Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

NAVİGASYONKısaca BES Nedir?Sistemden Çıkış SüreciZorunlu BES ve BES’in FarklılıklarıBES’de Verilen Devlet Katkısı Yapılan yeni değişikliklerle birlikte çok daha avantajlı bir sistem haline gelen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bilinenin aksine birçok avantajı içerisinde barındıran ve sigortalı çalışan herkesin dahil olduğu bir sistemdir. Sigortalı çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil oldukları için bu sistem milyonlarca insanı ilgilendirmektedir. Bu […]

19.06.2019 - 1:54
19.06.2019 - 12:08
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Yapılan yeni değişikliklerle birlikte çok daha avantajlı bir sistem haline gelen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bilinenin aksine birçok avantajı içerisinde barındıran ve sigortalı çalışan herkesin dahil olduğu bir sistemdir. Sigortalı çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil oldukları için bu sistem milyonlarca insanı ilgilendirmektedir. Bu yazımızda da BES’in avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek sistem hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız.

Kısaca BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, 2017 yılında yürürlüğe girmiş ve 45 yaşın altındaki tüm sigortalı çalışanları kapsayan bir emeklilik sistemidir. Sigortalı çalışanların rızası alınmamasına rağmen otomatik olarak girdikleri bu sistemin en önemli avantajı devlet tarafından verilen %25’lik katkıdır. Bu katkı konusunda da kafalarda soru işaretleri olsa da yazımızın sonunda bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldıracağız.

BES’in bir diğer avantajı da sisteme dahil olan kişilere sağlanan 1000 TL’lik devlet katkısıdır. Sistemde kaldıkça sunulan avantajların artmasından dolayı BES birçok kişinin bildiğinin aksine gayet faydalı bir sistemdir.

Sistemden Çıkış Süreci

Çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil olsalar da sistemden çıkmak için 2 ay süreleri bulunmaktadır. 2 ayın sonunda kişiler sistemden çıkabilir ve maaş kesintisinin önüne geçebilir. Sisteme dahil olan bir çalışan 3 yıldan önce sistemden çıktığında ise yukarıda anlattığımız 1000 TL’lik devlet katkısından yararlanamaz.

BES’e devam etmek isteyen ve sistemde iyi bir tasarruf yapmış kişi sisteme para yatırmadan 3 aylık bir ara verme hakkına da sahiptir. Bu süre içerisinde kişi, maaşının tamamını alabilir veya sistemdeki tasarruflarına ara verebilir.

Maaş kesintileri noktasına gelmek gerekirse, sistemden çıkıldığı anda en geç 2 hafta içerisinde kesilen tutarlar kişiye iade edilmektedir fakat devlet katkısı sistemden erken çıkış yapan kişiler için geçerli değildir.

Sistemin temelinde ise tasarruf yatmaktadır. Birçok kişi ne kadar kazanırsa kazansın tasarruf yapma alışkanlığına sahip olmadığı veya giderleri fazla olduğu için birikim yapamaz. Diğer yandan, bu sistem sayesinde elde edilen gelirin %3’ü sisteme otomatik olarak aktarılmaktadır. Bu oran az gibi gelse de 10 yıllık bir çalışanın devlet katkısı da elde ettiğini var sayarsak, bu rakam bir araç parasına tekabül etmektedir.

Zorunlu BES ve BES’in Farklılıkları

Bireysel Emeklilik Sistemi kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Zorunlu BES, kişinin sigortalı bir işe başladığında otomatik olarak sisteme dahil edilmesiyle birlikte başlayan bir sistem iken, bu sisteme kişiler kendi istekleriyle de girebilirler. Örneğin, işletme sahibi bir kişi devlet katkısından yararlanmak için sisteme dahil olabilir ve düzenli ödemeler yaparak sistem sayesinde birikim yapabilir.

Bu iki sistem arasındaki temel fark, Zorunlu BES’e dahil olanlara tek seferlik verilen 1000 TL’lik devlet katkısının normal BES’de yer alanlara verilmemesidir. Kişiler hali hazırda BES’e dahilse ve şirketleri tarafından zorunlu BES’e dahil edilmiş ise yine 2 ay içerisinde Zorunlu BES’ten çıkış yaparak mevcut sistemlerine devam etme hakkına da sahiptir. Zorunlu BES’e dahil olan kişiler işsiz kaldıkları süre ile iş buldukları süre içerisinde sisteme ödeme yapmasa da sistemden çıkmadığı için 1000 TL’lik devlet katkısını da alabilmektedir.

BES’de Verilen Devlet Katkısı

Sistemle ilgili bilinen en büyük yanlışların başında da devlet katkısındaki %25 katkı payı ifadesi gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olanlara %25 devlet katkısı verilse de bunun bir üst sınırı bulunmaktadır ve devlet katkısını alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

2019 yılı için belirlenen üst sınır 7675 TL’dir. Bu sınır şu anlama gelmektedir, bir kişi 30.700 TL yatırdığında %25 devlet katkısı olarak 7675 TL almaya hak kazanır fakat kişi bir yıl içerisinde 100.000 TL yatırsa da alabileceği devlet katkısı 7675 TL’dir.

Not: Üst sınır her yıl artırılmaktadır. Devlet katkısının alınabilmesi için sistemde 3 yıl boyunca birikim yapılması gerekmektedir.

Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için kişilerin emekliliğe hak kazanması gerekmektedir. BES’de emekli olabilmek için üst yaş sınırı 56 olarak kabul edilmiştir. Sistemden üç yılın sonunda çıkan kişiler %15, altıncı yılın sonunda çıkanlar %35 ve onuncu yılın sonunda çıkanlar ise devlet katkısının %60’ını alabiliyorlar.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim