Birleşmiş Milletler’den tarihi Kudüs kararı

Birleşmiş Milletler genel kurulunda tarihi Kudüs'ün İsrail'in başkenti olma teklifi red oyu aldı.

21.12.2017 - 21:41
21.12.2017 - 21:41
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Birleşmiş Milletler genel kurulunda tarihi Kudüs kararı çıktı. Ülkemizin BM Genel Kurulu’na getirdiği Kudüs tasarısı ABD’nin son tehditlerine rağmen 128 oyla red oyu gördü. Türkiye ve Yemen’in Kudüs’le ilgili son tasarısı ABD’nin tüm tehditlerine rağmen 128 kabul 35 çekimser oyla kabul gördü.

Son tasarı ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının yasa dışı olduğuna karar verdi. Tasarıda ayrıca Kudüs’ün yapılan müzakerelerde belirlenmesi çağrısını da sunuyordu. ABD, BM Genel Kurulu’ndaki görüşme öncesi tasarıya red oyu verecek ülkeler konusunda finansal desteklerini çekmesi hususunda tehdit etmişti.

Son olarak da ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley görüşme esnasında, “Başkan Trump oylamayı çok yakından takip ediyor. Bize karşı oy kullanan ülkeleri not edeceğiz. Bu raporu kendisi benden istedi. Bu oylamadaki bütün kararları yeniden gözden geçireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler’de Tarihi Oylama

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan oylamada ABD’nin kendisini tehdit ettiği ülkelerden biri olan Irak, Afganistan, Mısır, Ürdün ve Pakistan buna rağmen kabul oyu verdiler. ABD daha önceden finansal destek verdiği ülkeleri daha önceden de yardımı kesmekle tehdit etmişti.

Oylamada çekimser kalan ülkeler arasında Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan yer alırken bu oylarında redlere etkisinin olduğu ifade edildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim