1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borsa Nedir? Borsa Terimleri ve Anlamları
Borsa Nedir? Borsa Terimleri ve Anlamları

Borsa Nedir? Borsa Terimleri ve Anlamları

A+A-

Belirli bir miktar parası olan ve bu parayı borsada yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler için borsa nedir? Borsaya ne kadar para yatırılır? Borsa terimleri ve anlamlarını sizler için derledik.

Birikimleri hisse senetleriyle değerlendirmek isteyen kişilerin aklına ilk gelen yer borsadır. Borsa, hisse senetlerinin el değiştirmeye başlamasıyla kurulmuştur. Her türden yatırımcılar borsada hisse senedi yatırımı gerçekleştirebilirken, bu yazımızda borsaya nasıl girildiği ve borsaya yatırılacak para miktarı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların aracılar vasıtası ile alımının ve satımının gerçekleştirildiği kurumsal piyasalar borsa olarak adlandırılır. Emtialar ve dövizler ticarete konu olan mallar olarak nitelendirilirken, hisse senetleri, bono ve tahvil gibi kağıtlar ise kıymetli evraklar olarak bilinir.

Borsaya Girmek İçin Yapılması Gerekenler

Borsaya girebilmek için ilk şart 18 yaşından büyük olmaktır. 18 yaşından büyük herkes borsada yer alabilir. İlk şartı yerine getiren kişilerin yapması gereken ise aracı bir kurum seçerek, borsaya giriş yapmaktır. Söz konusu aracı kurum bir bankanın iştiraki ya da direkt olarak aracılık hizmeti sunan şirketler olabilir. Seçilecek aracı kurumun iyi araştırılması gerektiği gibi kişiye göre en iyi olanakları sunan bir şirket olması gerekmektedir.

Aracı kurumun seçilmesinin ardından resmi bir borsacı konumuna gelebilmek adına gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi ve sözleşmelerin çift taraflı imzalanıp yatırım hesabının açılması gibi işlemlerin yapılması gerekir.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalıyız?

Çok sayıda kişi borsaya ne kadar yatırım yapmak gerektiğini merak ediyor. Belirli bir miktarda parası bulunan kişiler, söz konusu miktarın kazanabilmek adına yeterli olmadığını düşünüyor. Borsada düşünülenin aksine alt veya üst bir limit bulunmuyor.

Yatırım yapacağı parası kısıtlı olan kişiler bu aşamada, tek bir hisse senedinin ve aracı kuruma ödemeyeceği komisyonun olduğu bir miktarla borsaya atılabilir. Tek bir hisse ile yatırım mümkün olmasa da, borsaya giriş için küçük yatırımcılara bu aşama izlemesi gereken iyi bir yol olabilir.

Not: İster ufak bir miktar ister büyük miktarlarda paranız olsun, borsaya girerek yatırım gerçekleştirip paranızı katlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan yatırılan parayı kullanmasını bilmektir.

Borsa Eğitimi Nasıl Alınır?

Günümüz şartlarında internet ortamı aranılan bilgilerin kolaylıkla bulunmasını sağlıyor. Borsaya giriş içinde eğitici bilgiler sunan çeşitli internet siteleri yer almaktadır. Yapılacak doğru araştırmalar sonucunda, borsa eğitimlerine başlanarak, ücretsiz bir şekilde herhangi bir kursa ihtiyaç kalmadan borsa hakkında her türden bilgiye ulaşabilirsiniz.

Borsada ne tür riskler olduğunu öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz!

Borsada Deneyim Kazanmak

Borsa konusunda deneyim kazanmak, kazanacağınız kar seviyesini doğrudan etkiliyor. Borsa konusunda acemi olan yatırımcıların acele karar vermemesi ve küçük adımlarla işe başlaması gerekiyor. Deneyim arttıkça kazanılan para da artar.

Çok sayıda şirket kullanıcılara demo hesap açma fırsatı sunar. Demo hesaplar üzerinden işlemler yaparak deneyim elde etmek kazanmanın en kolay yolu olarak bilinir. Aracı kurumların sayfalarından ve borsa portallarından indirilebilir durumda olan depo hesaplar, akıllı telefonlara ve bilgisayara yüklenebilmektedir.

Demo hesaplar ile gerçek borsaya girmiş gibi alım ve satım işlemler gerçekleştirebilir, piyasalarda oluşan dalgalanmalara paralel olarak işlemler yaparak kendinizi borsaya hazırlayabilirsiniz.

Borsa Nedir? Borsa Terimleri ve Anlamları

Borsa Terimlerinin Anlamları

Açığa Satış;

Borsa mantığının alım ve satım farkından kazanç sağlamak olduğu bilinse de açığa satış işlemi uygulanarak değerinde düşüş yaşanan menkul kıymetlerden kazanç sağlanabilir. Bu durum ise bir tek A grubu hisse senetleri için geçerlidir. Diğer yatırım araçları üstünde bu borçlanarak gelir sağlayan özellik uygulanamaz.

Açık Pozisyon;

Açık pozisyon, borsanın uzantısı konumunda bulunan Vadeli işlem ve opsiyon borsalarınca kullanılan terimler arasında bulunur. Halihazırdaki açılmış, kapatılmamış pozisyonlar bu şekilde isimlendirilir.

Aracı Kurum;

Borsayla yatırımcılar arasında köprü oluşturan aracılık hizmeti sunan kurum ya da kuruluşların adıdır. Bu kurum borsa işlemi yaptıran bankalar veya özel şirketler olabilir.

Arbitraj;

Kur farkı anlamını taşıyan terimdir. Borsada işlem gören yatırım araçlarının alınıp satılma işlemine aradaki fiyat farklarını ibare alan terim olarak bilinir.

Baz Fiyat;

Menkul kıymetlerin borsa işlem saatleri süresince elde edebileceği en yüksek ve düşük fiyat limitlerini belirleyebilmek adına kullanılan terimdir. Bu duruma yatırımcıların arz - taleplerine bakılıp karar verilir.

Lot;

İşlem hacmini belirten bir terim olarakmenkul kıymetler piyasasında kullanılır. Borsa İstanbul'da 1 Lot bin TL anlamını taşımaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.