Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bir Zamanlar Yasak Olduğuna İnanamayacağız 5 Şey

Günümüzde halen aktif olarak severek kullandığımız ya da etkinliklerine katıldığımız bazı şeyler geçmiş zamanlarda yasaklı ürünler arasında bulunuyordu. Peki bu yasak olan şeyler hangileriydi?
Son Güncelleme:
 Bir Zamanlar Yasak Olduğuna İnanamayacağız 5 Şey

Dünya üzerinde bir zamanlar yasaklanan bazı etkinlikler dikkatlerden kaçmadı. Şu anda günümüzde de aktif olarak kullanılan ancak farklı nedenlerden dolayı yasaklanan şeyler özellikle spor alanlarında daha sıklıkla görülmekte. Peki nedir bu etkinlikler?

Futbol

İngiltere ile İskoçya’da daha önceden yasaklanan futbol için yasa 1314 yılında çıkarıldı. Yasağın en büyük nedenlerinden biri olarak ise gürültü ve istenmeyenler olaylar oldu. Daha sonraki yasak ise 1331 yılın getirildi. Yasaklanmasının sebebi ise holiganların sürekli olarak olay çıkartmasıydı.

Noel

Püritenler tarafından yasaklanmıştır. Hristiyanlığı anımsatan Noel dahil buna benzer tüm etkiliklere yasak getirilmiştir. 1644 yılında da İngiltere’de Noel kutlamaları yasaklanmıştır. Sadece Noel değil bunun yanında da ağaçlar ve süslemelere de kısıtlama getirilmiştir.

Satranç

Günümüzde akıl oyunlarının başında gelen satranç, daha önceden İran, Mısır, Fransa ve Japonya’da yasaklanmıştı. Halen Suudi Arabistan’da oynanması yasak olan satranç, kumar oyunlarının başlangıcı olarak görülmekteydi.

Patlamış Mısır

Günümüzün en büyük eğlencelerinden biri olan patlamış mısır sinemalarda yasaklandı. Özellikle sessiz filmlerin revaçta olduğu dönemlerde yasaklanan patlamış mısır daha sonralarda teknolojinin ilerlemesi ile tekrardan eski seyrine devam etti.

Mayo

20. yüzyılda ahlaki sebepler ile kendisine yasak getirildi. Kamuoyu itibarını korumak adına şehir plajlarında tek parçalı mayo kullanımı tamamen yasaklandı. New York ile Chicago gibi ünlü mekanlarda mayo giyen kadınlar tutuklanarak cezaevlerine gönderildi. Ancak 1921 senesinde bunlara af getirilerek şartlar daha da olgunlaştırıldı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
11 Haziran 2020 Perşembe Günlük Burç Yorumları
11 06 2020 - 13:27
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Yorum Yap