sebze olan Çin lahanası yapılıyor.

Kereviz

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Son farmakolojik çalışmalarda, kerevizin faydaları, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmenin yanı sıra kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan hem antioksidan hem de anti-enflamatuar yetenekleri içerir. Bütün tohum şeklinde, özüt formunda ya da öğütülmüş olarak bulunabilen kereviz tohumları, enflamasyonu azaltmak ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kendi başlarına etkileyici sağlık yararlarına sahiptir. Antioksidanlar ve vitaminlerin yanı sıra mükemmel bir potasyum kaynağıdır.

Ayrıca denge, iltihaplanmayan sağlıklı bir vücudun anahtarıdır. Enflamasyona bağlı iyi bir mineral dengesi örneği, sodyum ve potasyumca zengin yiyeceklerin uygun karışımıdır. Potasyum toksinleri temizlerken, sodyum sıvıları ve besinleri getirir. İşlenmiş gıdaların sodyumda yüksek olduğunu biliyoruz, ancak mevcut diyetlerimiz potasyum bakımından zengin değil. Bu eşleşme olmadan, bir kez daha iltihaplanmaya neden olan toksinler vücutta birikebilir. Kerevizin faydalarından biri, antioksidanlar ve vitaminlerin yanı sıra mükemmel bir potasyum kaynağı olmasıdır.

Pancar

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Antioksidanlarla dolu bir yiyeceğin ilk işareti, koyu renkli olmasıdır ve pancarlar en iyi örneklerdir! Antioksidanlar kategorisinde çok sayıda madde bulundurur. Genel olarak, iltihaptan kaynaklanan hücre hasarını onarmak için savaşırlar. Pancar, antioksidan betalain ile kendi imza rengini verir ve mükemmel bir anti-enflamatuardır. Diyete eklendiğinde,  pancarın sağladığı faydalar arasında hücrelerin onarımı ve yüksek seviyede iltihapla mücadele eden potasyum ve magnezyum seviyeleri bulunur.

Pancarlarda ayrıca oldukça fazla miktarda magnezyum bulunur ve magnezyum eksikliği, enflamatuar durumlarla güçlü şekilde bağlantılıdır. Kalsiyum, hayati bir besin olsa da, magnezyum olmadan vücutta iyi işlenmez. Kalsiyum vücutta birikirse, istenmeyen bir duruma gelir, böbrek taşları gibi bu nahoş oluşum, iltihaplanmaya neden olur. Ancak dengeli bir beslenme izlendiğinde, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin antienflamatuar gıdalarla, vücut tüketilen maddeleri daha iyi işler.

Brokoli

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Sağlıklı beslenme için brokolinin herhangi bir diyete değerli bir katkı sağladığı bir sır değil. Antienflamatuar diyet için de bu özelliği paha biçilemez. Brokoli hem potasyum hem de magnezyum bakımından yüksektir ve antioksidanları, kendi başlarına özellikle güçlü antienflamatuar maddelerdir.

Brokoli, önemli vitaminler, flavonoidler ve karotenoidler içerir, böylece mükemmel bir anti-enflamatuar gıda içeren antioksidan güç merkezidir. Bunlar vücutta oksidatif stresi azaltmak ve birlikte kronik iltihaplanma ve kanser riskini arttırma mücadelesinde yardımcı olurlar.

Yaban Mersini

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Özellikle antioksidan özellikleri ve güçlü bir anti-enflamatuar olarak yaban mersini göze çarpıyor. Narenciye, zeytinyağı ve koyu renkli meyvelerde bulunan quercetin yaban mersininde mevcuttur, enflamasyonla ve hatta kanserle mücadele eden bir flavonoiddir (taze gıdalarda yaygın olan faydalı bir madde veya fito-besleyicidir). Quercetin ve diğer fito-besleyici antosiyaninlerin (genellikle kırmızı, mor veya mavi görünen suda çözünen vakumda pigmentler adı verilen) varlığı yaban mersinlerinin neden bu kadar çok sağlık yararının olduğunu açıklar.

IBD tedavisine yönelik bir çalışmada, bağırsak florasını ve enflamatuar hastalıklar tarafından yapılan kolon hasarını etkilemek için bu meyveden bir ekstre kullanılmıştır. Ekstrenin yaptığı etkilerden quercetin, belirgin anti-enflamatuar etkilere neden oldu.

Başka bir çalışma, daha fazla yaban mersini tüketmenin bilişsel düşüşü yavaşlattığını ve hafızayı ve motor işlevini geliştirdiğini buldu. Bu çalışmadaki bilim adamları, bu sonuçların yaban mersini içindeki antioksidanların vücudu oksidatif strese karşı koruduğu ve enflamasyonu azalttığına inanıyorlardı.

Ananas

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Quercetin genellikle ananasın yararlarından biri olan sindirim enzimi bromelain ile eşleştirilir. İltihaplanma önleyici gıdalar protokolünün bir parçası olarak yıllarca kullanıldıktan sonra, bromelainin immün modüle etme kabiliyetlerine sahip olduğu gözlenir; yani, sıklıkla istenmeyen ve gereksiz iltihap yaratan immün tepkisini düzenler.

Ananas ayrıca güçlü bromelain etkileri nedeniyle kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bromelain'in kan trombositlerinin birbirine yapışmasını veya kan damarlarının duvarları boyunca birikmesini engellediği gösterilmiştir (hem kalp krizi, hem de felç nedenleri)

Ananasın faydalarının kaynağına bağlı olan C vitamini içerir, ayrıca hastalık oluşumunu önlemek için diğer özel antioksidanlara ilave olarak, potasyum ve manganez barındırır. Ananas, günümüzde gördüğümüz en yaygın hastalıkların ve koşulların bazılarının semptomlarını azaltmak için birçok ilacın yanı sıra çalışan fito-besinlerle de doludur.

Somon Balığı

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Somon, esansiyel yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve en iyi omega-3 gıdalarından biri olarak kabul edilir. Omega-3'ler, tutarlı bir antienflamatuar ilaçlara duyulan ihtiyacın azaldığını gösteren en güçlü anti-enflamatuar maddelerden bazılarıdır.

Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin enflamasyonu azalttığını ve kalp hastalığı, kanser ve artrit gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Omega-3 yağ asitleri beyinde yoğunlaşmıştır ve bilişsel (beyin hafızası ve performans) ve davranışsal işlev için önemli görünmektedir.

Antienflamatuar yiyecekler arasında balık ve et kaynağı hayati bir unsurdur. Çiftlik balıklarının eksikliğinden biri, yabani yakalanmış somon ile aynı besinlere sahip olmamasıdır.

Kemik Suyu

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Kemik suyu, vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerir: kalsiyum, magnezyum, fosfor, silikon, kükürt ve diğerleri.  Kondroitin sülfatlar ve glukozamin içerir, iltihabı, artrit ve eklem ağrısını azaltmak için pahalı takviyeler olarak satılan bileşikler.

Ayrıca kollajen ve amino asitler prolin ve sızıntı bağırsaklarının ve iltihaplı bağırsakların hasarlı hücre duvarlarının iyileşmesine yardımcı olabilecek glisin içerir.

Ceviz

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Çok fazla et içermeyen bir diyet uygulanırken, fındık ve tohumlar protein ve omega-3'ler için fark yaratabilir. Doyurucu bir anti-inflamatuar yemek için zeytinyağı ile yeşil yapraklı salatalara omega-3 bakımından zengin ceviz ekleyin veya hareket halindeyken atıştırmak için yanınızda taşıyın.

Bitkisel besinler metabolik sendroma, kardiyovasküler sorunlara ve tip 2 diyabetin korunmasına yardımcı olabilir. Ve ceviz içindeki bazı bitki besinleri diğer yiyeceklerde bulmak zordur.

