1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Boğmaca Nedir? Boğmaca Nedenleri, Belirtileri, Korunması
Boğmaca Nedir? Boğmaca Nedenleri, Belirtileri, Korunması

Boğmaca Nedir? Boğmaca Nedenleri, Belirtileri, Korunması

A+A-

Boğmaca Nedir?

Bordetela pertussis bakterisinin neden olduğu boğmaca hastalığı kendisini öksürükle gösterir. Her yaşta görülebilir, fakat çocukluk döneminde yakalanılan boğmacanın şiddeti diğer yaşlara göre çok daha fazladır. Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan boğmacaya her mevsim yakalanalabilse de en fazla sonbahar aylarında görülür.

Boğmaca Nedenleri ve Belirtileri

Bordetela türü mikropların neden olduğu bu hastalık insan vücuduna yerleşir. Bir kez boğmaca geçiren bir hasta artık bağışıklık kazandığı için hastalığı yendikten sonra bir daha boğmacaya yakalanmaz.

Boğmaca belirtileri genelde soğuk algınlığı belirtileri ( burun akıntısı, öksürük, ateş, hapşırma…) ile aynıdır. En büyük belirtisi ise şiddetli seviyede yaşanan öksürüktür. Günde 20 ve daha fazla sayıda şiddetli öksürük atakları görülebilir. O kadar ki hasta kendisini oksijensiz kalmış nefes alamıyor gibi hissedebilir. Çocuklarda ise öksürüğün akabininde ciltte morarmalar, kusma ve bulantı görülebilir.

Hastalığın bulaşıcı dönemi ilk 20 günlük dönem olup, bu dönem 2.5 ay kadar sürebilir.

Boğmaca Kesin Tanısı

Bazı hastalıklarla benzerlik gösterdiği için kesin tanı koymak adına daha spesifik testlerin yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda boğmaca hastalığının tanısında bakteriyel kültür testleri ve kan testleri yapılmalıdır.

Kimler risk grubu içerisinde yer alıyor?

Bu hastalık 6 aylıktan küçük olan ve henüz boğmaca aşısı olmamış veyahutta aşılama programlarını bitirmemiş olan çocukların sağlıklarını ciddi olarak etkilemektedir. Ayrıca aşı etkinliği yıllar içerisinde azaldığını için ergenlik dönemi içerisindeki çocuklar ve gençlerin de boğmaca bakterisine karşı hassas olduğu ve hastalığın ağır seyrettiği görülmektedir.

Korunma Yolları ve Tedavi Yöntemleri 

Boğmacadan en önemli korunma yolu çocukluk döneminde yapılan aşı uygulamasıdır. Hastalığın ilk 1 haftasında, hastanın bulunduğu ortam, diğer bireylerden ayrı tutulmalıdır. İlk 3 hafta çok önemlidir, en bulaşıcı olduğu dönem ilk 3 haftalık dönemdir.

Boğmaca tedavisinde, bebeğe boğmaca tanısı konduğunda ve tedaviye başlandığı taktirde doktorun uygulanmasını uygun gördüğü tedavi protokolünün dışına çıkılmamalıdır.

İyileşme süreci içerisinde öksürüğe yol açabilecek olan parfüm, oda spreyleri, odun ve de kömür sobaları ile sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır. Boğmaca geçiren çocukların, öksürükle birlikte kusma  durumu yeterli beslenmesine engel olabilir. Bu durum hastalığın seyri açısından çok önemlidir. Gözlerde çökme, ağız ve idrar çıkışında meydana gelen azalma çocuklarda çok sık gözlenen belirtilerdendir.

Çocukları boğmaca hastalığından korumak için doktor kontrollerine mutlaka düzenli olarak gidilmeli ve aşılar aksatılmadan yapılmalıdır. Bunun haricinde geçmeyen öksürük şikayeti mutlaka dikkate alınmalı ve doktora gidilmelidir. Boğmaca hastalığı özellikle beslenme düzenine ve doğru tedavi uygulamasına dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.