Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) Nedir? Bilgisayar Destekli Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

NAVİGASYONBilgisayar Destekli Eğitim (BDE) Nedir?Bilgisayar Destekli Eğitimin AvantajlarıBilgisayar Destekli Eğitimin Dezavantajları Eğitim bir ülke içerisinde çağdaşlaşma ve gelişmenin en önemli parçası olarak günümüze ve geleceğe yapılabilecek en büyük yatırım anlamına gelir. İnsanın hayata gelişiyle birlikte başlayan eğitim, yaşın okul çağına gelmesiyle farklı bir boyut kazanır. Bu boyutlar içerisinde farklı bir yaklaşım olarak ele alınan bilgisayar […]

23.07.2018 - 22:31
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Eğitim bir ülke içerisinde çağdaşlaşma ve gelişmenin en önemli parçası olarak günümüze ve geleceğe yapılabilecek en büyük yatırım anlamına gelir. İnsanın hayata gelişiyle birlikte başlayan eğitim, yaşın okul çağına gelmesiyle farklı bir boyut kazanır. Bu boyutlar içerisinde farklı bir yaklaşım olarak ele alınan bilgisayar destekli eğitim ise teknolojinin hayatlarımızda sarsılmaz bir yen edinmesiyle ön plana çıkan fikirlerdendir. Bilgisayar destekli eğitim hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bilgisayar destekli eğitim

Bilgisayar Destekli Eğitim

Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) Nedir?

Bilgisayar destekli eğitim anlayışı okullarda yapılan eğitim ve öğretim sürecine bilgisayar teknolojilerinin dahil edilmesiyle gündeme gelen bir kavramdır. Bu eğitim şeklinde eğitsel içerikler veya çocukların gelişimi için gerekli görülen etkinlikler bilgisayar aracılığıyla yürütülmektedir.

Eğitim süreçlerinde artık bilgisayarın oldukça önemli bir rol üstlendikleri inkar edilemez bir gerçektir. Öyle ki ülkemizde yeni yeni yer bulan bu fikir aslında ABD’de bilgisayarın icadıyla birlikte 1950’lerden beri tercih edilmektedir. Elbette o günlerden bu günlere kadar bilgisayarın geçirdiği sayısız gelişim evresi göz önünde bulundurulmuş ve bu vazgeçilemez cihazı daha kapsamlı bir şekilde eğitim hayatında değerlendirmek adına PLATO adlı bir proje üretilmiştir. Günümüzde geçerliliğini kabul ettirmiş ve devam ettirmekte olan bu proje, Türkiye’de de etkilerini göstermiştir. Ülkemizde 1984 senesinden bu güne kadar 1100 mikro bilgisayar eğitim hayatında aktif olarak kullanılmak üzere satın alınmış ve BDE eğitim bu sene itibariyle başlatılmıştır.

bilgisayar destekli eğitim

Bilgisayar Destekli Eğitim Nedir?

Bilgisayar Destekli Eğitimin Avantajları

Bu sistem içerisinde bilgisayarların yer yer bir öğretmen bazen de bir araç olarak kullanıldığı görülmektedir. Öğrenciler için bir içerik hazırlama zemini olarak kullanılan bilgisayarlar, direkt bir yazılım aracılığıyla deri öğretme yetisine de sahiptir. Bu noktada bir öğretmen halini alan bilgisayarlar, eğitici ve öğretici oyunlar aracılığıyla destekleyici bir görev de alabilir.

Bilgisayar destekli eğitimin avantajları içerisinde en belirgini çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlamasıdır. Bu eğitim türünde yazılımlar aktif olarak kullanılmakta ve içeriklerin daha geniş bir alanda depolanması, çok daha kolay bir şekilde erişilebilir olması çocukların araştırma yapmaktan kaçınmasını önlemeye yönelik görülebilir. Yapılan araştırmaların farklı testler ya da alıştırmalarla desteklenmesiyse sistemin çocuklara sıkıcılıktan uzak bir eğitim yaşantısı vaat eder. Ayrıca sistem üzerinden yapılan tekrarlamalar çocuklarda daha kalıcı bir öğrenmeyi hedefler.

Yalnızca öğrenci açısından değil, materyal bulma sorununu ya da tekrarlamalar esnasında hata yapmayı ve efor sarf etmeyi minimuma indiren bilgisayar sistemi öğretmenler için de oldukça avantajlıdır. Çocukların olduğu gibi öğretmenlerin de derse olan motivasyonunu yüksek tutmak için bilgisayarlar vazgeçilmez bir destek aracı olarak görülebilir.

bilgisayar destekli eğitim

Bilgisayar Destekli Eğitimin Avantajları

Bilgisayar Destekli Eğitimin Dezavantajları

Birçok avantajına rağmen ciddi bir maliyet gerektiren bu eğitim yaklaşımı ne yazık ki ülkemiz koşullarında her öğrenci içim eşit şekilde sağlanamamaktadır. Ayrıca teknolojik bir cihaz olarak bilgisayar kullanımı ciddi bir altyapı ve bilgi birikimi gerektirir. Doğru eğitim verilmiş olsa dahi her çocuğun bilgisayarları doğru ve bilinçli şekilde kullanmasını sağlamak mümkün olmayabilir. Çocuklarda bilgisayarın zararları düşünülürse olay fiziksel bir boyut alabilir ve çocukların bilgisayarla çalışmayı bir destekten ziyade direkt alışkanlık olarak görmesi psikolojik ya da iletişimsel sorunlar doğurabilir.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim