Bitkisel Çayların Fazlası Zarar

Vücut için çeşitli faydaları bulunan bitkisel çayların fazla içilmesi halinde zararlı olabileceği belirtildi.

27.11.2017 - 6:31
27.11.2017 - 6:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Özellikle kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar tarafından bitki çayları konusunda araştırmalar devam ediyor. Bilindiği üzere başta ıhlamur olmak üzere çeşitli bitki çayları özellikle kış hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor. Ancak bitkisel çayların fazla tüketilmesi halinde çeşitli problemlerin de ortaya çıkacağı belirtildi.

Kış aylarının en çok yaşanılan hastalıklarından birisi hiç şüphesiz soğuk algınlığı ve grip şeklindedir. Grip ile savaşmanın yolu ise antioksidan etkilere sahip bitki çaylarını içmek şeklinde tanımlanabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan incelemelerde ise bitki çaylarının aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Karaciğer ve Böbrekleri Olumsuz Etkiliyor

Konu ile ilgili açıklama yapan uzman doktorlar ise günde 3 bardaktan fazla bitkisel çayın vücutta ters etki ettiğini ve başta karaciğer ile böbrekler olmak üzere olumsuz etki gösterdiğini belirtti. Bilindiği üzere bitki çayları başta A, E ve C vitaminlerine sahip olmakta, bunun yanı sıra bakteriler ve virüsler ile savaşma gücüne de sahiptir. Ancak fazla tüketim yapılması halinde böbreklerde toksik etkisini göstermeye başladığı ve bu durumun da hastalıklara yol açacağı belirtildi.

Kış aylarında ise genellikle her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenilmesi gerektiği belirtiliyor. Başta C vitamine sahip olan portakal, mandalinanın yanı sıra günlük belli miktarda bitki çaylarının tüketilmesi halinde vücudun diri olacağı açıklandı. Ayrıca bireylerin yaz aylarında içtiği suyu mutlaka azaltmaması gerektiği ve kış aylarında da vücudun su ihtiyacının karşılanması gerektiği belirtiliyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim