Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Böbrekleri Temizlemek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Son Güncelleme:
 Böbrekleri Temizlemek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbreklerimiz, vücudumuzda yalnızca boşaltım için değil, aynı zamanda hormonlar ve kan değerleri üzerinde oynadığı rolle büyük bir öneme sahip. Ancak ne yazık ki değerini unuttuğumuz ve yeterince iyi bakmadığımız böbreklerimizde ilerleyen yıllarda iltihaplanma, tıkanıklık gibi sorunlar yaygın bir hal alabiliyor. Siz de bol su içmenin yanında böbrek temizlemek için hangi doğal yöntemleri uygulayabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

böbrek temizlemek

Böbrekleri Temizleyen Doğal Yöntemler

Böbreklerde Rahatsızlıklar

Böbrek taşı, uzmanlara göre gün geçtikçe sayısı artan ve hali hazırda oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum kişilerin daha da kötü bir almakta olan yaşam koşullarından ve hayat düzeninden ileri gelmektedir.

Gün içinde yeterince su içmeye özen göstermemenin yanı sıra sık sık tükettiğimiz yapay tatlandırıcılar birçok hazır gıdanın içerisinde yoğun olarak bulunmakta ve bu durum böbrek sağlığını derinden etkilemektedir.

Bu nedenlerden dolayı zamanla kristaller ve taşlar oluşturan böbreklerde ağrı, sancı, kanamalı idrar gibi şikayetler yaşanabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına böbrek temizleyen doğal yöntemler hakkında bilgi edinmekte fayda vardır.

Isırgan Otu

Toksik maddeleri uzaklaştırmaya yarayan ve oldukça etkili bir bitki olan ısırgan otu çayı, kanı temizler ve böylece böbreklerdeki süzülme işlemine yardım eder. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere gün içinde 2 defa tüketebileceğiniz ve böylece böbrek iltihaplanması sorununu önlemenize yardımcı olan bu çayı hazırlamak için 2 bardak su ve 1 yemek kaşığını ısırgan otunu birlikte demlemeniz yeterlidir.

Isırgan, toksinleri temizlemek ve böbrekleri korumak için kullanılan bir tıbbi bitkidir. Kanı temizlemek ve böbreklerde biriken toksinleri azaltmak için günde iki kez bu çayı içmenizi öneririz.

Maydanoz

böbrek temizlemek

Böbrekleri Temizleyen Doğal Yöntemler

Maydanozu yemeklerde tüketmenin yanı sıra çay olarak tüketmek de böbrek sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Maydanoz suyu tüketmenin faydaları böbrekleri rahatlatmakla ve temizlemekle kalmayıp ödem sorunu olanlar için de kesin çözüm sunacaktır. 1 avuç maydanozu 1 litre su içinde kaynatarak süzmek ve içerisine 1 yemek kaşığı bal eklemek bu kürü hazırlamak için yeterlidir.

Limon suyu

Böbrek taşlarını doğal yollardan yok etmek için düzenli olarak limon suyu tüketmek faydalıdır. 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı, 2 bardak su, 4 yemek kaşığı zeytinyağı  ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir kase içinde karıştırıp içmek, böbrek taşının yarattığı ağrıyı dindirmeye ve taşları eritmeye yardımcı olmaktadır.

böbrek temizlemek

Böbrekleri Temizleyen Doğal Yöntemler

Hatmi Çiçeği

Diüretik yani idrara çıkmayı tetikleyici özelliği bulunan hatmi çiçeği, çay olarak tüketildiği takdirde böbrekleri oldukça rahatlatan şifalı bitkilerdendir. Vücutta zamanla biriken toksik maddeleri uzaklaştırmak için bu çiçeğin kökü ve yapraklarını birlikte 2 su bardağı su içerisinde demleyerek tüketebilirsiniz. Etkili sonuçlar görmek için bir hafta boyunca bu kürü günde iki defa içmenizde fayda vardır.

Kereviz Suyu

Yine bitkisel çaylar gibi sık idrara çıkmayı tetikleyen bir diğer yöntem de kerevizin suyunu içmektir. Böbrek sağlığı için kendisini de tüketmek oldukça faydalı olan kerevizin suyu konsantre içeriğiyle böbrek enfeksiyonlarına çözüm getirecektir.

Bu yöntem için 3 yemek kaşığı kerevizi doğrayıp blendırda ezdikten sonra 1 bardak su ile tekrar ezmek ve bu karışımı süzmek gereklidir. Ilık tüketilmesi gereken bu su, en az bir ay boyunca kullanıldığı takdirde etkilerini gösterecektir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap