Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi yapmayı bilmiyorsanız üzülmeyin. Tabii ki Türk kahvesi yaptığını düşünenler de buradaki bilgileri bir kontrol etsin deriz. İşte bol köpüklü tam ağzımıza layık Türk kahvesi yapmanın püf noktaları… Türk Kahvesi Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gereklidir? Öncelikle iyi bir Türk kahvesi yapmak istiyorsanız kesinlikle taze kahve tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü eskiyen ve bayatlayan kahveler ağızda […]

22.10.2018 - 18:24
22.10.2018 - 18:24
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Türk kahvesi yapmayı bilmiyorsanız üzülmeyin. Tabii ki Türk kahvesi yaptığını düşünenler de buradaki bilgileri bir kontrol etsin deriz. İşte bol köpüklü tam ağzımıza layık Türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Türk Kahvesi Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Öncelikle iyi bir Türk kahvesi yapmak istiyorsanız kesinlikle taze kahve tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü eskiyen ve bayatlayan kahveler ağızda ekşi bir tat kalmasına neden olur ve misafirlerinize sizi rezil eder. Bu nedenle mutlaka taze Türk kahvesi kullanmalısınız. Eğer aldığınız kahveleri daha uzun süre saklamak ve tazeliğini korumak istiyorsanız da az miktarlarda alın.

Türk kahvesi için ikinci ihtiyaç ise iyi bir Türk kahvesi seti. Özellikle bakır cezve tercih etmenizde yarar var çünkü en iyi kahveler bakır cezve ile yapılır.

Türk kahvesi için gereken diğer malzemeleri ses su ve isteğe bağlı olarak şeker. Tabii ki suyunuzu da musluk suyu yerine içme suyu tercih etmenizde yarar var. Ayrıca oda sıcaklığında su kullanmanız yeterli olacaktır.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gelelim bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun yanıtına. İlk olarak cezvenin içerisinde kahve yapacağınız sayıya göre kahveye koyun. Mesela iki kişilik Türk kahvesi hazırlayacaksınız 2 tatlı kaşığı kahveyi cezvenin içerisine ekleyin. Daha sonra da oda sıcaklığında içme suyundan iki fincan suyu ilave edin. Son olarak eğer kahvenizi şekerli yapacaksınız 4 çay kaşığı orta yapacaksınız 2 çay kaşığı ve az şekerli yapacaksanız bir çay kaşığı şeker ilave edin. Tabii ki sade Türk kahveleri için şeker kullanmıyoruz. Daha sonra cezvenin içerisinde ki malzemeleri hafif şekilde karıştırın ki kahve tamamen su ile karışsın.

Karıştırdıktan sonra artık Türk kahvesini ocağa alabilirsiniz. Bu aşamada da dikkat etmeniz gereken şey ocağın altını ortadan biraz daha az ya da orta derecede açmak. Kahveyi hızlı bir şekilde pişirmeye yani yüksek ateşte pişirmeye zorlarsanız köpüğü gider. Türk kahvesi yavaş yavaş bittiği zaman daha çok köpüklenir. Kahveyi pişirmeye başladıktan sonra yavaş yavaş pişmeye ve kötü gelmeye başladığında biraz köpük alın ve cezveyi yeniden ocağa koydum. Bu sırada kahvenin ilk saçlarını almış oluyorsunuz ikinci taşımda ise kahveyi hafif kaynatarak alacaksınız.

İşte artık bol köpüklü Türk kahvesi hazır. Tabii ki cezvede yapmak istemiyor evinizde kendiniz makinede Türk kahvesi yapmak istiyorsanız onları da kullanabilirsiniz. Ama bakır cezve içerisinde ve yavaş yavaş pişen Türk kahvesinin yerine başka hiçbir şey tutmaz.

Türk kahvesinin faydaları neler ona da bakmadan geçmeyelim. Öncelikle kafein içeren ve içerisindeki bileşenler nerede nedeniyle her derde deva olan Türk kahvesi uyanık kalmayı sağlıyor, zihinsel aktiviteleri güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor, sosyal yönü geliştiriyor, depresyona karşı olumlu etki gösteriyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve kemikleri güçlendiriyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim