Blefarit (Kirpik Dibi İltihabı) Nedir? Nasıl Önlenir?

NAVİGASYONBlefarit Neden Olur?Blefarit Belirtileri Nelerdir?Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?Blefarit Önlenebilir Mi? Blefarit, esas olarak kirpiklerin büyüdüğü bölgeyi etkileyen bir göz kapağı iltihabıdır. Kirpik dibi iltihabı olarak da bilinen blefarit belirtileri arasında kırmızı, kaşıntılı ve şişmiş göz kapakları bulunmaktadır. Her yaştan insanda ortaya çıkabilecek yaygın bir hastalıktır. Blefarit, tedavisi zor olabilen kronik bir durum olsa da bulaşıcı […]

19.03.2019 - 15:33
19.03.2019 - 15:33
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Blefarit, esas olarak kirpiklerin büyüdüğü bölgeyi etkileyen bir göz kapağı iltihabıdır. Kirpik dibi iltihabı olarak da bilinen blefarit belirtileri arasında kırmızı, kaşıntılı ve şişmiş göz kapakları bulunmaktadır. Her yaştan insanda ortaya çıkabilecek yaygın bir hastalıktır. Blefarit, tedavisi zor olabilen kronik bir durum olsa da bulaşıcı değildir.

Blefarit Neden Olur?

Blefarit, göz kapaklarının tabanında bulunan küçük yağ bezleri düzgün çalışmadığında ortaya çıkar, ancak kesin nedeni bilinmemektedir. Eğer hasta ağrıyan ve iltihaplı göz kapaklarını ovalarsa, kötüleşebilir ve daha fazla tahrişe ya da iltihaplanmalara neden olabilir. Blefarit gelişimi, aşağıdakileri içeren faktörlerin bir kombinasyonu ile ilişkilendirilebilir:

 • Kafa derisi ve kaşlarda kepek (seboreik dermatit)
 • Sık görülen bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı
 • Deri bakterilerinin aşırı büyümesi
 • Yüzün kızarmasına neden olan bir cilt rahatsızlığı olan Rosacea
 • Özellikle göz makyajı ve kontakt lens solüsyonlarına alerji

Blefarit, arpacık (göz kapağı yağ bezlerinin enfeksiyonu), konjonktivit ve kuru göz sendromu (gözler yeterli gözyaşı üretmediğinde) gelişimi gibi komplikasyonlara yol açabilir. Göz yaşı eksikliği, kontakt lenslerin takılmasını rahatsız edici hale getirebilir.

Blefarit Belirtileri Nelerdir?

Blefarit hastalığının tipik belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Kırmızı, kaşıntılı ve şişmiş göz kapakları
 • Gözlerde yanma hissi
 • Gözde kepeğe benzer döküntü
 • Kirpiklerde kepek oluşumu
 • Uyandığında gözlerin birbirine yapışması
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Kirpik kaybı veya düzensiz kirpik büyümesi

Her iki göz de genellikle blefaritten etkilense de bir göz diğerinden daha ciddi bir şekilde etkilenebilir. Göz kapaklarınızın ve gözlerinizin dikkatlice incelenmesi genellikle doktorunuzun blefarit tanısı koyması için yeterlidir.

Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?

Kişisel hijyen, genellikle semptomların ciddiyetini azaltmak ve daha sonra bu semptomları kontrol altında tutmak için gerekli olan tek tedavidir. Bazen, sıcaklık, hafif masaj ve temizlik içeren üç aşamalı bir işlem önerilmektedir.

Sıcaklık, birkaç dakika çok ılık suya batırılmış bir bezle uygulanabilir. Bunu gözlere uygulamak, göz kapağı bezlerini tıkayabilecek yağı gevşetebilir. Bunu hemen takiben, yağları bezlerden daha fazla gevşetmek ve itmek için kapalı göz kapaklarına parmağınızla hafifçe masaj yapın. Son olarak, seyreltilmiş bebek şampuanına batırılmış temiz bir pamuklu çubuk kullanarak kirpik bölgesini temizleyin. Bu rutin semptomların azaltılmasına yardımcı olmak için günde iki kez tekrarlanabilir ve daha sonra semptomları kontrol altında tutmak için her gün tekrarlanabilir.

Blefarit göz hijyenine rağmen devam ederse doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik göz damlaları, iltihabı kontrol altına almak için kortikosteroid göz damlaları, merhemler veya yapay gözyaşı damlalarını önerebilir.

Diğer hastalıklar veya koşullarla ilişkili olan Blefarit, altta yatan hastalığın veya durumun tedavisi ile kontrol edilebilir. Başarılı bir tedaviyle bile, blefarit sıklıkla geri döner.

Blefarit Önlenebilir Mi?

İyi bir kişisel hijyen, duruma neden olan sorundan kaçınmaya yardımcı olabileceği gibi, blefaritin önlenmesine de yardımcı olacaktır. Kepek önleyici bir şampuanın kullanılması, blefaritin önlenmesine yardımcı olabilir.

Referans: Mayo Clinic, NHS Choices

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim