1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Brüksel Lahanasının 10 Faydası
Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

A+A-

Brüksel lahanası vücut için ne kadar faydalı? Brüksel lahanası birçok önemli sağlık yararı sağlar: bol miktarda antioksidan, kanser ve kalp hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olur, sindirim sağlığı için destek ve çok daha fazlasını içerir.

Brüksel lahanası ayrıca, diğer yapraklı sebze ailesi üyelerine benzer şekilde, şaşırtıcı derecede yüksek miktarda proteine ​​sahiptir. Bunun da ötesinde, Brüksel lahanası sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza, daha fazla enerjik hissetmenize, kas büyümesine yardımcı olabilir ve görme duyunuzu ve cildinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel lahanası nedir?

Bilimsel adı Brassica oleracea olan Brüksel lahanası yapılan araştırmalarda kemoprotektif özelliklere sahip olması nedeniyle özellikle kanserle mücadelede önemli olduğu gösterilen bir besin santrali bitkisidir. Bazen Brassica sebzeleri olarak da adlandırılan lahanalı sebzeler, brokoli, karnabahar, lahana, kırmızılâhana gibi yiyecekleri içerir. Bunların hepsi yüksek seviyede hastalıkla mücadele eden antioksidanlar ve diğer besinleri sağlar.

Potansiyel sebzeler soğuk hava ve kış sebzeleridir. Çiçekleri, yaprakları, tomurcukları ve bazen yüksek besin içeriği nedeniyle yenen tohumları vardır. Ek olarak, bu tür sebzeler vücuda fazla kalori sağlamaz, fakat lif oranı yüksektir ve hatta bir miktar protein içerir.

Brüksel Lahanasının En İyi 10 Faydası

Antioksidanlar ve Fitokimyasallarla Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olur

Araştırmacılar, sülfür içeren bileşiklerin, belirgin koku ve bazen acı tatlarının yanı sıra, kanserle mücadele yeteneklerine dikkat çekmektedir. Sülforfanlar, meme kanseri hücreleri de dahil olmak üzere bazı kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen zararlı enzim histon deasetilazı inhibe eder. Brüksel lahanası tüketmekte koruyucudur çünkü bazı kanser türleri riskini azaltabilecek glukozinolatlar ve izotiyosiyanatlar olarak adlandırılan bileşikleri içerir. Çalışmalar, Brüksel lahanası tüketmenin özellikle kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Bir çalışma Brüksel lahanasının, oksidatif strese karşı savaşan ve vücudun kendini detoksifiye etmesine yardımcı olan özel bir bileşik olan glukozinolat seviyelerinin, vücudun kanserin ilerlemesine karşı savunmasını önemli ölçüde artırdığını tespit etti. Araştırmacılar, Brüksel lahanası gibi yüksek antioksidan yiyecekleri yemenin, kanserli hücrelerin mutasyona uğradığı ve tümör oluşturduğu DNA hasarını durdurmaktan kısmen sorumlu olan yüksek miktarda enzim tüketmesi nedeniyle detoksifikasyonunu artırabileceği sonucuna varmışlardır. Bu, cilt kanseri (melanom), yemek borusu, meme, prostat, kolon ve pankreas gibi kanser riskini azaltır. Ek olarak, Brüksel lahanası ayrıca yüksek miktarda klorofil ihtiva eder, anti-aging ve antioksidan özellikleri hücrelerin kanserojen etkilerini engellemeye yardımcı olabilir.

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Kemik Sağlığını Korur

Brüksel lahanası, en iyi K vitamini içeren yiyeceklerinden biridir. K Vitamini iskelet yapısını sağlıklı tutmaktan sorumludur ve osteoporoz veya kemik kırıkları gibi kemik mineral yoğunluğu kaybıyla ilgili koşulları önlemeye yardımcı olur. K Vitamini ayrıca kanın pıhtılaşmasına, kemik kalsifikasyonuna ve vücutta iltihaplanmaya neden olur.

C Vitamini ile Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Brüksel lahanasında çok fazla miktarda bağışıklık artırıcı C vitamini vardır. C vitamini vücutta koruyucu bir antioksidan görevi görür, iltihaplanmayı ve hücre hasarını azaltır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini antioksidanları, bağışıklık sisteminizi bakterilere, virüslere, toksinlere ve hastalığa neden olabilecek diğer zararlı istilacılara karşı güçlü tutar.

C vitamininin koruyucu etkileri nedeniyle Brüksel lahanası, sindirim sisteminizin, cildinizin, gözlerinizin, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığının korunmasına yardımcı olur. C vitamini, serbest radikal hasarına karşı hücreleri korur, böylece kalp hastalığı, kanser, otoimmün tepkiler ve daha fazla hastalığın riskini azaltır. Brüksel lahanasının koruyucu özellikleri, bağışıklık sisteminin, otoimmün reaksiyonların daha fazla hasara yol açan aşırı hızda çalışmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Enflamasyon ve Kalp Hastalıkları ile Mücadele

Araştırmaya göre, çapraz sebzeler kardiyovasküler hastalığa bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltabilir. Çalışmalar yüksek inflamasyon seviyelerinin doğrudan kalp hastalığı, felç, diyabet ve nörodejeneratif hastalıklar için artan riskle korele olduğunu göstermektedir. Brüksel lahanasının anti-enflamatuar yetenekleri, K vitamini, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve hatta az miktarda omega-3 yağ asidi tedarikinde bulunur. Bu vitaminler, antioksidanlar ve omega-3'ler arterleri tehlikeli plak birikimi ve düşük kolesterolden uzak tutmak için birlikte çalışırlar. Faydaları arasında yüksek tansiyon ile mücadele, kan akışını artırmak ve sağlıklı, güçlü kan damarlarını korumak sayılabilir. Bu önemli yararlar, her yıl milyonlarca insanı etkileyen kalp krizi ve diğer kardiyovasküler komplikasyonları azaltır.

Brüksel lahanasının güçlü etkileri vardır, çünkü oksidatif stresi, tehlikeli enflamasyonu ve kalp hastalığını azaltmada etkili olan birçok özel bitki besin maddesi, antioksidan ve sülforaphane, glukobrasisin, glukoraphanin ve glukonasturtiyen bileşikleri içerir. Bu bitki besin maddeleri, antioksidanlar ve bileşikler vücudun detoksifiye edilmesine, karaciğer fonksiyonunu desteklemesine, serbest radikal hasarını yavaşlatmasına ve kalp hastalığı dahil birçok yaygın hastalığın oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Sindirimi Sağlığını Destekler

Brüksel lahanasında bulunan glukosinolatlar, sindirim sistemi ve mide astarının korunmasına yardımcı olabilir. Bu, sızdıran bağırsak sendromu veya diğer sindirim bozuklukları geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, Brüksel lahanasında bulunan sulforaphane, vücudun önemli detoksifikasyon sürecini kolaylaştırır. Bu sebzeler, bakteri üremesinin bağırsak mikroflorasında oluşmasını önleyerek sindirime yardımcı olabilir.

Sadece bir fincan pişmiş Brüksel lahanası, dört gram diyet lifi sağlar; bu, sayısız çalışmanın sindirim sağlığını korumak için önemli olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, günümüzde bir kişinin günlük beslenmesi, sebze, meyve, fasulye, fındık ve tohum gibi bütün yiyeceklerden ihtiyaç duyulan tavsiye edilen 25 ila 30 gram diyet lifi miktarından daha azını içermektedir. Lif, fiber sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlar, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder, kabızlığı veya ishali önler, toksinleri ve atıkları sindirim sisteminden çekerek vücudu detoksifiye eder.

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Göz ve Cilt Sağlığını Korur             

Brüksel lahanasında, C vitamini ve A vitamini gibi önemli antioksidanlar bulunur. C vitamini cilt kanseri veya yaşlı cilde neden olabilen UV ışığı hasarına karşı savaşırken, A vitamini cilde ve gözlere zarar gelmesini önler. Her iki vitamini tüketmek, yaşlanmayı doğal olarak yavaşlatmaya, göz sağlığını artırmaya, cildin bağışıklığını arttırmaya ve yeni hücre büyümesini teşvik etmeye hizmet eder.

Çalışmalar yüksek miktarda antioksidan içeren meyve ve sebzeleri yiyenlerin yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azalttığını göstermektedir. Brüksel lahanası, antioksidan zeaksantini içerir. Zeaksantin, zararlı ışınlarının korneaya girmesini önler. Bu, gözleri hasardan ve maküler dejenerasyon gibi bozukluklardan korumaya yardımcı olur. Bu arada, Brüksel lahanasındaki sulforophane bileşikleri de gözlerdeki oksidatif stres hasarını azaltmaya yardımcı olur, körlüğe, katarakta ve diğer komplikasyonlara, kansere ve iltihaplanmaya karşı korur.

Uygun Sinir Fonksiyonu İçin Potasyum Kaynağı Sağlar

Bir bardak Brüksel lahanası günlük potasyum ihtiyaçlarınızın yaklaşık yüzde 14'ünü karşılar. Potasyum, sinir fonksiyonunu, kas kasılmasını, kemik yoğunluğunu ve tüm sinir ve kasla ilgili sistemlerimizi sürdürmek için gereken bir elektrolittir.

Uygun hücre fonksiyonuna dahil olan potasyum, vücudun hemen her kısmı için çok önemlidir. Sağlıklı kalp atışı ritimleri için yaşamsal öneme sahip hücrelerin zar yapısını ve sinir uyarılarının iletimini sağlar. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasında yer alan enzim fonksiyonlarında rol oynar.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Giderek daha fazla sayıda çalışma, beslenme faktörlerinin beynin nöronal fonksiyonunda ve beynin sinaptik plastisitesinde büyük bir rol oynadığını gösteriyor çünkü bağırsak ve beynin birbirleriyle doğrudan iletişim kurma yetenekleri var. Yani yüksek miktarda besin tüketmek beyin sağlığını koruyabilir ve zihinsel işlevi iyileştirebilir.

Peki ne tür besinler tüketmek gerek? Son çalışmalar, sulforaphane ile sebzelerin akut beyin yaralanmalarına ve nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağladığını göstermektedir. Brüksel lahanasının güçlü antioksidanları, yukarıda gösterilen diğer besinlere ek olarak, C vitamini ve A vitamini de, beyin hücrelerine zarar verebilecek oksidatif stres ve iltihabı durdurmaya yardımcı olur.

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Folat ile Sağlıklı Bir Gebeliğe Yardımcı Olur

Brüksel lahanasında, folik asit adı verilen yüksek miktarda folat bulunur. Folat, sağlıklı bir hamilelik ve doğum için kritik olan doğal olarak oluşan bir B vitaminidir. Vücudun etkili yeni hücreler üretmesine yardımcı olan folat, DNA'nın kopyalanmasında ve sentezlenmesinde rol oynar ve doğum kusurlarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Folat aynı zamanda vücudun, proteine ​​ek olarak diğer B vitaminlerini de kullanmasına yardımcı olur, anemiye karşı korur, bağışıklık fonksiyonunu arttırır ve sindirime yardımcı olabilir. Birçok yeşil yapraklı sebzedelerde büyük dozlarda bulunan folat, fetüsün nöral tüpünün sağlıklı oluşumu için önemlidir. Yeterince folat almak, spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Dengeleyerek Diyabetle Mücadele Eder

Brüksel lahanası gibi bazı yeşil sebzeler, glukoz seviyelerini düşürdüğü gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir. Bu bileşikler insülin duyarlılığını artırabilir ve prediyabetin diyabete dönüşmesini önleyebilir. Ayrıca kan şekerini yöneterek ve daha fazla oksidatif stres veya iltihabı önleyerek mevcut diyabeti olanların komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilirler.

Brüksel Lahanasının 10 Faydası

Brüksel Lahanasının Yan Etkileri

Brüksel lahanası da dahil olmak üzere bazı sebzelerin tiroid fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebileceğine dair ön gözlemlere ilişkin bazı endişeler vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.