1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bisiklet Sporu ve Bisiklet Seçmenin Altın Kuralları
Bisiklet Sporu ve Bisiklet Seçmenin Altın Kuralları

Bisiklet Sporu ve Bisiklet Seçmenin Altın Kuralları

A+A-

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve daha eğlenceli bir vakit geçirmeleri açısından bisikletin önemi oldukça büyüktür. En basitinden bir insan gücü ile çalışan ve 2 tekerlekten oluşan bisiklet sağlıklı yaşamanın en önemli maddeleri arasında yer alır. Bisiklet ilk olarak 1971 yılında Fransa'da icat edilmiştir. Celerifere adındaki bu araç pedalsız olarak üretilmiş ve yoğun bir ilgi görmüştür. Daha sonraları teknolojik gelişmelerin ışığında günümüze kadar gelen bisiklet şimdiler de çocuklar haricinde büyükler tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır. Günümüz dünyasında bisikletler spor amaçlı, ulaşım amaçlı, gösteri amaçlı gibi çeşitli konularda kullanılarak seri üretimine de halen devam edilmektedir.

Ulaşım Aracı Bisikletler

Spor yapmak sağlık açısından ne kadar önemli olsa da bunda bisiklet çok büyük bir öneme sahiptir. Düzenli olarak spor yapan kişiler günlük hayatlarında işlerini daha kolay yürütmenin yanı sıra sağlıklı kalmayı da kendilerine prensip haline getirmişlerdir. Spor amaçlı bisiklet kullanımı tüm vücut bileşenlerini çalıştırdığı için çok etkili bir spor dalı olarak da bilinir. Yapılan birçok inceleme neticesinde bisiklet kullanımının; stresi azalttığı, zayıflamada son derece etkili olduğu, Kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı ve yüksek tansiyon problemlerine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından da kanıtlanmış ve insanlar bu konuda bilinçli hale getirilmiştir. Bunların dışında bisiklet sporu yapmak, farklı yerlerin gezilip görülmesinden dolayı keyif verici bir spor olduğundan dolayı insanların ruh hallerini de dengede tutmaktadır.

Bisiklet kullanımı birçok Avrupa ülkesinde ana toplu taşıma aracı olarak kullanılır. Türkiye'de son yıllarda ulaşım amacı ile bisiklet kullanımı yaygınlaşsa da bunu sadece genelde çocuklar kullanmaktadır. İş hayatında, özellikle kısa mesafelerde işe bisiklet ile gidip gelmek hem maddi anlamda hem de spor ve sağlık açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bisikletin çevreye zarar vermeyen bir araç olduğu da hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Bisiklet Sporu ve Bisiklet Seçmenin Altın Kuralları

Hangi Bisikleti Seçmeliyiz?

Bisiklet alırken en önemli konulardan birisi de kendinize uyumlu aracı seçmektir. Kişi eğer asfalt üzerinde değil de dağlarda, zorlu parkurlarda bisiklet sürecekse dağ bisikleti türlerine özen göstermelidir. Amaç hız yapıp yarışlara katılmak ve kendini performans yönünde geliştirmekse yol bisikleti tercih sebebi olmalıdır. Eğer hem hafif arazi koşullarında hem de asfalt üzerinde bisiklet tercih sebebi olacaksa şehir bisikleti seçilmedir. Yani kişi hangi amaç için bisiklet sürecekse o amaca yönelik olarak tercih hakkını kullanmalıdır.

Bisiklet alırken bir diğer önemli nokta da boyunun uygun olması gereklidir. Bisiklet üzerinde düzgün oturuş pozisyonunu yakalamak ve sağlıklı bir sürüş için boy kısmı büyük bir önem arz etmektedir. Bisiklette kadro boyu ayna kolun orta noktasından (pedal kolunun göbeğe bağlandığı orta nokta) sele kelepçesinin olduğu noktaya olan mesafeyi göstermektedir. Bisiklet üzerinde iken rahat bir sürüş ve güvenlik için gerekli ekipmanları da kullanmak zorunda kalabilmemiz keyif verici bir hal almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.