1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bilim insanları Alzheimer hastalığını tarihe gömecek bir molekül keşfetti
Bilim insanları Alzheimer hastalığını tarihe gömecek bir molekül keşfetti

Bilim insanları Alzheimer hastalığını tarihe gömecek bir molekül keşfetti

Alzheimer hastalığını tarihe gömecek yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları Yaptıkları çalışmalar sonucunda nöronlarda bulunan bir molekülün Alzheimer gibi bazı hastalıklara neden olan zararlı proteinleri bularak yok ettiğini belirledi. Çalışmalar devam ederse çağın en önemli hastalıklarından biri olan Alzheimer tarihe karışabilir.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nin Pennsylvania eyaletinde bulunan Temple Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre Alzheimer hastalığına neden olan zararlı proteinleri nöronlarda bulunan bir molekül yok edebiliyor. VPS35 molekülü üzerinde yapılan araştırmada kusurlu tau proteinlerinin temizlenmesinde büyük rol oynadığı görüldü. Araştırmacılar, beyinde sadece tau proteinin çoğalması sonucu ortaya çıkan Progresif supranükleer palsi (PSP)  gibi hastalıklara sahip olan kişilerin beyin dokularını inceleyerek, bu kişilerde bulunan VPS35 seviyesinin kontrol grubundaki hastalardan %50 daha fazla olduğunu tespit etti. Araştırmayı ilerleten araştırmacılar, laboratuvar ortamında devam ettikleri çalışmalarında nöronlardaki VPS35 miktarını değiştirerek, tau birikimini kontrol altına alabildiklerini fark etti.

Farelerde denendi

Bilim insanları tau proteinleri üzerinde VPS35’in etkisini bulabilmek için "cathepsin D" adlı protein ayrıştırması yapan enzimi kullandı. Yapılan inceleme sonunda cathepsin D’nin VPS35 olmadan tau miktarını azalmadığı saptandı. Bilim adamları daha sonra da fareler üzerinde tau birikimi deneyleri yaptı. Yapılan araştırma sonucunda VPS35 proteininin azaltılması durumunda farelerde motor işlevlerinin kötüleştiği, bellek ve öğrenme bozukluklarının arttığı ortaya çıktı.

İlaç durumu araştırılacak

Araştırmanın başında olan isimlerden Profesör Domenico Pratico, yapılan deney sonucunda hayvanlarda VPS35 etkinliğinin düşürülmesinin çok ciddi kayıplara yol açtığını bulduklarını dile getirdi. Bu kayıpların hafıza kaybı ve öğrenmeye etkisi bili bilişsel ve motor gerilemeleri olduğunu belirten Pratico, Alzheimer gibi hastalıklarda VPS35’i kullanabilmek için ilaç olasılığını inceleyeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.