Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Boğaz yanmasına ne iyi gelir? Evde doğal çözüm önerileri

Herkesin mutlaka başına gelmiş ve yaşadığımız yaygın problemlerden birisidir boğaz yanması. Yutkunmamızı ve yemek yememizi sağlayan boğazda yaygın olarak görülmekte olan boğaz yanması sorunu meydana gelmektedir. Birçok nedenden kaynaklanan boğaz yanmasının, bilinen en önemli nedeni ise reflüdür. Çünkü reflü rahatsızlığında mide asitleri yukarı doğru çıkarak en son ağız içine çıkar ve boğaz ağrısı olarak yanma başlar. Aynı şekilde boğazda nemin eksik olması durumunda da yine anı durum ile karşılaşmak mümkündür. Yemek borusunda bulunan iltihaplar da aynı şekilde boğaz tahrişine neden olarak yanma meydana gelir.
Eklenme:
 Boğaz yanmasına ne iyi gelir? Evde doğal çözüm önerileri

Grip ve soğuk algınlığı bazı enfeksiyonlar, aşırı sıcak ve aşırı sıcak içecek tüketimi de boğaz yanmalarının bilinen diğer sebeplerindendir. Peki, boğaz yanmasına ne iyi gelir?

Boğaz yanmasına evde doğal çözümler

Boğazda meydana gelen yanma hissinden kurtulmak için birçok bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en sık uygulananı tuzlu su ile gargara yapmaktır. Evde uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisidir.

Papatya çayı sadece strese iyi gelerek, uyku düzenini sağlamakla kalmaz aynı zamanda iltihabın önlenmesine de yardımcı olan bir çaydır. Boğazınız yanıyorsa papatya çayı demleyerek içmek iyi gelecektir.

Uzun yıllardır boğazda meydana gelen ağrı ve yanmaların tedavisinde çok sık kullanılan bir diğer yöntem ise meyan kökü ile hazırlanan çaylardır. Boğaz ağrısından ağız içi yaralarına, mide ülserinden viral enfeksiyonlara kadar birçok hastalığa şifa olan bu çayları tüketmeniz önerilir.

Okaliptüs çayı olarak bilinen bitki çayı soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklarda kullanılan oldukça bilinen bir bitki çayı olmaktadır. Boğazda oluşan yanmaları azaltıcı etkisi olan bu bitki yanma hissinin giderilmesini sağlamaktadır. Sadece çayını tüketmek değil okaliptüs ile hazırlanan çayın buharını solumak bile boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Nane limon ikilisi de yine aynı şekilde boğaz yanmalarına iyi geliyor. Eğer boğaz yanmamız nezle, soğuk algınlığı gibi sebeplerden kaynaklı ise içeceğimiz nane limon büyük oranda iyileşme sağlayacaktır.

Anti bakteriyel etkiye sahip olan elma sirkesi sayesinde boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür. Bir bardak ılık suyun içerisine atacağınız bir yemek kaşığı sirkeyi tüketerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Karışımı tatlandırmak ve etkisini artırmak için içerisine bir miktar limon ve bal veya sevdiğiniz diğer baharatları da ekleyebilirsiniz.

Soğuk algınlığına bağlı gelişen boğaz yanmalarında etkili bir diğer bitki ise tarçındır. Kokusu da lezzetiyle de kendini sevdiren tarçını aktarlardan toz olarak alabilirsiniz. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tarçını ilave ederek demlemeye bırakınız. Soğuduktan sonra bu karışımı balla tatlandırarak içiniz.

Zencefilli limon çayını da düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde boğaz yanmasını geçirecektir. Bir su bardağı içerisine sıcak su ekleyin. Daha sonra bir tutam zencefil ve limon ekleyin. Daha sonra demlemeye bırakıp, süzüp tüketebilirsiniz.

Boğaz tahrişi ve boğaz yanmalarının kahramanlarından birisi de tartışmasız baldır. Enfeksiyonlara karşı en etkili yöntemlerden birisi olan balı boğaz ağrısını geçirmekte sıklıkla kullanırız. Bir bardak ılık su içerisine koyacağınız 1 yemek kaşığı balı yavaş yavaş içiniz.

Zerdeçal bitkisi güçlü bir antiseptik olmakla birlikte aynı zamanda boğaz ağrının giderilmesini ve boğazda meydana gelen acının azalmasını sağlamaktadır. Bir su bardağı ılık suyun içerisine atacağınız bir kaşık toz zerdeçalı tüketebilirsiniz.

Tüm bunların dışında boğaz tahrişleri ve yanmalarında su tüketiminin de önemi büyüktür.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap