1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bitcoin Almak Yasak Mıdır, Kripto Paralardan Vergi Alınır Mı?
Bitcoin Almak Yasak Mıdır, Kripto Paralardan Vergi Alınır Mı?

Bitcoin Almak Yasak Mıdır, Kripto Paralardan Vergi Alınır Mı?

A+A-

Kripto para yatırımcılarının veya bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilerin kafasına takılan soruların başında Bitcoin satın almak yasal mı, sorusu gelmektedir. Bu soruya yanıt verebilmek için ülkemizle birlikte diğer ülkelerin Bitcoin'e karşı aldığı pozisyona bakmak gerekiyor.

Bitcoin'in Dünyadaki Statüsü

Bitcoin, anonim ve izi zor sürülebilen bir varlıktır. Bitcoin yurt içi ve yurt dışı alışverişlerde rahatlıkla kullanılabildiği ve işlem ücreti de düşük olduğu için yatırım aracının yanı sıra aynı zamanda başarılı bir ödeme aracıdır. Bitcoin'in bu özellikleri sayesinde yurt dışındaki bir kişiye 50.000 TL değerindeki kripto parayı herhangi bir finansal denetime takılmadan gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan, paranın TL veya döviz olarak gönderilmesi durumunda SWIFT gibi işlem ücretleri olduğu gibi bu işlemlerin incelenme olasılığı da bulunmaktadır.

Yukarıdaki anlatımı, takibi zor olan ve anonim sınıfında yer alan bir varlığın devletler tarafından kabul edilmesinin zor olduğunu belirtmek için yaptık. Kripto paralar yatırım ve ödeme araçları olmalarının yanı sıra terörü finanse etmek ve kara para aklamak içinde kullanılmaktadır. Bu kullanıma müsait varlıklar olduğu içinde birçok ülke bu varlıkları yasal olarak kabul etmemektedir. Yasal olarak kabul etmeye yakın ülkeler ise kripto paraların ticaretlerinin yapıldığı borsalara katı kurallar koymakta ve borsalarda işlem yapan yatırımcıları denetlemektedir.

Bir varlığın yasal olmaması, o varlığın yasak olduğu anlamına gelmemektedir. Ülkemizdeki mali piyasaları denetleyen kurum olan SPK'ın kripto paralarla ilgili herhangi bir düzenleme kararı bulunmamaktadır. Kurum konuyla ilgili herhangi bir karar almadığı içinde hukuken bu varlıkları alıp satmak yasak değildir.

Ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren birçok kripto para borsası vardır ve bu borsalar sorunsuz şekilde hizmet vermektedir. Ülkemizde Bitcoin ATM’si de bulunmaktadır. Kısacası, Bitcoin’in yasal mevzuattaki pozisyonu net olarak belli olmadığı için Bitcoin yasak değildir.

Kripto Paraların Vergilendirilmesi

SPK'nın veya Maliye'nin kripto paraların vergilendirmesi konusunda bir düzenlemesi bulunmamaktadır. Bitcoin ve türevlerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi söz konusu değildir fakat yapılan işlemlerin mali kayıtlara düşmesi durumunda kurumlar kişinin banka hesabına bloke koyabilir.

Ülkemizde faaliyet gösteren MASAK, bu tarz riskli işlemleri incelemek için kurulmuştur ve bir kişinin hesabına yüklü miktarda bir paranın girmesi durumunda nakit varlığı dondurabilir. Bu sebeple, sürekli olarak kripto para alıp satıyorsanız ve bunu yaparken banka hesaplarınızı kullanıyorsanız maliyeden çağrılmanız olasıdır.

Yüksek miktarlarda yapılan para girişlerinde kara para aklama şüphesi olduğu için bu tarz işlemlerde kişi maliyeye çağrılır ve işlemin detayları sorulur. Eğer bu kazanç veya işlem kripto paralardan elde edilen kazanç ise kişi bu durumu görevlilere açıklamalıdır çünkü yapılan işlemin mevzuatta bir karşılığı bulunmamaktadır. Yasal mevzuatta herhangi bir düzenleme olmadığı içinde bu paranın vergisi kurumda çalışan heyet tarafından belirlenmektedir.

Kripto Para Madenciliği

Kripto para madenciliği, bilgisayar donanımlarıyla gerçekleştirilen ve yüksek elektrik maliyetleri olan bir iş koludur. Bitcoin, doğası gereği madencilere ihtiyacı olduğu için algoritması değiştirilmediği sürece madencilere ihtiyaç duyulacaktır.

Kripto para fiyatları yüksek olduğu sıralarda madenci kazançları artmaktadır. Madencilik için gerekli donanımlar döviz ile giriş yaptığı için ülkemizdeki madencilerin yurt dışındaki madencilerle rekabet etmesi oldukça zordur.

Ülkemizde ticaret yapan ve düzenli olarak gelir elde eden herkesin vergi kaydı olmak zorundadır. Kayıtsız ticaret oranlarının yüksek olduğu ülkemizde, bu kişilerin yakalanmamasının sebebi elde ettikleri gelirin yüksek olmaması ve filtreye takılmamasıdır. Kripto para madenciliğinden elde edilen kazanç düzenli bir kazanç yöntemidir ve kazanç miktarı makine sayısına göre ciddi rakamlara yükselebilir. Bu noktada vergi kaydı oluşturmak zorunlu olsa da yasal mevzuatta bununla ilgili bir çalışma olmadığı için bu yöntemle kazanç elde eden kişiler kazandıkları paraları TL'ye çevirmemektedir.

Kısacası, Bitcoin'de olduğu gibi kripto para madenciliğinden de elde edilen kazanç yasak değildir fakat elde edilen gelirin vergisi verilmediği için vergi dairesi kişiye cezai yaptırımda bulunabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.