1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları
Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

A+A-

Ülkemizde mayıs ayının sonlarına doğru tezgâhlarda yerini almaya başlayan böğürtlen, ağustos ayına kadar devam etmektedir. Dünyada ise Meksika böğürtlen ithalatının en büyük üreticisidir. İçerisindeki yüksek antioksidan içeriğinden dolayı vücuda zararlı olan maddeleri temizler. C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Ham meyve kırmızı renkte olup olgunlaştıkça rengi koyulaşmaktadır. Şimdi sağlığa şaşırtıcı derece de faydaları olan böğürtleni daha yakından inceleyelim..

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Faydaları

Kanser Oluşumunu Önleyebilir ve Yavaşlatabilir

Böğürtlenin en yaygın araştırılmış sağlık yararlarından biri, kanserle mücadele eden bir yiyecek olarak çalışma yeteneğidir. Bunun nedeni, böğürtlende bulunan zengin antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Böğürtlen, kanserle mücadele yetenekleriyle bilinen bir antioksidan sınıfı olan polifenolleri içerir. Spesifik olarak, antosiyanin (belirli bir polifenol) bu meyvede yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Antosiyaninler, böğürtlenin kanser gelişimine karşı kullandığı birincil silah olarak düşünülmektedir.

Örneğin, bir taze böğürtlen ekstraktının, insan akciğeri hücre kanseri hattı üzerinde tümör önleyici etkiler sergilediği bulundu. Kanser hücrelerinin çoğalmasına (büyümesine) neden olan yüksek oksidatif stres seviyeleri böğürtlenlerde bulunan antosiyaninler tarafından engellenir. Akciğer kanseriyle ilgili olarak, böğürtlende bulunan spesifik bir antosiyanin olan siyanidin-3-glukozidin, kanserli akciğer tümörlerinin büyümesi üzerindeki etkinliğini gösteren en az bir çalışma yapılmıştır.

Genel olarak böğürtlenlerin, ilk başta kansere yol açan bazı hücre mutasyonlarının önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kanser sebebi her insan için karmaşık ve farklı olsa da, DNA ve özellikle sağlıklı hücrelerin mutasyonu, bu hastalığın büyümesine yol açıyor gibi görünmektedir, böylelikle böğürtlen gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları yemek, bu mutasyonu bastırmaya yardımcı olmaktadır.

2006 yılında UCLA'dan yapılan bir çalışmada böğürtlen dahil altı farklı meyve çeşidinin oral, meme, kolon ve prostat kanserlerinin büyümesine etkileri incelenmiştir. Altı meyvenin her biri, bir dereceye kadar kanser büyümesini önler ve araştırmacıları bu meyvelerin kanser tedavisinde olabilecek etkilerini aramaya devam etmeye çağırır.

İçerisindeki K vitamini, böğürtlenin anti-kanser özelliklerinden de bir faktör olabilir. Böğürtlenin bir porsiyonu, prostat, kolon, mide, burun, ağız ve karaciğer kanserlerinin önlenmesine ve bunlara karşı mücadelede rol oynayan günlük önerilen K vitamini değerinin üçte birinden fazlasına sahiptir.

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Beyin İşlevini Geliştirir ve Korur

Böğürtlenin inanılmaz besin yükü, onları en yüksek zihinsel sağlık için dikkate değer bir aday yapar. Motor becerileri ve kısa süreli hafıza tutma üzerine odaklanan ön çalışmalar, böğürtlenin, antioksidanları yüksek olan diğer birçok meyveler gibi beyin performansını artırmada büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bu nedenle meyvelerin en iyi beyin gıdaları arasında yer aldığını gösteriyor. Bazı raporlara göre, kısa süreli hafıza, tutarlı bir böğürtlen diyetiyle en etkili bir şekilde gelişim gösteriyor.

Manganez, böğürtlende beynin işleyişi için hayati öneme sahip yüksek düzeyde bulunan bir besindir. Beyninizin sinapslarında vücudunuzdaki kayda değer miktarda mangan bulunur. Beyindeki manganez geçişinin önemi nedeniyle, manganez eksikliği, epilepsi gibi beyin durumlarıyla bağlantılıdır. Sinapslarınızın doğru şekilde ateşlenmesini sağlamak için diyetinizde uygun miktarda mangan bulunması önemlidir.

Ayrıca böğürtlen ve onlardan ekstrakte edilmiş bileşiklerin beyin hücrelerini dejenerasyondan koruma kabiliyetine sahip olduğu görülmektedir. Bir kez daha, bu kandaki artan polifenol konsantrasyonuna bağlanıyor. İlginç bir şekilde, böğürtlenin bu işlevi üzerine yapılan özel bir çalışma, ticari böğürtlen çeşitlerinin hiçbir şekilde bir etkisinin olmadığını belirtirken, yabani meyvelerde önemli koruyucu yetenekler ortaya çıktı.

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Enflamasyonu Azaltır, Enfeksiyonla Mücadele Eder ve Bağışıklığı Artırır

Böğürtlenin en önemli sağlık yararlarından biri olarak lanse edilen antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif stres ve çok sayıda hastalıktan sorumlu kronik enflamasyondan korumak için düzenli olarak tükettiğiniz ana gıdalardan biri olmalıdır.

Artık herkes biliyor ki, iltihap çoğu hastalığın nedeni. Doğal enflamasyon süreci, vücudun zararlı hücrelere karşı savunmasının bir parçasıdır, ancak Batı diyeti özellikle kronik, hastalığa neden olan enflamasyonu teşvik etmeye meyillidir. Böğürtlen, doğal olarak iltihaplanmada azalmaya neden olur ve vücudunuzun işlemlerinin aşırı hızlanma yerine olması gerektiği gibi olmasını sağlar.

Böğürtlenin iltihapla savaşma yeteneğinin bir örneği, mide ülserlerine karşı korunmasıdır. Bir çalışma, mide mukozasının astarının azaltılmasının yanı sıra, mide mukozal astarının iltihaplanmasının azalmasına bağlı olarak, böğürtlenden ekstrakte edilen ellagitanninler (bir antioksidan türü) verilen deneklerin mide ülserlerinde yüzde 88'lik bir azalma olduğunu ve ayrıca ülserlerden kısmen sorumludur.

Anti-enflamatuar yiyecekler sıklıkla antioksidanlar bakımından yüksek gıdalarla el ele gider ve böğürtlen bu durum için istisna değildir. Sonuç olarak, böğürtlen gibi sağlıklı besinler iltihaplanmaya karşı savaşır, ayrıca vücudunuzdaki oksidatif stresin neden olduğu serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu hasar, yaşlanma ve bağışıklık sistemi fonksiyonundan sorumlu olan yüksüz moleküller (serbest radikaller), güneş ışığına maruz kalmadan dolayı aşırı miktarda üretildiğinde, çok fazla işlenmiş gıda veya ilaç kullanımında ortaya çıkar. Böğürtlende bulunan antioksidanlar oksidatif stresle savaşabilir, hastalıkların başlangıcını veya gelişimini yavaşlatabilir ve erken yaşlanmayı engelleyebilir.

Böğürtlen ayrıca, vücudunuzu hastalıktan koruyan başka bir işlev olan anti bakteriyel aktivite gösterir. Diğer hücrelere dokunulmaz bırakarak enfekte hücreleri hedef alarak oral enfeksiyonların etkisini azaltabilir ve bu da onları enfeksiyon tedavisinde potansiyel olarak güçlü bir ajan yapar.

Adet Ağrılarını Azaltır

Ağrılı PMS belirtileriyle mücadele ediyorsanız, bir çözüm beslenmenize daha fazla böğürtlen ilave etmek olabilir. K vitamini varlığı, hormon fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur ve böylece kramp ağrıları potansiyel olarak azaltır. Kanın pıhtılaşmasına neden olan bir vitamin olarak, aşırı kanamaya da yardımcı olabilir ve ağır adet döngüsü sırasında bir miktar ağrı kesici etki gösterebilir.

Zihinsel ve fiziksel PMS semptomlarını hafifletmenin bir başka yolu, her ikisi de böğürtlen içinde bulunan mangan ve kalsiyum içeriği yüksek yiyecekleri tüketmektir.

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Kardiyovasküler Sistemi Sağlıklı Tutar

Böğürtlendeki K vitamini, tüm kardiyovasküler sisteminizin sağlığı için önemlidir. K vitamini, kalsiyumları dışarı çıkararak ve ciddi hastalıklara yol açabilecek birikintileri önleyerek arterlerin sertleşmesini durdurmaya hizmet eder.

Sağlıklı bir K vitamini tüketimi, sağlıklı kan basıncı seviyelerine, kan damarlarını (hem damarlara hem de atardamarlara) hizalayan hücrelerde iltihaplanmanın azalmasına ve ayrıca kalp krizi olasılığını düşürür.

Ek olarak, böğürtlenlerde antosiyaninlerin başka bir işlevi (kansere karşı çok etkili olan polifenol antioksidan) Endotel disfonksiyonuna ve kalp yetmezliğine karşı koruyucu etkileridir. Endotel disfonksiyonu, kalbin etrafındaki kan damarlarının sürekli olarak kısıtladıkları ve sonra da dilate oldukları bir durumu tarif eden bir durumdur. Çeşitli kalp hastalığı formlarıyla ilişkilidir ve yüksek kalp yetmezliği veya atak riskiyle ilişkilidir.

Bununla birlikte, böğürtlenlerde bulunan bir özel antosiyanin olan siyanidin-3-O-glukozit, bu kan damarlarının korunmasına katkı sağlar bu işlev bozukluğunun oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir, geciktirebilir veya durdurabilir.

Cilt Sağlığına Katkı Sağlar

Böğürtlenin sağlık yararları cildin derinliklerine kadar ulaşır. Böğürtlen meyvesinin bir özü genellikle cildi antioksidan aktivite ile UVB hasarından korur. Ayrıca, cildinizdeki keratinositleri, epiderminiz üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan ve daha sonra epidermiyi sürekli olarak yenilemek için dış deri katmanının altında üreyen UV hasarına karşı korur. Bir kez daha, bu hikâyenin kahramanları böğürtlendeki antosiyaninlerdir.

C vitamini böğürtlende bulunur bu da sağlıklı ve güçlü bir cilde katkı sağlar. Kollajen üretimini teşvik eder, kuru cilt örneğini azaltır ve cildin erken yaşlanmasını bile önleyebilir.

Ancak cilt sağlığı, kırışıklıkları önlemekle ilgili değildir. Böğürtlen içindeki besinler ayrıca cildi etkileyen enfeksiyonlar, özellikle de soğuk uçtan sorumlu herpes virüsü üzerinde antiviral bir etkiye sahiptir.

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Besin Değerleri

Gülgiller familyasının bir üyesi olan böğürtlen, Rubus cinsinde yedi farklı tür tarafından üretilir ve kısmen kolayca bulunabilecek en zengin besinlerden biridir. Yaklaşık 15 meyveden oluşan küçük bir porsiyon, 30 miligram C vitamini ve yüksek miktarlarda manganez içerir. Böğürtlen, kemik ve kalp sağlığı için gerekli bir besin maddesi olan K vitamini bakımından da yüksektir.

Aslında böğürtlen, ORAC değerine göre en yüksek 10 antioksidan gıdadan biri olarak sıralanır. 5.905'lik bir ORAC puanı ile bu minik meyveler, her ısırıkta güçlü bir antioksidan yumruğu sunarak hastalıklarla savaşmanıza, bağışıklığı artırmanıza ve sağlık sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Bu arada, bir bardak böğürtlenin içinde sadece 7 karbonhidrat bulunur. Paleo ve ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı diyetler için doğal bir meyvedir.

Bu lezzetli meyvelerden sadece bir fincan (15-16 böğürtlen) şunlardan aşağıdakileri içerir:

 • 62 kalori
 • 14.7 gram karbonhidrat
 • 2 gram protein
 • 0.7 gram yağ
 • 7.6 gram lif
 • 30.2 miligram C vitamini
 • 0,9 miligram manganez
 • 28.5 mikrogram K vitamini
 • 0,2 miligram bakır
 • 36 mikrogram folat
 • 1,7 miligram E vitamini
 • 233 miligram potasyum
 • 28.8 miligram magnezyum
 • 308 IU A vitamini
 • 0,9 miligram niasin
 • 0,9 miligram demir
 • 0,8 miligram çinko
 • 0.4 miligram B5 vitamini / pantotenik asit
 • 41.8 miligram kalsiyum
 • 31.7 miligram fosfor

Kanserden Koruyan, Cildi Güzelleştiren Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Olası Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böğürtlen meyvesinde bulunan tanenler, aşırıya kaçmadığınız durumlarda sağlıklı olacak kadar küçük miktarlarda olmasına rağmen, bazen çay yapmak için kullanılan bitkinin yapraklarında ve kökünde daha büyük miktarlarda bulunur. Bu tür çaylardaki gibi büyük bir tanen yükünün kanser hastalarında tümörlerin boyutunu artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Kanser öyküsü olan kişiler, böğürtlen yaprağı veya kökünden yapılan çaylardan kaçınmalıdır.

Böbrek taşlarına yatkınsanız, böğürtlen ve diğer çeşitli meyvelerde bulunan oksalatlar bazen bu taşların üretimini artırabileceğinden böğürtlen tüketimini sınırlandırmanız gerekli.

Bazı insanlar böğürtlen tüketirken hafif alerjik reaksiyonlar yaşayabilir, bu nedenle meyveleri yerken ellerinizi, ağzınızı veya dudaklarınızı bir şişlik veya kaşıntı hissederseniz, derhal tüketmeyi bırakmanız gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.