Bollaşan Kazaklar Nasıl Düzeltilir? Kazaklar için Yıkama ve Kurutma Önerileri

Özenerek seçtiğimiz yumuşacık kazaklarımız yanlış yıkama ve kurutmalar yüzünden zamana yenik düşerek bollaşabilir ve sünebilir. Bu durum için önlem olarak yıkama aşamasına dikkat edilmelidir. Bollaşan kazakları düzeltme yolları konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
6 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Soğuktan korunmak adına giysek de aslında yumuşacık dokusu ve şık görünümüyle aynı zamanda favori giysilerimizden olmayı başaran kazaklar hassas yün dokusu nedeniyle kendi içinde doğru yıkama ve kurutma kurallarına sahiptir. Doğru şekilde temizlenmediği takdirde zamana yenik düşerek bollaşan ve sünen kazaklar için mevcut çözümler denenebilir. Bollaşan kazakları düzeltme konusu için detaylı bilgiler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

bollaşan kazak
Kazakların Ömrü Nasıl Uzatılır?

Oldukça hassas bir dokusu olan kazaklar doğru temizleme önerileri sayesinde daha uzun ömürlü olabilir. Kazaklarınızı her zaman ilk günkü haliyle görebilmek içinkazak nasıl yıkanmalıdırsorusunun yanıtlarını inceleyelim.

Kazakları Doğru Yıkama Önerileri

Yük kazaklarda yıkama işlemi oldukça hassastır. Kazaklar lekelendiği takdirde mümkünse yalnızca lekenin olduğu kısım temizlenmeli, sadece leke için tüm kazak dokusu yıpratılmamalıdır. Diğer giysi ve kumaşlara göre daha nadir yıkanması gereken yün kazaklar, kireçli suda zarar göreceğinden yıkandığı su da önemlidir.

Kazakları doğru yıkamaiçin kullanılan suyun türü gibi sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Kazaklar eğer mümkünse her defasında elde yıkanmalı, kullanılan su sıcaksa kazak çekeceğinden ılık ya da soğuk suyla yıkama yapılmalıdır.

bollaşan kazak

Elde yıkama yaparken kazakların görünen yüzünün hasar görmemesi için iç kısmı çevrilmeli, elde yıkama deterjanı ya da elinizde bu ürün yoksa makine deterjanından daha nazik temizlik yapan şampuan gibi ürünler tercih edilmelidir. Dilerseniz daha yumuşak bir kazağınızın olması için evde doğal yumuşatıcı yapımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Durulama esnasında deterjandan tamamen arındırıldığı ve kazağın üzerinde kimyasal kalıntısı kalmadığından emin olmak gerekir.

Kazakları Doğru Kurutma Yöntemleri

Kazakları kurutmak için sıkmaya çalışmak yün yapısına oldukça zararlıdır. Bollaşmanın en yaygın nedenlerinden olan elde sıkma yöntemi yerine yıkanan kazak suyu nazikçe süzüldükten sonra kuru ve temiz bir havlu üzerinde orijinal formu verilerek ve serilerek kurumaya bırakılmalıdır.

Yünlü kıyafetleri kurutmak için asmak bir diğer hata olmakla birlikte, kurutma makinesi atılan kazaklar küçülmektedir. Yumuşaklığın kaybedilmemesi adına havlu üzerine sererek kurutma, en ideal yöntemdir.

bollaşan kazak

Ütülenmediği takdirde sünen ve zamanla tüylenen kazaklar, uygun ısı ayarında ütüleme yaparak korunmalıdır. Kazağın iç kısmı çevrilerek buhar ve ısı derecesi orta ayarda bir ütüyle işlem yapılmalı, bu esnada oldukça hafif şekilde bastırılmalıdır.

Bollaşan Kazaklar Nasıl Düzeltilir?

Tüm dikkatlere rağmen zamana yenik düşerek sünen ve bollaşan kazaklar için farklı yöntemleri denemek oldukça faydalı sonuçlar verebilir ve eskiyen kıyafetleri yenilemek mümkün olabilir.Bollaşan kazakları düzeltmekiçin dilediğiniz yöntemi seçebilirsiniz.

Bollaşan Kazakları Sıcak Suda Bekletmek

Yünlerin kendiliğinden esnek yapısı, vücut hareketlerine göre sünmelere neden olabilir. Bu esnekliğin bir miktar toparlanması için sıcak suyu kullanmak akıllıca olabilir.

Sıcak suda bekleyen kazaklar eğer normal bedenindeyse küçük gelebilir ancak zamanla bollaşmışsa sıcak su sayesinde orijinal halini alabilir.

Sünen kazakları 60 derece su içerisinde beklettikten sonra yıkayın ve sonrasında doğru kurutma yöntemleriyle kurutun.

bollaşan kazak

Bollaşan Kazakları Sirkeli Suda Bekletmek

Triko tarzındaki giysilerin kendini toparlaması için önce ılık su içerisinde sonra sirkeli su içerisinde bekletildikten sonra yıkanması uygun olacaktır.

Bollaşan Kazakları Dikişle Daraltmak

Bollaşan kazağın iç tarafını çevirdikten sonra olmasını istediğiniz beden ve kesimde bir başka kazağın alt tarafına yerleştirin. Daha küçük olan kazağın çevresinden bir sabun yardımıyla alttaki kazağın olmasını istediğiniz bedenini çizerek belirleyin. İşaretlediğiniz bu çizgiler üzerinden kazağa teğelleme yapın ve gerekirse bu çizgiler üzerinden dikiş makinesiyle geçin. Kazağın içinde kalan parçaların giyim esnasında rahatsızlık vermemesi için bu küçük parçaları kesin ve kazağı önüne çevirerek ilk günkü haliyle kullanmaya devam edin.

Bollaşan Kazaklara Lastik Geçirmek

Zamanla sünmekte olan kazakların daha fazla genişlememesi için bel ve kol kısımlarına bir tığ kullanarak bebe lastiği gibi ince lastikler geçirilebilir. Bir miktar el becerisi gerektiren bu işlem sayesinde olası sünmelerin önüne geçilerek kazağın ömrü uzatılacaktır.

Bir diğer hassas giyim ürünü olan mayo ve bikinilerin ömrünü uzatmak içinMayo ve Bikini Temizlemenin Püf Noktaları yazımıza göz atmayı unutmayın.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com