Boza Nasıl Yapılır? Boza İçmenin Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONBoza Nasıl Yapılır?Boza İçmenin Faydaları Nelerdir?Boza Ne Zaman Tüketilmelidir?Boza Nasıl Saklanır? Bağışıklık sisteminin arttırılmasını sağlayan bu mucizevi besleyici özellikteki içecek boza darı, mısır ya da bulgurla yapılabilen eski ve meşhur bir Türk içeceği… Bu içecek, içerisinde yer alan gıdalardan ötürü yüksek besin değeri ile olası sağlık yararları ile soğuk kış mevsiminde akla gelen ilk içecek […]

07.01.2019 - 1:14
07.01.2019 - 1:14
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Bağışıklık sisteminin arttırılmasını sağlayan bu mucizevi besleyici özellikteki içecek boza darı, mısır ya da bulgurla yapılabilen eski ve meşhur bir Türk içeceği… Bu içecek, içerisinde yer alan gıdalardan ötürü yüksek besin değeri ile olası sağlık yararları ile soğuk kış mevsiminde akla gelen ilk içecek olma özelliğini taşıyor. Peki, bu kadar sağlıklı olan bozanın içerisinde neler var?

Boza, saf darı irmiği, su ve şekerden elde edilen içerisinde alkol bulunmayan, mayalanmış besleyici bir içecektir.

Boza Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat ana maddesi ve protein ana maddesinin haricinde içerisinde birçok besin maddesini barındıran ve diğer bir adının sıvı ekmek olduğu bozanın özel bir yapım süreci bulunmaktadır. Boza yapabilmek için ilk etapta darı adı verilen bitkinin öğütülmesi ve kepek olarak alınması gerekir. Ardından bu darı kepeğinin çok geniş bir kazan içerisinde suyla kaynatılması ve koyu bir kıvam alması sağlanır. Koyu kıvam alındıktan sonra süzgeçten geçirilerek adeta bir öz elde edilir. Bu elde edilen özütün içerisine mevcutta varsa eski boza eklenir ya da ekmek mayası katılarak serin bir ortamda beklemeye bırakılır. Mayalanma tamamlandıktan sonraki ekşimsiliğinin azalması için şeker ilave edilir. Servis edilirken üzerine tarçın ve leblebi konarak tüketilir.

Boza, Nitrozamin vb kanserojen yapıların vücuttaki oluşumunun ortaya çıkmasını engelleyerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Boza, Nitrozamin vb kanserojen yapıların vücuttaki oluşumunun ortaya çıkmasını engelleyerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Boza İçmenin Faydaları Nelerdir?

Boza, yumuşak içiminin haricinde içerisinde yer alan aktif mayalar ile probiyotik özellik taşıyan çok özel bir içecektir. Bünyesinde taşıdığı bu yararlı özellikleri sayesinde hem bağırsak florasını düzenler hem de sindirimi düzenler. Peki, probiyotik adı verilen madde nedir? Yiyeceklerde yer alan canlı, belli biyolojik özellikleri yeterli miktarda içeren, insan bünyesinde adapte olan, zamanla ve belli ortam şartlarında çoğalarak mikroflorayı değiştiren ve insan sağlığında büyük fayda sağlayan oluşumlardır. Probiyotikler; yeterli dozlarda alındığı zaman insanda yararlı etkiler açığa çıkaran canlı organizmalardır.

 • İçeriğinde yer alan aktif mayalar ile emziren annelerde doğal bir şekilde süt yapımının artmasını sağlar.
 • Nitrozamin vb kanserojen yapıların vücuttaki oluşumunun ortaya çıkmasını engelleyerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan aktif mayalar ile faydalı canlı bakterilerin bağırsak içerisinde probiyotik özelliği vardır.
 • Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere çok sayıda enfeksiyonun meydana gelmesine engel olur.
 • Zengin protein içeriği ve B12 vitamini sayesinde, vücudun ihtiyacı olan enerjinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle sporcular, hamileler için çok yararlıdır.
 • Bozanın mayalanması esnasında meydana gelen laktik asit, tüketilen gıdaların sindirilmesini kolaylaştırır.
Boza, İçeriğinde yer alan aktif mayalar ile emziren annelerde doğal bir şekilde süt yapımının artmasını sağlar.

Boza, İçeriğinde yer alan aktif mayalar ile emziren annelerde doğal bir şekilde süt yapımının artmasını sağlar.

 • İçerisinde yer alan laktik asit sayesinde bağırsak florasını yeni baştan düzenleyebilir.
 • Mide bezlerinin çalışmasını pozitif yönde etkiler.
 • B kompleks vitaminlerini içerdiğinden ötürü beslenmede büyük bir öneme sahiptir.
 • Zihin açıcı özelliğinin yanı sıra unutkanlık ve hafıza kuvvetlenmesinde de etkilidir.

Boza Ne Zaman Tüketilmelidir?

Boza, sıklıkla kışın tüketilse de aslında yılın herhangi bir zamanı da içilebilen bir içecektir. Ancak içerisinde yer alan besleyici gıdalar nedeniyle daha çok kış mevsiminde tercih edilmektedir. Uygun şartlarda tutulan bir boza yaklaşık olarak 15 gün kadar saklanabilir. Boza en fazla havaların soğuk olduğu Eylül ayı ile Mayıs ayları arasında tüketilir. Doğru şekilde saklanırsa 365 gün tüketilebilen bozanın kıvamı 15 gün kendisini korur. Bu zaman aşıldığında bozulma olmaz ancak içerisindeki bakteriler çoğalarak ekşimsi bir tat alır.

Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere çok sayıda enfeksiyonun meydana gelmesine engel olur.

Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere çok sayıda enfeksiyonun meydana gelmesine engel olur.

Boza Nasıl Saklanır?

Hammade bakımından bakır olan bardaklarda ya da kazanlarda kesinlikle boza saklanmamalıdır. Boza yalnızca mermer küplerde ya da cam kaplarda saklanabilir. Servis edilen bardaklarında yine bu malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Daha çok kış mevsiminde tüketilen bir içecek olsa da aslında 4 mevsim tüketilebilir. Tadı içerisindeki bakterilerden ötürü kış mevsimi haricinde biraz daha ekşi olması normaldir. Boza doğru saklama koşulları içerisinde +4°C’ de minimum 15 gün saklanabilir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.gidahatti.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim