Brokoli Nedir? Özellikleri, Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

NAVİGASYONBrokoli Nedir?Brokolinin Tarihçesi ve ÖzellikleriBrokoli Ülkemizde ve Dünyada Nerelerde Yetişir?Brokolinin FaydalarıBrokolinin Çeşitleri Nelerdir? Brokolinin en dikkat çeken özelliği ülkemizde sıkça tüketilen karnabahara olan benzerliğidir. İkisinin de aynı familyadan olması bu benzerliğe cevap olarak verilebilir. Brokoli; karnabahar ve lahana gibi haşlanarak veya çiğ olarak tüketilebilir. Birçok hastalığa iyi gelen brokolinin suyunun içilmesi veya hafif bir haşlama […]

27.06.2018 - 23:41
27.06.2018 - 23:41
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Brokolinin en dikkat çeken özelliği ülkemizde sıkça tüketilen karnabahara olan benzerliğidir. İkisinin de aynı familyadan olması bu benzerliğe cevap olarak verilebilir. Brokoli; karnabahar ve lahana gibi haşlanarak veya çiğ olarak tüketilebilir.

Birçok hastalığa iyi gelen brokolinin suyunun içilmesi veya hafif bir haşlama ile tüketilmesi birçok doktor tarafından da tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan Beta Karoten; A vitaminin öncü maddesidir. Birçok gıda takviyesi markası Beta Karoteni ürünlerinde besin desteği olarak kullanmaktadır.

Brokoli Nedir?

Lahanagiller ailesinden olan Brokoli, küçük yeşil yumru şeklinde, adeta küçük bir ağacı andıran bir sebzedir. Çocukların genelde pek haz etmediği, besin değeri hayli yüksek bir sebze türüdür. Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar ile aynı familyadandır.

Brokolinin gerçek bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde A-B-C-E-K vitaminleri, su, şeker, magnezyum, demir, karbonhidrat, potasyum, çinko bulunmaktadır.

Sap Kısmından Ayrılmış Haşlanmaya Hazır Brokoli

Brokolinin Tarihçesi ve Özellikleri

Tarihçesi: Brokoli ve karnabahar karışımı olan, tadı daha çok brokoliye benzeyen ilk sebzenin 1988 yıllarında Avrupa’da yetiştirildiği bilinmektedir. Latince’de var olan brachium(Türkçesi: kol) kelimesinden türetilip brokoli adı bulunmuştur. İtalya ile adeta özdeşleşmiştir. İtalya’da sıkça üretildiği için geçmiş zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan İtalyanlar tarafından ülkeye getirilmiştir. Brokoliyi Amerika pazarına sokan tüccarlar zamanında çok iyi başarılara imza atmıştır. Bir süre sonra yine bu girişimde bulunan tüccarlar vasıtası ile Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde brokoli üretimi de başlayacaktır.

Özellikleri: Yüksel oranlarda lif ve vitamin içermektedir. Gövde kısmı 50 ila 90 cm arasındadır. Gövde kısmı brokolinin ağırlığı en fazla olan kısmıdır. Buradan dal şeklinde çok sayıda küçük yumrular halinde yeşil renkli sürgünler oluşur. Brokolinin taze olup olmadığını çiçeklerinin üzerindeki yeşil renkten anlayabilirsiniz, o kısım sararmışsa brokoli yavaş yavaş tazeliğini yitiriyor demektir. Ayrıca sap kısmının sert olmasına dikkat edilmelidir, yumuşak sapa sahip olan bir brokoli kısa bir sonra tazeliğini yitirecek demektir. Kök kısmı, sap kısmı ve baş kısmı tüketilebilir. Görünüm olarak gövdesi daha yumuşak olan minyatür ağaç Bonsai’ye benzetilmektedir.

Brokoli Ülkemizde ve Dünyada Nerelerde Yetişir?

Brokolinin Akdeniz ikliminde yetiştirilebilen bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde ise Samsun’da yer almakta olan Bafra ovasında yetiştirilmektedir. Dünya çapında ise İtalya, Çin, Hindistan, Amerika, İspanya, Fransa, Polonya, Meksika, İngiltere ve Pakistan’da yetiştirilmektedir. Dünya brokoli üretiminde Çin birinci sırada gelmektedir.

Dalında Yetişmiş Bir Brokoli

Brokolinin Faydaları

Bu tarz sebzelerin vitamin değerlerinden bir şey kaybedilmemesi adına genelde çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Yine de doğru haşlama yöntemleri ile brokoli çiğ olarak sağladığı besin değerlerini kaybetmeden sağlayacaktır.

  • Hücrenin doğal yapısını ve işleyişini korur.
  • Lif oranı yüksek olduğundan bağırsaklara faydalıdır, etkili diyet listelerinin vazgeçilmez sebzesidir.
  • İçerisinde A vitamini sayesinde gözlere faydalıdır.
  • Kanser gibi çok hızlı ilerleyen bir hastalığın ilerleyişini, hücre yapısını iyileştirerek önleyebilir. Brokolinin bazı kanser türleri üzerinde etkili olduğuna dair birçok araştırma yapılmıştır.
  • Antioksidan etkisi ile vücuttan zararlı maddelerinin atılımında önemli rol oynar.
  • İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemiklere ve saçlara iyi geldiği bilinmektedir. Kalsiyum eksikliği olan kişilere borokoli tüketmeleri önerilir.
  • İçerisindeki bulunan oksidanlar ve potasyum sayesinde kalbe sağlıklı bir şekilde kan pompalanmasını sağladığı için, kalp ve damar için yararlı bir besindir.
  • Şeker hastalığına iyi gelir, kolesterolü düzenler.

Brokolinin Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada yaygın olarak bilinen 8 tür brokoli çeşidi vardır. Bunlar olgunlaşma sürelerine göre, şekillerine göre, üretildikleri mevsimlere göre vs… kendi aralarında ayrılırlar. Bunlar;

Sultan: Sonbahar aylarında marketlerde görülebilir. 60 günde olgulaşır.

Green Duke: Olgunlaşması 50 gün sürer.

Green Chargen: Diğer brokoli türleri gibi sonbaharı çok sever, 64 günde olgunlaşır.

Arcadia: İlkbahar ve sonbahar için uygundur, 86 günde olgunlaşır.

Pinnacle: Şekil olarak küçük tesbih tanelerine benzer, 64 günde olgunlaşır.

Emperor: İki bahar mevsimi içinde uygundur, 65 günlük bir süre olgunlaşması için yeterlidir.

Ninja: Yine iki bahar mevsimini de sever, 86 günlük bir sürede olgunlaşır.

Green Belt: Sapları kısa ve baş kısmı büyüktür, sonbaharı sever. 67 günde olgunlaşır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim