Sağlık

Boğaz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz kuruluğu genelde havanın çok kuru ya da çok sıcak olmasından ileri gelse de beraberinde kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetlerin de gelmesiyle birlikte farklı hastalıkları işaret edebilmektedir. Tuzlu ya da baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gibi basit önerilerin dahi işe yarayabileceği yalnız bazen kapsamlı tedavileri de gerektirebilen boğaz kuruluğu hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Boğaz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Boğazda meydana gelen kuruluğun farklı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Alerjik Reaksiyonlar: Farklı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri, talaş ya da toz, polen, evcil hayvan tüyleri gibi farklı alerjenler, boğaz kuruluğunun nedenleri arasında yer alabilmektedir.
  • Havanın Kuruması: Havaların soğumasıyla birlikte meydana gelen nem düşüşü, soluk alıp vermeyi güçleştirmekte, boğazda kaşınmayla kendini gösteren tahrişlere yol açabilmektedir. Havaların sıcak olduğu dönemlerde bu şikayetin belirmesiyse klima kullanımı nedeniyle havanın kurumasından ileri gelebilir.
  • Sigara Kullanımı: Tütün ve tütün ürünleri kullanımı, boğaz kuruluğu nedenleri arasında en yaygın görülen maddelerdendir. Vücudun sıvı kaybına ve bölgesel tahrişe neden olan sigara, kuruluğun yanı sıra boğazda ağrı ve balgama da yol açabilir.

Diğer yaygın boğazda kuruluk nedenleri ise:

  • Uzun süre susuz kalma
  • Boğazda enfeksiyonlar
  • Bakteriyel toksinler
  • Gırtlak kanseri
  • Alkol tüketimi
  • Sistemik bir hastalık olan Sjögren sendromu
  • Reflü gibi boğazı etkileyebilen diğer sağlık sorunları

şeklindedir.

Boğaz Kuruluğu için Ne Yapılabilir?

Boğaz kuruluğuna çözüm bulabilmek adına anlaşıldığı üzere öncelikle sorunun nedeni tespit edilmeli ve bu etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Tedavi için öncelikle boğaz kuruluğunun nedeni ve sonuçları değerlendirilmelidir.

Vücudun su kaybı yaşamasıyla birlikte gelişen boğaz kuruluğuna çözüm için gün içinde bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekmekte, bu sayede nefes alışverişi de solunum yollarının nemlenmesiyle birlikte kolaylaşmaktadır. Gün içine yayarak tüketilen sekiz bardak su ve yeşil çay gibi sağlıklı alternatifler sizlere yardımcı olacaktır.

Havanın kuruluğundan ileri gelen boğaz kuruluğu ve balgam şikayeti için hava nemlendirme cihazlarını deneyebilir, özellikle bebek ve bebeklerde geniz akıntısı ile sonuçlanabilen tahriş durumlarında bu cihazlardan büyük faydalar görebilirsiniz.

Kaşıntı ve öksürük şikayeti için boğazın iç yüzeyini yumuşatma etkisine sahip gıdalardan destek alabilirsiniz. Özellikle enfeksiyon ve tahriş halinde limonlu ve ballı bitki çayları ya da ılık sular ile boğazınızda ciddi bir rahatlama sağlanabilir. Bu enfeksiyon üzerinde mikroorganizmaları öldürücü etki sağlamak adına tuzlu su ile gargara yapmayı da deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu