1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Çocuklarda Boy Uzamasını Sağlayan Gıdalar Nelerdir?
Çocuklarda Boy Uzamasını Sağlayan Gıdalar Nelerdir?

Çocuklarda Boy Uzamasını Sağlayan Gıdalar Nelerdir?

A+A-

Çocuklarda boy uzaması genetik özelliklere bağlı olsa da, doğru beslenme ile boy uzaması mümkün olabilmektedir. Uzmanlar, doğru beslenme ve yeterli mineral alımının sağlanmasıyla çocuklarda boy artışında ilerleme görülebildiğini ortaya koydu.

Çocuklarda Boy Nasıl Uzar?

Doğum gerçekleştikten sonraki ilk 3 ay ile 2. 3 aylık dönemde bebeğin boyu 8’er cm uzama gösterir. Ardından gelen 3. ila 4. 3 ayda ise görülen uzama miktarı  4 cm'dir.

1 yaşında olan çocuğun boyu doğum ağırlığının  yaklaşık olarak 1/2 katı olması gerekir. Yani 40 cm doğan bir bebeğin 1 yaşında boyunun 60 cm olması beklenir.

1 ila 2 yaş arasında olan çocuğun göstermiş olduğu boy uzaması ise yılda 11-13 cm'dir.

2-4 yaş arasında olan çocukların ise boy uzamasında çeşitli dalgalanmalar yaşanmaktadır. Yani bazı aylarda uzama yavaşlarken bazı aylarda uzama artar. Ama bu ortalama yaklaşık olarak 7 cm'dir.

4.yaşını doldurmuş olan çocuk doğduğu andaki boyunun iki katı uzunluğa sahip olması beklenir. Yani 40 cm doğan çocuk 4 yaşındayken 40 cm boyunda olmalıdır.

12  yaşındaki bir çocuğun ise 1 yıl içerisinde 6 cm uzama göstermesi beklenmektedir.

13 yaşına gelen çocuğun boyunun ise doğduğu andaki boyunun tam olarak 3 katı olması beklenmektedir. Yani 40 cm doğan çocuk 90 cm olmalıdır.

18 yaşına geldiğinde ise hedef boyuna ulaşmış olması gerekir. Bu hedef boy ise anne ile babanın sahip olduğu boy uzunluğu kullanılarak doktorlar tarafından hesaplanmaktadır.

Çocuklarda Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Özellikle ileri ki yaşlarda daha sağlıklı bir bedene sahip olmak ve daha az hastalanmak için başta bağışıklık sisteminin yüksek tutulması ve çok iyi beslenilmesi gerekmektedir. Düzenli beslenme yaşa göre ve vücudun ihtiyacına göre hazırlanmalıdır. İştahsızlık yaşayan çocuklarda, ilk olarak iştahsızlığın sebepleri araştırılmalı ve bunların düzeltilmesi yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda dengeli beslenme içerisinde %50 karbonhidrat yer alırken geri kalan %50'lik kısmın %30'u protein ve geriye kalan %20'lik kısım ise yağ olmalıdır.

Gıda alımı asla tek tip olmamalı ve besinler arasında çeşitlilik yapılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise besinlerin mutlaka mevsiminde alınması gerektiğidir.

Çocuklarda Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Çocuklarda boy uzaması çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler;

 1. Genetik yapısı,
 2. Spor aktiviteleri,
 3. Beslenme düzeni,
 4. Yaşadığı çevre,
 5. İklim  özellikleridir.

Yani genetik yapısında boy uzunluğu bulunmayan bir birey, diğer faktörlerin üzerinde çalışarak uzun bir boya sahip olabilir. Ancak bu uzamanın yine de ne kadar olabileceği kişinin kemik yapısı, alınan gıdalardan yararlanımı ile değişkenlik gösterebilmektedir.Çocuklarda Boy Uzamasını Sağlayan Gıdalar Nelerdir?

Çocuklarda Boy Uzatan Gıdalar Nelerdir?

İçeriğinde boy uzamasına yardımcı olan gıdaların bulunduğu beslenme düzenine sahip olan çocukların, anne babaları kısa boylu olsa dahi daha uzun boylu oldukları araştırmalar sonucu ortaya kondu. Bu bağlamda içerisinde aşağıda yer alan maddeleri içeren gıdaları tüketmek, çocuk gelişimi için büyük önem taşıyor;

 • Melatonin içeriği yüksek beslenme,
 • Protein içeriği yüksek beslenme,
 • Kalsiyum içeriği yüksek beslenme,
 • C vitamini içeriği yüksek beslenme,
 • D vitamini içeriği yüksek beslenme,

Melatonin içeriği yüksek beslenmede; Et, balık, muz, elma, fıstık, ceviz, antepfıstığı, kestane, ıspanak, brokoli, yosun, domates, patates  salatalık, kuru fasulye, kabak, , susamın beslenme düzeni içerisine mutlaka eklenmesi gerekmektedir.

Protein içeriği yüksek beslenme; organik yetiştirilen tavuklar ile bu tavukların yumurtalarının, balık ve et ürünlerinin düzenli olarak beslenme içerisinde yer almasına özen gösterilmelidir.

Kalsiyum içeriği yüksek beslenme; süt ve süt ürünlerini özellikle çocukluk döneminde yeterli oranda tüketmek, kemik gelişiminin geleceğe yatırımı için çok önemlidir. Kemik sağlığı da boy uzaması ile doğrudan ilişkilidir.

Demir içeriği yüksek beslenme, özellikle yeşil renkli sebzeleri mevsiminde düzenli olarak tüketmek demir alımı için çok önemlidir. Çocuk gelişimi için ıspanak, brokoli, kuzu kulağı, marul, pırasa gibi yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmelidir.

C vitamini içeriği yüksek beslenme, özellikle c vitamini bağışıklık sisteminin dengede tutulması ve vücut direnci için çok önemlidir. Bağışıklığın yüksek tutulması sayesinde hastalanmayan çocuklar daha hızlı ve daha sağlıklı gelişim göstermektedir. Bu nedenle portakal, mandalina, limonata gibi c vitamini yüksek gıda alınması gerekmektedir.

Çocukların beslenmesi ve gelişiminde mutlaka konusunda uzman olan çocuk doktorlarına danışılması gerektiği unutulmamalıdır. Çocuk gelişimi ve sağlığında atılacak her adımın çocuğun geleceği için ne kadar önemli olacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

 • www.cocuklarasaglik.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.