Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

NAVİGASYONBronşit Nedir?Bronşitin NedenleriBronşit BelirtileriBronşitten Korunma YollarıBronşit Tedavisi Birçok nedeni olabilen ancak temel nedenlerinden biri sigara kullanımı olan bronşit, oldukça yaygın bir solunum yolu hastalığıdır. Akciğerlerin iltihaplanması ile karakterize bir sağlık sorunu olan bronşit nedir, nedenleri, belirtileri, korunma yolları nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Bronşit Nedir? Akciğerlere havayı taşımayı sağlayan bronş […]

08.07.2018 - 23:33
08.07.2018 - 23:33
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Birçok nedeni olabilen ancak temel nedenlerinden biri sigara kullanımı olan bronşit, oldukça yaygın bir solunum yolu hastalığıdır. Akciğerlerin iltihaplanması ile karakterize bir sağlık sorunu olan bronşit nedir, nedenleri, belirtileri, korunma yolları nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

bronşit nedir

Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?

Akciğerlere havayı taşımayı sağlayan bronş adı verilen iletim yollarında iltihaplanma ya da tahriş olmasına bronşit adı verilir. Bronşit genel olarak sürekliliğine bağlı olarak akut ya da kronik olarak ayrılır. Yaşam kalitesinin büyük ölçüde etkileyen bir hastalık olan bronşit, kişinin nefes almasında ciddi zorluklara yol açar. Yalnızca bronşların değil, ağız ve burun arasında bulunan hava geçitlerinin de şişlik ve enfeksiyonla karşılaşmasına neden olur.Bronşitli kişiler oksijen almakta oldukça güçlük yaşar ve oluşan balgamı atamazlar.

Akut bronşit kısa süreli olarak kişiyi etkiler ve neden olan mikroorganizmanın varlığına son verilmesi ile semptomları yok edilebilir olurken, bu süreç uzar ve kişinin genel sağlık durumunu kalıcı şekilde etkilerse kronik bronşit sınıfına girer. Birkaç hafta süreyle kısıtlı olan akut bronşit kuru öksürük, göğüste ağrı ve acı, yer yer yaşanan nefes darlığı ile kendini gösterir. İki seneden uzun süre boyunca her 3 ayda bir yineleyen kronik bronşit vakalarında ise kişiler farklı seviyelerde nefes darlığı yaşar. Kronik bronşit amfizem ile birleşirse KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığına yol açacağı için oldukça risklidir. Hamilelikte bronşit görülmesi ise hem anne hem bebek açısından riskler içeren bir diğer bronşit vakası türüdür.

Bronşitin Nedenleri

bronşit nedir

Bronşitin Nedenleri

Bronşit hem çevresel hem de kişisel faktörlerden kaynaklı olabilir. Bronş tüplerinin enfeksiyonunda virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların semptomları rol oynayabilir. Ancak bu etmenlerin tetiklemede aktif ya da pasif sigara tüketiminin başrolde olduğu kuşkusuz bir gerçektir. Uzun süre boyunca havada bulunan toz, duman gibi partikül içerikli etmenlere maruz kalmak da bir diğer kronik bronşit nedenidir. Bronşitte tek bir neden bulunabileceği gibi, tüm bu etmenlerin bir araya gelmesi de kişinin bronşit olmasına neden olabilir.

Bronşit Belirtileri

Gündelik yaşamında sürekli olarak öksürme ihtiyacı hem akut, hem de kronik bronşitin ortak ve yaygın bulgularındandır. Hırıltılı sesler, göğüste acı ya da sıkışma, baş ağrısı, genizde tıkanma hissi, ateş düşmesi, boğazda tahriş hissi, rahatsız edici seviyede öksürük, balgam artışı gibi şikayetler bronşit belirtileri arasında en belirginleridir. Bu semptomlar astım, pnömoni gibi diğer solunum yolu rahatsızlıklarının da ortak semptomları olduğundan tanı için uzman değerlendirmesi yapılması şarttır.

bronşit nedir

Bronşit Belirtileri

Bronşitten Korunma Yolları

Bronşitin en temel nedeni olarak gösterilen sigara alışkanlığı, bronşitten korunmak için kesinlikle son verilmesi gereken bir yanlıştır. Bronşit, kişinin hassasiyetine bağlı olduğundan kesin olarak bir korunma yolundan da bahsetmek mümkün değildir. Ancak etmenleri azaltmak riski azaltmak anlamına geleceği için kişinin yaşamsal alışkanlıklarını gözden geçirmesi gereklidir.

Duman altında kalmamak, hava kirliliği yoğun yerlerde bulunmamak, toz ya da buhara maruz kalmaktan kaçınmak alınabilecek ilk önlemlerdendir. Eğer kişinin mesleği gibi nedenlerden dolayı bu önlemleri alması mümkün değilse mikroorganizmalara maruz kalmamak için eldiven kullanımına, hava yollarını korumak için maske kullanımına özen göstermesi gereklidir. Grip ve pnömoni aşısı yaptırmak, ev içerisinde elektrikli ısınma kullanmaktan kaçınmak, düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek genel bağışıklık sistemini korumak alınabilecek diğer etkili önlemlerdir.

Bronşit Tedavisi

Bronşitin tedavi edilmesi sürecinde semptomları kişide yarattığı rahatsızlıkları gidermek öncelikli amaçtır. Bu nedenle tedavide ağrı kesici ilaçlar ve OTC öksürük önleyiciler önemli bir yer tutar. Bol bol su içmek ve dinlenmeye özen göstermek de kişinin tedaviyi desteklemek için dikkat etmesi gerekenlerdendir.

bronşit nedir

Bronşit Tedavisi

Akut bronşit sürecinde doktorlar semptomları ortadan kaldırma amaçlı kişiden kişiye değişen birtakım uygulamalarda bulunurken kronik bronşitin kesin tedavisi ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Değişen tedavi seçenekleri içerisinde öksürük ilaçları, balgam söktürücüler, bronş yollarını açan bronkodilatörler, antibiyotik ilaçlar, oksijen takviyesi yer alırken; kronik bronşitte ek olarak glukokortikoid steroidler adı verilen doku koruyucu ilaçlara başvurulur.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim