Ekonomi

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Bitcoin Nedir ? 

Bitcoin 2009 yılının başında ortaya çıkmış, tamamen dijital bir alt yapıya ve ardında devrimsel nitelikte bir yazılım sistemine sahip ilk kripto paradır. Çıkış yılının hemen öncesinde yani 2088 yılında Amerika’ da yaşanan Mortgage krizi de en üst seviyesine ulaşmış ve bu durum Amerika’ da yaşayan pek çok kişiyle birlikte dünya genelinde ekonomik krizlerin veya yansımalarının yaşanmasına neden olmuştu. Aslında Bitcoin’ in tüm özellikleri ve katma değeri, yaşanan bu ekonomik olumsuzluklar nedeniyle beklenenden daha fazla ilgi görmesine neden oldu. 

Tamamen deneysel olarak başlatılan “ Bitcoin “, Satoshi Nakamoto adında biri tarafından kullanıcılara sunuldu. Devam edilen yıllar içerisinde kazandığı popülarite ve işlevsellik, Bitcoin’ in ne olduğu? Nasıl çalıştığı? Kimler tarafından geliştirildiği? Kim tarafından kontrol edildiği? Nasıl değer kazandığı veya kaybettiği? Nasıl üretildiği? Nasıl alındığı ve satıldığı? gibi birçok farklı sorunun altının eşelenmesine neden oldu. Günümüzde artık Satoshi Nakamoto bir kişi olmadığı, bir şirket olmadığı veya bir kişiyse bile Bitcoin’ le bir alakası olmadığı, sistemi geliştirenlerin ve kullanıcıya sunanların kullandıkları bir isim olduğu ortaya çıkmış durumda.Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Sistemi itibariyle olanca şekilde şeffaf olan Bitcoin, öğrenmek isteyen herkes tarafından ulaşılabilen verilere sahip. Piyasada kaç coin dolaşıyor, ne kadar daha üretilecek ve hangi zaman diliminde üretilecek? Nasıl üretiliyor? Gibi tüm soruların cevaplarına isteyen herkes kolayca ulaşabiliyor. Sistemi itibariyle dağıtılmış veri tabanı kullanan Bitcoin, kripto para madenciliği yani “ Mining ” yoluyla üretiliyor. Gerekli yazılım ve teknik aksama sahip herkes tarafından madencilik yapılabiliyor.[ilgiliicerik icerik_id=”11476″] Başlangıcında 21 Milyon gibi bir değerle sınırlanmış olan Bitcoin’ in her yıl ne kadar üretileceği ve kullanıcıya sunulacağı belirlenmiş durumda. Buna göre gerekli yazılım ve bilgisayar madencilerin ürettiği coin sayısı da sürekli azalıyor. İlk yıllar da hızlı değer kazanması ve mining yoluyla elde edilen miktarın da yüksek olması madencilik için büyük ölçekte yatırımlar yapılmasına neden oldu.

Mining Nedir? 

Piyasaya sürülmesi tasarlanmış olan Bitcoin gibi kripto paralar için yazılımlar kullanarak, şifrelenmiş matematik problemlerinin çözümlenmesini sağlayan bilgisayarlar aracılığıyla bulunan, bir nevi kazarak altın gibi değerli madenlere ulaşmak mantığına dayanan sanal sisteme Mining yani madencilik deniyor. Kripto para madenciliği yoluyla istediğiniz kadar Bitcoin çıkarabilirsiniz anlamına gelmiyor. Zaten belirli bir rakamla sınırlandırılmış olan Bitcoin sayısı, aynı zamanda her yıl madencilik yoluyla ne kadar piyasaya sürüleceği de belirlenmiş durumdadır.

Bu da piyasaya sürülecek miktarın daha güçlü donanım ve yatırımlarla daha fazlasını elde edebilmenize olanak tanıyor. Günümüzde ulaşılan rakam 16.943.000 ( On altı milyon dokuz yüz kırk üç bin )sayısını aşmış durumda. Kalan Bitcoin sayısının dört milyon seviyesine inmesi, her yıl piyasaya sürülecek miktarın azalmasına ve dolayısıyla da madencilik yoluyla elde edilen coin miktarının giderek daha da azalmasına, zorlaşmasına neden oluyor. Öte yandan bu durum Bitcoin’ in sadece arz ve talebe dayalı olarak artan veya düşen değeri üzerinde de katkı sağlıyor. Azalmasına paralel olarak değerinin de artması söz konusu oluyor.  

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin’ in Değeri Nasıl Belirleniyor? 

Dünyanın tüm para birimlerinin hassas bir denge ve aynı zamanda ülkelerin ekonomik verilerine ve birbirleriyle olan ekonomik ilişkilerine paralel olarak değerlenip, düştüğünü biliyoruz.  Ancak aynı zamanda belirli merkezlerin çeşitli müdahalelerle para birimlerinin değer kazanması veya kaybetmesini sağladığını da biliyoruz. Bitcoin’ in her şeyde olduğu gibi bu konuda da tamamen kendisine özgü bir yapısı var. Değeri arz ve talep kuralına göre belirleniyor. Doğrudan kullanıcıların gösterdiği talebe göre artan değeri, yine kullanıcıların gösterdiği ilgisizliğe göre de düşüyor ve yanı sıra herhangi bir merkez tarafından kontrol edilemiyor. 

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Elbette bu alanda büyük yatırımlar yapmış olan madenciler veya ellerinde büyük miktarlarda Bitcoin tutanlar mevcut ve bu kişilerin büyük miktarlarda Bitcoin alıp satması piyasalarda hareketlilik oluşturuyor ve çeşitli spekülasyonlar olanaklı hale geliyor. Ancak doğrudan bir veya birkaç merkez tarafından Bitcoin’ in değerinin belirlenebilmesi söz konusu olmuyor. Dolar, Euro ve diğer tüm para birimlerine göre var olan Kripto para borsalarında anlık değer kazançları veya kayıpları oluşuyor. Sürekli değişiyor olmakla beraber bu yazının yazıldığı Mart 2018 sonu değerlerine göre 1 Bitcoin’ in Türk Lirası değeri 32.000 seviyesinde. 

Bitcoin Nasıl Alınır, Satılır? 

Bitcoin ve kripto para alınıp satılan borsalar aracılığıyla kolaylıkla istenilen miktarda Bitcoin alınıp, satılabiliyor. Dünyanın en büyük hacme sahip ilk on Borsası ortalama olarak 21 milyar Doları kontrol ediyor ve bu rakam çok göreceli. Zaman zaman çok fazla artabiliyor veya düşebiliyor. Bitcoin’ in bu işlem hacminde ki seviyesi ise %35 ile 40 arasında değişkenlik gösteriyor. Bu veriler sadece en büyük 10 borsa ele alınarak hazırlanmış ve aynı zamanda sürekli olarak değişen verilerdir. 

En Ünlü Bitcoin Borsaları 

Binance.com, Bithumb.com, Bittrex.com Bitfinex.com bilinen en büyük hacimli Bitcoin borsası olarak, uzun yıllardır faaliyet gösteren kendisini kanıtlamış durumda. Yanı sıra daha birçok Kripto para borsası var. Kimlik doğrulaması ve çeşitli güvenlik önlemleri de dahil olmak üzere sunulan hizmetlerde, çeşitli Kripto paraların ve para birimlerinin birbirleri arasında alış verişlerinin yapılması mümkün hale getirilmiş.  

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretiliyor? 

Bazı ülkelerden doğrudan bankalar aracılığıyla, havale veya kredi kartı kullanarak bu borsalara para yatırmak mümkün. Ülkemiz bankalarıyla anlaşma yapmış bazı yabancı borsalarda var ve bu sitelere doğrudan TL olarak bakiye aktarmak ve burada Bitcoin veya diğer kripto paralara çevirmek de mümkün. Ancak vergiler konusunda yaşanan sıkıntılar ve kripto paralarla ilgili herhangi bir yasal alt yapı bulunmaması nedeniyle Türkiye’ den Bitcoin alımı yapabilmek veya tersi olarak satabilmek konusunda çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu sebeple doğrudan Bitcoin alımı ve satımı hizmetleri sunan Türk Bitcoin borsaları, Türk kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. 

Cüzdan Nedir?                    

Bitcoin Nerede ve Nasıl Saklanır?                      

Tamamen sanal olan altyapısı nedeniyle, Bitcoin alınınca somut dünyada banka hesapları işlevi gören cüzdanlar kullanılıyor. Kişilere özel ve yüksek güvenlik şifrelemesi yöntemleriyle korunan bu cüzdanlar, kişisel bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler gibi tüm cihazlarda saklanabiliyor. Online ve offline türleri bulunan cüzdanlar, ne kadar Bitcoin’ e sahipseniz saklayabildiğiniz ve tüm piyasalara gönderip alabildiğiniz banka hesapları gibi çalışıyor. Bu noktada cüzdanınızın bulunduğu cihazların güvenliği de büyük bir önem taşıyor. Cüzdan sahibinin bilgilerine sahip olabilen herkes, sahip oldukları kripto paralara da ulaşabiliyor.  [ilgiliicerik icerik_id=”11484″]

Dolayısıyla cüzdanınızın veya cüzdan bilgilerinizin bulunduğu bilgisayarınızın veya diğer tür cihazlarınızın hacklenmesi durumunda, sahip olduğunuz tüm kripto parayı da kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte benzer şekilde hacklenmiş bir bilgisayarda banka hesap bilgilerinizin bulunması durumunda da aynı akıbete uğrayabilirsiniz. Sadece bilgisayarınızda saklayabileceğiniz şekilde ve online olmayan cüzdanlar, sahip olduğunuz kripto paraların siz istemeden piyasaya dönmesine engel olan yapılara sahip, ancak bilgisayarınıza ulaşabilen herhangi kötü niyetli bir kişi tarafından alınan bilgilerle tüm kripto paralarınızı da, izi bulunamayacak şekilde kaybetmiş oluyorsunuz.  

“Minareyi çalan kılıfını hazırlar “ Atasözümüzden hareketle, Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların alım satım işlemlerini yapmadan önce, birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekli. En nihayetinde özellikle bu tür işlemleri yaptığınız cihazların güvenliklerinden de emin olmanız gerekiyor. Yani sadece Kripto para için değil, bankacılık işlemleri gerçekleştirdiğiniz tüm cihazların güvenlik alt yapılarının hazır olduğundan ve sürekli olarak korunduğundan emin olmanızı önemle tavsiye ediyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu