Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bilim kurulunun önerisi ile İstanbul’da seyahat yasağının kalkacağı tarih belli oldu

Türkiye'nin koronavirüs mücadelesinde normalleşme adımları yavaş yavaş atılırken seyahat yasağı uygulaması ile ilgili herkes merakta. Özellikle İstanbul'da seyahat yasağının kalkacağı tarih vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Şu anda 15 şehirde uygulanmaya devam eden seyahat yasağı ile ilgili bilim kurulunun yeni önerileri oldu. Bilim kurulu bazı şehirlerde 4 bazı şehirlerde ise 8 haftalık periyotta seyahat yasağının kaldırılmasını istedi.
Son Güncelleme:
 Bilim kurulunun önerisi ile İstanbul’da seyahat yasağının kalkacağı tarih belli oldu

Bilim kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan seyahat yasaklarının kaldırılması konusunda bazı iller için 4 hafta bazı iller için ise 8 haftalık bir süre belirledi. Özellikle İstanbul’da seyahat yasağı ne zaman kalkacak sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar için bu durum biraz hayal kırıklığı yaratsa da vakaların düşmeye başlamasının ardından 8 haftalık bir süre geçmesi gerekiyor. Yani her şey normal giderse İstanbul için seyahat yasağı en erken 4 ya da 8 hafta içerisinde kaldırılacak.

Simülasyon hazırlandı

Bilim Kurulu tarafından yapılan simülasyonlar da her şeyin yolunda gitmesi durumunda günlük vaka sayısının 25 Mayıs tarihinden itibaren binli rakamların altına düşmesi bekleniyor. Fakat vaka sayısında geçtiğimiz hafta yaşanan insan hareketliliği nedeniyle öngörülmeyen bir artış olması halinde ise normalleşme adımlarının atılması askıya alınacak ve gerekirse yeni kısıtlamalar gelecek.

seyahat-yasagi

İstanbul 8 hafta daha bekleyecek

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre bilim kurulu, İstanbul’da seyahat yasağının kaldırılması için 8 haftalık sürenin daha beklenmesi gerektiğini söylüyor. Bilim kurulu kararına göre hala 15 ilde devam eden seyahat kısıtlamasının Bayramdan sonra bazı illerde kaldırılabileceği öğrenilirken İstanbul’da vakaların düşmeye başlamasının ardından 8 hafta daha beklenecek.

İstanbul’da Temmuz’da seyahate yasağının kalkması bekleniyor

Bilim kurulu mevcut vaka eğrisinden hareketle hazırladığı simülasyonlar da İstanbul’daki seyahat yasağının Temmuz’un ilk haftasına kadar devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Diğer yandan Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta başlayan ve hala 15 kentte uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da bayramdan sonra tamamen sonlandırılması planlanıyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Uzman Çavuş Musa Orhan kimdir? Neden sosyal medyanın gündeminde?
26 08 2020 - 10:59
Nihat Hatipoğlu koronavirüse mi yakalandı? Sevenlerinden dua istedi
25 08 2020 - 09:46
Yorum Yap
1
Tüm Yorumlar
 • Pınar Yıldız
  Pınar Yıldız 4 ay önce

  Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak. Şehirler arası nakliyatyapanlar valiliklerden izin alan kişilerin ev eşyalarının taşıma işlemini gerçekleştirebilecekler. Aynı zamanda tedarik zincirinin bozulmaması için yük taşıma işlemleri de yapılabilmektedir.

  Cevapla
  3