Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bilim insanları: Vuhan’da yarım milyon insan koronavirüse yakalanacak

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve binden fazla insanın ölümün neden olan koronavirüsü ile ilgili, bilim insanları ciddi bir uyarıda bulundu.
Son Güncelleme:
 Bilim insanları: Vuhan’da yarım milyon insan koronavirüse yakalanacak

Virüsün bu hızla yayılmaya devam etmesi durumunda, Şubat ayı sonunda yarım milyon insanın hasta olabileceğini söyleyen bilim insanları, oluşturdukları matematiksel modelle, salgının Şubat ayı sonunda zirve noktasına ulaşacağını öngörüyor. Çin’de, salgından korunmak için maske bulmak neredeyse imkansız hale gelirken, başta Vuhan şehri olmak üzere ülkenin birçok büyük şehrinde sokaklar adeta bomboş. Çin dışında onlarca ülkeye yayılan ve ülkeyi hem sosyal hem de ekonomik anlamda bir karantina altına alan koronavirüs salgını ile ilgili, uzmanlar bir değerlendirmede bulundu

Şubat ayı sonunda, virüsün pik noktasına ulaşacağını belirten uzmanlar, her 20 kişiden birinde, yani 10 milyon nüfusa sahip Vuhan’da yarım milyon insanda hastalık tespit edilmesinin olması olduğunu belirtti.

Son 24 saatte 108 ölüm: Koronavirüs salgınında kayıplar 1.017 oldu!

Ölüm oranı yüzde 4

Hubey eyalet yönetimi, yaptığı son açıklamada eyalette 29 binin üzerinde vaka olduğunu ve koronavirüs salgınına yakalanan kişilerde, ölüm oranının yüzde 4’e yakın olduğunu açıkladı. Gelen haberlerin ardından, Çin’de birçok kişi artık maske dışında, koruyucu giysiler ile dışarı çıkmaya başladı.

Öte yandan, virüs salgını ile boğuşan Çin’de, yakınlarda koronavirüse yakalanmış bir hasta olup olmadığını gösteren bir uygulama hizmete girdi. Close Contact Detector isimli uygulama, resmi kurumlardan gelen bilgileri değerlendirerek, yakınınızda koronavirüslü bir hasta olup olmadığını belirliyor.

Çin hükümeti, hastalığa yakalanan kişilerin evden çıkmamasını ya da en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerektiğini belirtiyor.

Çin dışında yalnızca 2 ölüm

12 Aralık’ta ilk vakası tespit edilen salgında, bugüne kadar 1.017 kişi hayatını kaybederken, Çin dışında yalnızca iki ölüm yaşandı. Bu ölümlerin biri Filipinler’de, diğeri de Hong Kong özerk bölgesinde görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün kısa sürede birçok ülkeye yayılmasının ardından acil durum ilan etmişti. Bugün yapılan açıklamada, virüsün resmi adının COVID-19 olduğu duyuruldu.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsünün resmi adını duyurdu: COVID-19


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüse karşı mutfakta hangi tedbirler alınmalı?
19 09 2020 - 12:07
Nutella helal mi? Nutella helal değiliz açıklaması
17 09 2020 - 12:40
17 Eylül Perşembe TV’de bugün neler var? Fox TV, Kanal D, TV8, ATV, Show TV, Star bugün yayın akışı
17 09 2020 - 11:52
Zuhal Topal’la Sofrada 15 Eylül Salı puan tablosu! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
15 09 2020 - 15:49
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Yorum Yap