1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 
Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 

Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 

A+A-

Blockchain Nedir?  

Türkçe açılımıyla Blok Zinciri, kripto para veya dijital para olarak bildiğimiz Bitcoin ve benzeri birçok dijital para biriminin dayandığı dahiyane sistem olan Blokchain, kullandığımız yapıdan daha gelişmiş bir internet olarak da tarif edilebilir. Kripto paraların ilki olan Bitcoin için geliştirilmiş olan bu yeni ağ için farklı kullanım alanları için de çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Bilgisayar ve internet dünyası gibi kendisine özgü kuralları ve sistemi olan bu yapıyı kullanabilmek için Blockchain ile ilgili en azından temel düzeyde bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

Blockchain ve Dağıtılmış Veriler 

Verilerin internete bağlı bulunan binlerce farklı bilgisayara kopyalanarak bu ağın sürekli olarak güncellenmesi yoluyla oluşturulmuş bir veri tabanı olarak yapılacak açıklama, Blokchain’ i anlatmak için sadece başlangıç oluşturuyor denilebilir. Birbirlerine zincirleme olarak bağlı olan Blockchain teknolojisi bu sayede takip edilebilir ancak kırılamaz bir sistemin oluşmasını sağlıyor. Bu durum tek bir merkeze bağımlı olunması zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi, kırılmaması sayesinde herhangi bir aracı olmaksızın satıcı ve alıcı arasında işlem yapılabilmesini olanaklı kılıyor. Sadece bu özellikleri bile Blockchain teknolojisinin günümüz bankacılık ve finans sistemlerine ne denli aykırı olduğu aşikar. Tamamen ve özel bir şekilde şifrelenmiş ve binlerce farklı bilgisayara dağıtılmış bir veri tabanı aracılığıyla yapılan ekonomik işlemler, herhangi bir hacklenme veya güvenlik tehdidiyle de karşılaşmıyor. Bu üst düzey güvenli yapısı nedeniyle de aynı zamanda hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilemiyor. Bununla birlikte tüm veriler internet üzerinde olduğu için tamamen şeffaf bir yapıya da sahip oluyor.  

Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 

Üst Düzey Güvenlik Özelliği Blok Zinciri İçin Yeni Kullanım Alanları da Oluşturuyor 

Bu benzersiz özellikleri nedeniyle, yakın bir gelecekte internetin tüm yapısını değiştirecek bir teknoloji olarak görülen Blokchain’ in, farklı alanlarda nasıl kullanılabileceği konusunda çok çeşitli çalışmalar özel ve resmi kurumlar sürdürülüyor. İlerleyen dönemde bankacılık sistemlerinin Blockchain teknolojisini kullanmasına neredeyse kesin gözüyle bakıldığı gibi, bu konuda faaliyete geçmiş deneme çalışmaları yapan bankalar bile mevcut.  

Daha da ileri seviyede Blockchain sisteminin dijital kimlik olarak kullanılması konusunda bir takım çalışmalar mevcut. Tüm bu çalışmalar yapılmaya devam edilirken, Merkezi bir kontrol olmadan ama aynı zamanda son derece güvenli bir şekilde yatırım aracı olarak kullanılması özelliği, Bitcoin ve devamında yüzlerce başka dijital para birimi tarafından sonuna kadar kullanılıyor ve geliştirilmeye de devam ediliyor. [ilgiliicerik icerik_id="11476"]

Blok Zinciri Nasıl Bir Gelecek Sunuyor? 

2008 yılı itibariyle yaşamlarımıza giren Bitcoin, Blokchain’ in eşsiz teknolojisiyle de tanışma fırsatı oluşturdu. Tüm yapısını bu şeffaf ama aşılması mümkün olmayan ve aynı zamanda tek bir merkezde kırılma noktası gibi bir zayıflığa sahip olmayan bu temele dayandıran Bitcoin’ n sağladığı başarı hepimizce biliniyor. Bunu takip eden süreçte oluşan 700’ ün üzerinde kripto para birimi aynı sisteme dayanıyor. Bunun yanı sıra geliştirilmiş yeni modellerine dayanan farklı dijital para birimleri konusunda da çalışmalar sürdürülüyor. Blok zinciri temeli aslında finans ve bankacılık sistemleri açısından da, şu anda kullanılan tüm sistemlerden daha fazla güvenlik ve sistem kolaylığı sağlıyor. Bu özelliği nedeniyle çok da uzak olmayan bir gelecekte bu yapının bankacılık sistemleri için de yeniden modelleneceğine dair güçlü bilgiler var. Bazı ülkeler resmi düzeyde bu alanda çalışmalar yapıyor. Hollanda bankalarının bir kısmı bu sistemi test amaçlı kullanmaya başlamış durumda ve bankacılık sistemlerine adaptasyonuyla ilgili sürekli yeni veriler toplamaya devam ediyorlar.  

Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 

Dijital para birimlerinin, günümüze kadar gelmiş ekonomik kuralları değiştireceği artık herkesin bildiği bir gerçek. Bunun ne zaman olacağı, birden mi yoksa yavaş bir şekilde zamana yayılarak mı olacağı konusunda tartışmalar süre dursun, bir yandan da dijital para birimlerinin yeni ve genellikle devrimsel atakları da devam ediyor. Gelişmelerin değişimleri tetiklediği bir zaman diliminin şahitleri olarak yaşadığımız günümüz dünyasının, özellikle ekonomik sistemi pek çok yeniliğe ve değişime gebe durumda. Bu değişim sırasında kılavuz rolü oynayacak ve aynı zamanda sorunsuz bir geçişi sağlayacak sistemlerin başında ise Blockchain sisteminin olduğu veya en azından sunduğu ana fikirlerle yeni teknolojilerin gelişmesine ön ayak olacağı kesin.  [ilgiliicerik icerik_id="11499"]

Kendisini 2008 yılından bu yana ispatlamış olan Bitcoin ve aynı zamanda dayandığı blok zinciri yapısı, değişimin öncü kuvveti olarak ve aynı zamanda ihtiyaç duyulması sebebiyle var ve varlığını sürdürüyor. Aynı zamanda yeni modellemelerle geliştirilmeye devam edilen Bitcoin, aynı zamanda dünya ekonomisine yapısından taviz vermeden entegre olma konusunda da başarılı adımlar atıyor. Ancak dünya ekonomi açısından oluşturduğu çeşitli tehlikeler de, hiçbir hükümet tarafından yabana atılabilir değil. Bu aşama da entegrasyonun ve takibin nasıl sağlanacağına dair çeşitli yan çalışmalarda sürdürülüyor. Öyle ki devletler bazında bazı kripto para birimlerinin yarı resmi olarak desteklenmesi bile, bir tür emniyet sübabı olarak uygulanılmaya başlanmış durumda. 

Ekonomik Sitemde Blockchain Teknolojisinin Rolü 

Bitcoin ve aynı zamanda Blockchain sistemini kullanan tüm kripto para birimlerinin, takip edilemeyen, kırılamayan ve yönetilemeyen yapısı, devletlerin ve genel anlamda dünyanın bankacılık sisteminden uzakta para alış verişi sağlanmasını olanaklı kılıyor. Bu durum tüm illegal işlerin, vergi kaçırmanın ve benzeri olarak izi sürülemeyecek para birikimlerinin Bitcoin ve benzeri dijital para birimlerine yönelmesine neden oluyor. Bu da resmi anlamda dünya genelinde dolaşan para miktarının dışında yeni ve farklı bir rezervin oluşmasına neden oluyor. İlerleyen dönemde ulaştığı seviye itibariyle tam anlamıyla muhalif bir ekonomi oluşmasına neden olabilecek bu yapı, elbette hiçbir ülke tarafından kabul edilebilir değil.  

Bununla birlikte bu sistemin yok edilmesi veya yasaklanması gibi yöntemlerin başarılı olmayacağı da aşikar. Öte yandan var olan ekonomik sistemin bu muhalif ekonomik yapı tarafından tehdit edildiği ve bir noktada da, iki sistemin birbirine entegre olması zorunluluğu oluşacak. Bütün bu bilgiler ışığında, devletler ve dünyayı yöneten sistemler, Blok zinciri ( Blockchain ) veya kripto para sisteminin kontrol altında olacağı yeni yapılar üzerinde çeşitli çalışmalar ve denemeler yapmaya devam ediyor. Bu nokta da yazılım geliştiren firmalara, matematikçilere ve ekonomistlere çok büyük bir iş yükü ve devamında da baskı oluşmaya devam ediyor. 

Blockchain Yeni Bir İnternet AltYapısı Olabilir 

Blockchain Yeni Bir İnternet Alt Yapısı Olabilir 

Ekonomik sistemlere etkisi devrimsel nitelikte olan Blockchain, aynı zamanda sahip olduğu özelliklerle internetin var olan yapısını da değişime zorlayan bir nitelikte. Var olan internet yapısı zaten başlı başına devrimsel nitelikteydi ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başladığı dönemden itibaren, ihtiyaçlara odaklı bir şekilde evrimleşmeye ve yanı sıra gelişmeye devam etti. Bununla beraber, yapısal olarak var olan birçok açık, ihtiyaçların tam olarak karşılanamamasına veya karşılanırken özellikle güvenlikle ilgili çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oldu ve olmaya da devam ediyor. Özellikle güvenlik ve şeffaflık özellikleri Blockchain yapısının bir internet alt yapısı olarak doğrudan kullanılmasının ve yeni internet dünyasının bu sistem üzerinden kurulmasının da güçlü bir fikir olarak görüldüğünü ifade etmemiz lazım. Yakın bir gelecekte yeni sürüm bir internet alt yapısı kullanmaya başlamamız güçlü olasılık. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.