Kadın

Boyalı saç bakımı nasıl olmalı?

Ayrıca boyalı saçlarınızın yıpranmasını önlemeye ve renginin daha kalıcı olmasını sağlamaya çalışıyorsanız bu maddeler de size yardımcı olacak ve tam anlamıyla ışıldayan saçlara sahip olmanızı sağlayacak. Boyalı saçları olanların dikkat etmesi gerekenler yazımızda…

Klordan koyurun

Özellikle yazın havuza girdiğimizden saçlar klorla temas halinde olur. Klordan koruyan saç kremleri ve spreyleri kullanmanız boyalı saçlarınızın daha az yıpranmasını sağlayabilir. Aynı zamanda sıkı bir plastik bone de saçlarınızı klordan korur.

Sık yıkamayın

Boyanızın akıp da kısa sürede tekrar boya işleminin uygulanmasını istemiyorsanız çok sık yıkamamanızda fayda var. Hafta 2 kez yıkamanız saç sağlığı ve boyanın kalıcı olması için yeterli.

Renk koruyucu ürünlerden faydalanın

Kullanacağınız kremin ve şampuanın renk koruyucu özellikli olmasına dikkat edin. Bu sayede bir dahaki boya işleminizi geciktirmiş olabilirsiniz.

Bakım ve maske ayrılmaz ikili

Boyadan yıpranmış saçlarınızın bakımı için kuaför desteği almanız şart değil. Evde kendi yapacağınız bakım maskeleri de boyanın zararlı etkilerini azaltmanıza yardımcı olur.

Boyalı saç bakımı nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenme saçlar için de çok önemli

Her zaman olduğu gibi boyalı saçların bakımında da beslenmenin büyük önemi var. Sağlıklı ve özellikle protein bakımından zengin besinler tüketmeye dikkat ederseniz saç sağlığı artacaktır.

Sülfat ve parabensiz ürünler kullanmaya özen gösterin

Saçımıza kullandığımız ürünler konusunda ekstra dikkatli olmalıyız. İçerisinde şampuanların köpürmesini sağlayan sülfat ve paraben olmayan ürünleri kullanmak saç sağlığı için önemlidir.

Sıcak sudan uzak durun

Saçınızın renginin daha kalıcı olmasını ve daha az yıpranmasını istiyorsanız ılık veya soğuk suda duş almak faydalı olacaktır.

Isı koruyucu ürünlere dikkat

Sık sık saç şekillendirici kullanıyorsanız ve şekillendirmeden dışarı çıkmayanlardansanız verdiğiniz zararı en aza indirmek açısından ısı koruyucu spreyler ve kremler kullanmalısınız.

Güneş koruyucu ürünler ile saça destek vermelisiniz

Saçlarınız kullandığınız ısı veren şekillendiricilerle yeterince yıpranırken bir de onları güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmaya gerek yok değil mi? Güneş koruyucu kremler ve spreyler saçlarınızı koruyacaktır.

Vitamin takviyesi önemli

B, C ve E vitaminleri saça iyi geliyor. Saçlarınızı canlı ve parlak tutmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra kullanacağınız vitaminler işe yarayabilir.

Saçlarınızı sürekli toplamayın

Saçlarınızı uzun süre toplamanız havasız kalmasına ve saç diplerinizin zarar görmesine neden olabilir. Boyadan yıpranmış saçların biraz da açık olmaya ihtiyacı var.

Kırıklarınızı aldırın

Düzenli olarak saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmak saçlarınızın daha hızlı uzamasına ve daha geç yıpranmasına sağlayacağı için boyalı saçlarınızın bakımı konusunda da size yardımcı olacaktır.

Suna Dumankaya’dan boyalı saçlara özel karışım

Birçok bitkisel maske kullanımı ve bakımlar yaptığınız halde saçlarınız yumuşamadıysa bir de Suna Dumankaya’nın bu özel tarifini denemelisiniz.

İşte o tarif:

200 gram kuyruk yağını eritip, süzün. Ilıkken içine 1 çay kaşığı lavanta, 4 damla kekik yağı, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı süt karıştırın. Bu karışımı bir tarak yardımıyla dipten uca tüm saçınıza sürün. Streçle sarın ve bir saat boyunca bekletin. Açtıktan sonra, bu kez sıcak havlu sarın ve yarım saat sonra saçlarınızı, doğal bir şampuanla temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu