Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir, Riskleri Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir, Riskleri Nelerdir?

Borsa Nedir?

Borsa oldukça uzun dönemdir yatırım yapmak isteyenlerin başvurduğu bir piyasadır. Hisse senetleri, emtia gibi birçok türevi bulunan borsa araçları sayesinde kişiler yatırım tercihlerini yapabilmektedir. Peki nasıl broker olunur? Borsaya girmek için ne yapmak gereklidir? Konuyla ilgili tüm bilgileri bizden öğrenebilirsiniz.

borsaya nasıl girilir

Borsaya nasıl girilir?

Borsanın kurumsal menşeli bir sektör olması parasını değerlendirmek isteyen kişilere güven sağlar. Çünkü küresel olarak çalışan forex gibi merkezi bulunmayan yapılar birçok kişiye karmaşık ve teminatsız izlenimi verir. Borsaya girmek için reşit olmanız yeterlidir, ancak yatırımları kazanca dönüştürmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Daha önce manipülatif işlemlerde bulunmadıysanız bir yatırım hesabı açmak için engeliniz yok demektir, geriye kazanç sağlamanın püf noktalarını öğrenmeniz kalmaktadır.

Kazanç elde eden bir borsacı olmak için püf noktalarını iyi kavramak gereklidir. Aksi takdirde broker, karmaşık görünen bilgiler içerisinde beklenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir. Çevreden yapılan yönlendirmelere aldırmaksızın kişinin kendi yatırım araçlarını ve planlarını belirlemesi gerekmekte, yatırımın incelikleri iyi öğrenilmelidir. Borsaya hakim olmak için mutlaka dikkat edilmesi gerekenleri şimdi öğrenebilirsiniz.

Borsaya giriş

Öncelikle kişi borsaya girme kararı almadan öncesinde kendisine neden borsayı tercih etmesi gerektiği sorusunu sormalıdır. Ülkemizde borsa araçları adeta bir kumar aracı gibi görülmekte, şans faktöründen bağımsız birçok değişken olduğu unutulmaktadır. Bu nedenle kazancın kumarın aksine araştırmaya ve bilgiye dayalı olduğu bu piyasada, kişi kendine yer edinmeden önce, borsaya hazır olup olmadığını sorgulamalıdır. Bilinçli bir broker olarak hareket edemeyeceğine kanaat getiren ve şans faktörüne kapılıp işlemlerini bu doğrultuda yapacak olan kişiler için borsadan uzak durmak isabetli bir karar olacaktır.

borsaya nasıl girilir

Borsa Yatırımcısı Olmak

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada yatırım yapmak için karar vermeden önce bilinçli olması gerektiğini kavrayan brokerlar için ikinci adım hangi konularda bilinçli olması gerektiğini öğrenmektir. Yani kişi öncelikle hangi konulara hakim olarak borsaya başlaması gerektiğini bilmelidir.

Yatırım yapacak kişinin öncelikli sorusu elbette ‘borsa nedir?’ olacaktır. Borsa senedi, yatırım araçları gibi kavramlara hakim olunmalı, borsanın çalışma ve kazandırma sistemi iyi anlaşılmalıdır. Birçok broker etrafından duyduğu kulaktan dolma bilgiler ile borsa işlemi yapmakta, borsanın işleme prensiplerine hakim olmadığı için kaçınılmaz kayıplar yaşamaktadır. Yatırımı bilinçli yapmak ve borsanın mantığı hakkında bilgilenmek kazanç için temel adımdır.

Aracı kurum seçimi

Borsada işlem yapmak için bir diğer ihtiyacımız aracı kurum seçimi yapmaktır. İşlem yapacak bilgi düzeyine gelindiğine karar verildiği takdirde piyasada yer almak için bir aracı kuruma başvurmak gereklidir. Borsa aracı kurumlar listesi içerisinde birçok farklı alternatif mevcuttur. SPK aracı kurum listesi ise denetlenen ve yetki verilen kurumları öğrenmeniz için güvenilir kaynaktır. Piyasa yatırımlarının güvende olması için aracı kurumun güvenirliği olmazsa olmaz bir kriterdir. Bu nedenle aracı kurumun gerekli belge ve onayları sağlamasının yanı sıra brokerın kişisel çıkar ve amaçlarıyla da örtüşen bir vizyonu olmasına dikkat edilmelidir.

Yatırım seçenekleri

Borsa sistemi hakkında gerekli bilgiyi edindikten ve bu doğrultuda bir aracı kuruma karar verildikten sonrasında yatırım seçeneğine karar verilmesi gereklidir. Borsa yatırım araçları önceden somut olarak satışı yapılsa da teknolojinin bir katkısı olarak artık online alım ve satıma açıktır. Bu değişimin sağladığı kolaylıklar ise piyasaya canlılık katmıştır.

Borsada işlem yaparken brokerın pozisyonu doğrultusuna alım ve satım emirleri uygulanır. Bu emirlerin uygulanması için aracı kurumlarca düzenlemeler yapılır ve broker bunun için aracıya komisyon ödemelidir. Alım satım emirlerinin borsa saatlerine uygun olarak yapılması, fiyatlardan maksimum kazanç elde etmek için önem taşır. Kazanç için önemli bir diğer nokta da analiz yapılmasıdır. Analiz yaparken hangi seçeneklerin nasıl kullanılması gerektiği konusuna hakim olunmazsa yatırım aracını etkin kullanılamaz.

borsaya nasıl girilir

Borsaya Girmenin Riskleri

Borsanın riskleri

Borsa analizine hakim olmak kadar borsaya girmenin riskleri hakkında bilinçli olmak da önemlidir. Yatırım yapacak kişinin borsanın risklerini minimumda tutmak adına uygun stratejileri belirlemesi, bir portföy oluşturması ve emirleri iyi kullanması gereklidir.

Kişiler kendilerine ait özel yatırım planlarını ve hedeflerini ortaya koymalı, ancak borsanın değişkenliği düşünülerek planları yakın dönemi hedef alarak oluşturmak gibi bir hataya düşmemelidir. Söz konusu borsaya yatırım yapmak olduğunda uzun vadeli yatırımlar düşünülmeli, yakın dönem hedeflerinin yüksek risk içerdiği bilinmelidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
A101 kurbanlık koç fiyatı 2020! A101 kurbanlık siparişi nasıl verilir?
6 07 2020 - 15:37
65 yaş ve engelli aylığı ne kadar oldu? Engelli aylığı zammı ne kadar 2020?
6 07 2020 - 14:40
2020 emekliye promosyon zammı! Hangi banka emekliye ne kadar zam verecek?
6 07 2020 - 08:39
29 Haziran 2020 Pazartesi evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı temmuz ayında ne kadar zamlanacak?
29 06 2020 - 16:45
1000 TL Pandemi Destek Başvurusu Açıklandı mı? Pandemi Destek Başvurusu Nasıl Yapılır
27 06 2020 - 13:20
Haziran Ayı İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?
26 06 2020 - 13:29
Yorum Yap