Bilgisayarın İcadı: Bilgisayarı Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Bilgisayarların hayatımızda vazgeçilemez bir yer kazandığı ve insana sunulan en büyük icatlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Bilgisayarların elle ya da zihinden yapılması mümkün olmayan işlemleri saniyeler içinde bizlere sağlaması onları hayatın olmazsa olmazlarından kılmıştır. Ancak hemen her yerde var olan bu icadın geçmişi pek bilinmemektedir. Bilgisayarın ne zaman ve kim tarafından icat edildiği […]

17.07.2018 - 23:26
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Bilgisayarların hayatımızda vazgeçilemez bir yer kazandığı ve insana sunulan en büyük icatlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Bilgisayarların elle ya da zihinden yapılması mümkün olmayan işlemleri saniyeler içinde bizlere sağlaması onları hayatın olmazsa olmazlarından kılmıştır. Ancak hemen her yerde var olan bu icadın geçmişi pek bilinmemektedir. Bilgisayarın ne zaman ve kim tarafından icat edildiği bilgilerine ve bilgisayarın icadı hakkındaki diğer detaylara aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Nedir?

Kendisine yüklenen bilgileri depolayan ve ihtiyaç halinde sunan akıllı sistemlere bilgisayar adı verilmektedir. İcat edilen ilk bilgisayara verilen isimse ENIAC olmuştur. Bilgisayarın keşfinden bu yana şaşırtan gelişim evreleri olmuştur. Günümüzde cebe kadar girebilen bilgisayarlar genel olarak masaüstü ve dizüstü olarak ikiye ayrılmaktadır.

Çok farklı modelleri ve büyüklükleri olabilen bu icat, 20. yüzyılın ortalarında ilk çıkışını yapmış ve bu ilk bilgisayarın büyük bir oda ile aynı boyda olduğu görülmüştür. Günümüzde kullanılan bilgisayarların katlarca fazlası güç tüketen bu bilgisayarlar 21. yüzyılın başlangıcıyla birlikte cep telefonlarıyla aynı boya gelmeyi başardı.

Bilgisayarı Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Birçok kaynak, bilgisayarın kökenini bundan 2000 yıl önce de var olan abaküslere kadar dayandırmaktadır. 1642 senesinde Blaise Pascal’ın tasarlamış olduğu makine o dönem için sayısal bir cihaz olarak kabul görmüş ancak bu makinenin yalnızca toplama ve çıkarma yapabiliyor olması onu günümüz elektronik aletlerinden çok uzakta tutmuştur.

bilgisayarın icadı

Bilgisayarın İcadı

1671 senesinde Leibniz gerçek hesap makinesi geliştirilmiş ve bu icat 1694 senesinde gerçeğe uyarlanmıştır. Dört işlemi yapabilen bu cihazların hala yetersiz görülmesiyle birlikte ticari olarak geliştirme ihtiyacı doğmuş ve 1820 senesinde Thomas’ın yapmış olduğu hesap makinesi alanında ilk olarak kabul edilmiştir. Otomatik çalışma sistemine sahip olan ilk hesap makinesiyse Babbage tarafından 1823 senesinde, buradan yola çıkarak oluşturulan ilk bilgisayar ise 1890 senesinde Hollerith tarafından bulunmuştur.

1937 senesinde gelindiğinde Aiken sayesinde bilgisayar alanında ilk gerçek gelişme kayda geçmiş ve Mark 1 ismi verilen bir bilgisayar ortaya konmuştur. Yarı elektronik devrelerle çalışan bu cihazdan yola çıkılarak, 2. Dünya Savaşı’nda ordunun hızlı iletişim ihtiyacını karşılamak için ENIAC adlı ilk gerçek bilgisayarın tasarlanması sağlanmıştır.

bilgisayarın icadı

Bilgisayarın İcadı

Bilgisayarın gelişimi için adeta bir devrim olarak görülen ENIAC’ın icadı, 1945 senesinde Eckert ve Mauchly ortak çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bilgisayarda günümüzdeki çiplerin kökeni olan tüpler ve RAM bellek kullanılmış, cihazın farklı programları çalıştırabilmesi sağlanmıştır. 167 metrekare kadar yer işgal eden ve saatte 180 kW elektrik tüketen bu bilgisayardan sonra DEVAC adı verilen diğer bir model geliştirilmiş ancak kısa süre sonra yani 1952’de ilk ticari bilgisayar UNIVAC ortaya konmuştur.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim