Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi

Bakan Fahrettin Koca'nın koronavirüs salgınının ardından başkanlığını gerçekleştirdiği bilim kurulu nedir? Bilim kurulu üyeleri kimlerden oluşur? Sizler için derledik.
Eklenme:
 Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi

Dünyayı etkileyen Covid-19 salgınından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yönetiminde kurulan bilim kurulu, şimdiye kadar yurt dışı uçuşların kısıtlanması, diğer ülkelere sınırların kapatılması, pandemi hastanelerinin belirlenmesi, seyahat yasakları, karantina tavsiyeleri gibi önlemlerde öncü oldu.

Salgın ile mücadele kapsamında önlemler alan bilim kurulu nedir? Bilim kurulu üyeleri arasında kimler bulunuyor? Sizler için derledik.

Bilim Kurulu Nedir ve Kimlerden Oluşur?

Grip, ebola, kırım kongo gibi çeşitli salgınlar konusunda tecrübeli kişilerden oluşan üyeler topluluğu olan bilim kurulunda, farklı konularda bilimsel akademik çalışmalara sahip kişiler yer almaktadır.

Bilim kurulu üyeleri uluslararası alanda salgın konusunda gerçekleştirilen faaliyetleri incelerken, vaka tanımlamalarında, rehber oluşturulmasında, tedavi oluşturmada katkıda bulunan kişilerden oluşur.

Fahrettin Koca önderliğinde kurulan bilim kurulunda bu zamana kadar çeşitli çalışmalar yapan kişiler yer almaktadır. Kurul üyesi konumunda bulunan Ateş Kara, DSÖ’de farklı zaman dilimlerinde danışmanlık gerçekleştirirken, bunun yanı sıra Ebola virüsünün yayılmasının önüne geçmek adına kurulan ekip içerisinde de yer almıştır.

Yine bilim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri olarak görev yapan Cemil Güneş, verilen kararların hukuka uygun olup olmadığının denetlenmesi için kurula dahil olmuştur.

Daha öncesinde Pandemi Kurulu üyeliği gerçekleştiren Levent Akın ise domuz gribi vakalarında etkin bir biçimde rol oynamıştır. Bilim kurulu üyeleri arasında yer alan Recep Öztürk, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu üyeliği gerçekleştirmiştir.

İşte bilim kurulunda yer alan ve salgın için önlemler alınmasını sağlayan üyeler listesi;


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Nesli Tükendiği Düşünülen Misk Kedisi Nedir?
30 03 2020 - 15:12
Yorum Yap