Bu 3 bitki türü yaptığı fotosentez ile sıcakları emerek evinizi daha serin tutabilir

NASA'nın yer bilimleri üzerine yaptığı deneylerde bitkilerin fotosentez yaparak atmosferdeki sıcaklığı emdikten sonra bulunduğu ortamı daha serin bir hale getirdiği keşfedilmişti.

28.07.2019 - 15:26
28.07.2019 - 18:11
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Birçoğumuzun bildiği gibi ormanlar, atmosferde bulunan su buharı oranını yükseltme ve güneşten gelen ışınları emerek etrafa soğutucu bir etki yaratma özelliğini barındırıyor. Bitkilerin genel olarak yapraklarından gerçekleştirdiği su salınımı, kendilerine ve etrafına serin bir soğutma etkisi göstermekte.

Bu bilgiler ışığında bu yaz evinizi serin tutmanızda size yardımcı olacak 3 bitki türü derledik. Ekonomik ve çevre dostu olan bu bitkiler sayesinde elektrik faturasından biraz da olsa tasarruf edebileceksiniz.

1- Çin Herdemyeşili

Havadaki toksinleri çok yüksek oranlarda temizlemesi ile bilinen Çin Herdemyeşili, yüksek terleme özellliği sayesinde bol miktarda oksijen üretimi sağlayabilmektedir. Bir diğer adı kayınvalidenin dili olan bu yararlı bitki, sıcak yaz akşamlarında gerçekten serinletici bir etkiye sahip olabiliyor.

2- Sansevieria (Paşa Kılıcı)

Aloe veraya fazlasıyla benzeyen Sansevieria bitkisinin yaprakları yüksek miktarda su içeriyor. Bu özelliği sayesinde havaya buharlaşabilen soğuk su kütleleri bırakabiliyor.

2-Aloe Vera

Aloe veranın iyileştirici etkisini bilmeyen yoktur. Mısırlılar tarafından “ölümsüzlük bitkisi”, Kızılderililer tarafından “cennetin sihirli değneği” olarak adlandırılan bu bitki biyolojik olarak 200’den fazla aktif ve doğal bileşeninin bulunmasının yanı sıra aynı derecede serinletici bir özelliğe de sahiptir. Bu bitki formaldehitlerin havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olmasıyla bilimin bazı alanlarında da kullanılmaktadır.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim