Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bilim insanları Alzheimer hastalığını tarihe gömecek bir molekül keşfetti

Son Güncelleme:
 Bilim insanları Alzheimer hastalığını tarihe gömecek bir molekül keşfetti

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinde bulunan Temple Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Alzheimer hastalığına neden olan zararlı proteinleri nöronlarda bulunan bir molekül yok edebiliyor. VPS35 molekülü üzerinde yapılan araştırmada kusurlu tau proteinlerinin temizlenmesinde büyük rol oynadığı görüldü. Araştırmacılar, beyinde sadece tau proteinin çoğalması sonucu ortaya çıkan Progresif supranükleer palsi (PSP)  gibi hastalıklara sahip olan kişilerin beyin dokularını inceleyerek, bu kişilerde bulunan VPS35 seviyesinin kontrol grubundaki hastalardan %50 daha fazla olduğunu tespit etti. Araştırmayı ilerleten araştırmacılar, laboratuvar ortamında devam ettikleri çalışmalarında nöronlardaki VPS35 miktarını değiştirerek, tau birikimini kontrol altına alabildiklerini fark etti.

Farelerde denendi

Bilim insanları tau proteinleri üzerinde VPS35’in etkisini bulabilmek için “cathepsin D” adlı protein ayrıştırması yapan enzimi kullandı. Yapılan inceleme sonunda cathepsin D’nin VPS35 olmadan tau miktarını azalmadığı saptandı. Bilim adamları daha sonra da fareler üzerinde tau birikimi deneyleri yaptı. Yapılan araştırma sonucunda VPS35 proteininin azaltılması durumunda farelerde motor işlevlerinin kötüleştiği, bellek ve öğrenme bozukluklarının arttığı ortaya çıktı.

İlaç durumu araştırılacak

Araştırmanın başında olan isimlerden Profesör Domenico Pratico, yapılan deney sonucunda hayvanlarda VPS35 etkinliğinin düşürülmesinin çok ciddi kayıplara yol açtığını bulduklarını dile getirdi. Bu kayıpların hafıza kaybı ve öğrenmeye etkisi bili bilişsel ve motor gerilemeleri olduğunu belirten Pratico, Alzheimer gibi hastalıklarda VPS35’i kullanabilmek için ilaç olasılığını inceleyeceklerini söyledi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23