Hindistancevizi Yağı

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Bitkilerin ve yağların antienflamatuar ortaklıklar oluşturmak için birlikte çalışma yöntemleri hakkında çok şey yazılabilir. Lipitler (yağlar) ve baharatlar, özellikle hindistancevizi yağı ve zerdeçal bileşenleri gibi güçlü antienflamatuar bileşikler oluşturur. Hindistan'da yapılan bir çalışmada, hindistancevizi yağında bulunan yüksek düzeylerde antioksidanlar, iltihabı azalttı ve artriti, önde gelen ilaçlardan daha etkili şekilde iyileştirdi.

Ayrıca, oksidatif stres ve serbest radikaller osteoporozun en büyük iki suçlusudur. Hindistan cevizi yağı faydaları antioksidan bakımından yüksek seviyelere sahip olan serbest radikallerle mücadelede, osteoporoz için lider bir doğal tedavidir.

Hindistancevizi yağını, topikal olarak kullanmanın yanı sıra ısıya dayanıklı bir yağ olarak, antienflamatuar sebzelerin sote edilmesi için de kullanabilirsiniz.

Chia Tohumu

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Doğada bulunan yağ asitleri, tipik diyetlerimizde kullandığımız yağlardan daha dengelidir. Örneğin chia tohumları, birbirleriyle dengede kullanılması gereken hem omega-3 hem de omega-6 sunar.

Chia, esansiyel yağ asitleri alfa-linolenik ve linoleik asit, müsin, stronsiyum, A, B, E ve D vitaminleri ve kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin içeren mineraller içeren antioksidan, antienflamatuar bir güç kaynağıdır.

Chia tohumlarının enflamasyonu tersine çevirme, kolesterolü düzenleme ve kan basıncını düşürme kabiliyeti kalp sağlığı için tüketmeyi son derece faydalı kılar. Ayrıca, oksidatif stresi tersine çevirerek, düzenli olarak chia tohumlarını tüketen birinin ateroskleroz geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Keten Tohumu

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Mükemmel bir omega-3 ve bitki besleyici kaynağı olan keten tohumunun yararları arasında antioksidanlar bulunur. Liganlar, yaşlanma karşıtı, hormon dengesi ve hücresel sağlık için bize antioksidan yararlar sağlayan eşsiz lif-ilgili polifenollerdir. Polifenoller bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini destekler ve ayrıca vücuttaki maya ve kandidayı gidermeye yardımcı olabilir.

Diğer yeni anti-enflamatuar yiyecekler ile birlikte kullanmadan önce, sindirim sisteminin birçok yararına kolay erişebilmesini sağlamak için keten tohumunu bir kahve değirmeni içinde öğütmenizi tavsiye ederiz.

Zerdeçal

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Zerdeçal birincil bileşik kurkumin, aktif anti-enflamatuar bileşenidir. Birçok durumda iltihaplanmaya karşı etkileri olduğu belgelenen zerdeçalın sağlık yararları, anti-enflamatuar bir diyette paha biçilmezdir.

Oncogene dergisi birkaç anti-enflamatuar bileşiği değerlendiren bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Kurkumin dünyanın en güçlü anti-enflamatuar ve anti-proliferatif ajanları arasında yer aldı.

Yüksek antienflamatuar özellikleri nedeniyle, zerdeçal, insanların romatoid artriti (RA) yönetmelerine yardımcı olmakta oldukça etkilidir. Japonya'dan yapılan son bir araştırma, RA sürecine dahil olduğu bilinen inflamatuar sitokin olan interlökin (IL) -6 ile ilişkisini değerlendirdi ve kurkuminin bu enflamatuar belirteçleri “önemli ölçüde azalttığını” keşfetti.

Zencefil

Bu Gıdaları Tüketerek Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Taze, kurutulmuş veya ekstraktlarda kullanıldığında, zencefil aşırı aktif immün yanıtlarının neden olduğu enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bir başka immün modülatördür.

Zencefilin vücudun ısınmasında çok etkili olduğu için organlardaki toksin birikiminin parçalanmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Vücudumuzun atık su sistemi olan lenfatik sistemi de temizlediği bilinmektedir.

Zencefil faydaları, alerjik ve astımlı hastalıklarda iltihabı tedavi etmeyi de içerebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.