1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi
Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

A+A-

Beyin Tümörü Nedir?

Kanser, vücudun her bölgesinde görülebilen bir hastalıktır. Tüm vücudu kontrol eden beyinde de kanserli hücreler ortaya çıkabilmektedir. Beyin tümörleri iki türde görülür: İyi huylu beyin tümörü ve kötü huylu beyin tümörü. İyi huylu tümörlerde kanser hücresi bulunmaz. Ancak beyin gibi kafatası ile sarılmış bir alanda bulunan ve birçok merkezi kontrol eden bir yerde oluşan tümörler iyi huylu da olsalar beyinde sıkışma ve baskı yaparak birçok sağlık problemine yol açabilmektedir.

Beyin Tümörleri ve Kanser Hücreleri Nasıl Gelişir?

Beyinde üretilen yeni hücrelerin gerektiğinden fazla üretilmeye başlaması ve yaşlanan hücrelerin ölmesi gerektiği halde ölmemesi durumunda kanserli hücreler oluşmaktadır. İki şekilde beyinde tümör meydana gelir. Birincil yani primer beyin tümörleri doğrudan beyindeki dokularda ortaya çıkan tümörlerdir. İkincil yani sekonder tümörler ise, vücudun diğer yerlerinde oluşup, beyine sıçrayan tümörlerdir. Primer beyin tümörleri arasında en sık karşılaşılan tümör tipi glioma tümörleridir. Glioma tümörlerinden olan Glioblastoma tümörleri en sık karşılaşılan tümörlerdendir. Yıldızı andıran bir biçime sahip olan glial dokularda görülür. Kötü huyludur. Neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla erkeklerde ve orta yaş üstünde rastlanır.

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Beyin Tümörü Tehlikeli midir?

İçinde kanserli hücre bulunmadığından bu tür tümörler kötü huylu tümörler kadar tehlikeli değildir. Ancak dikkatli bir şekilde incelenip, doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Bu açıdan iyi huylu beyin tümörleri, cerrahi tekniklerle temizlenir ve böylece beyindeki diğer dokulara baskı yapmasının önüne geçilir. Ayrıca iyi huylu tümörün kötü huyluya dönüşmesi de engellenmiş olur.

Kötü Huylu Beyin Tümörlerinin Özellikleri

Kanserli hücrelerden oluşmakta ve hayati tehlike barındırmaktadır. Kısa sürede çoğalarak sağlıklı hücrelere zarar verirler. Metastaz yaparak vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilirler.

Beyin Tümörünün En Önemli Belirtileri

Beyin tümörleri, hangi türde olduğuna, beynin hangi bölgesine etki ettiğine göre farklı semptomlar gösterebilir. Ana belirtiler arasında, ani işitme kaybı yaşanması, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, görme duyusunda bozukluklar sayılabilir.  Erken teşhis, bu semptomların daha kolay ortadan kaldırılması ve tedavinin başarısı için önem arz eder.

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

Beyin tümörünün belirtileri şunlardır:

 • Vücudun herhangi bir kısmında yaşanan güç, kontrol ve his kaybı.
 • Görme duyusunda azalma ya da tamamen yitirme.
 • Kulakta işitme duyusunun azalması ya da tamamen durması.
 • Hafıza kaybı sorunları
 • Konuşmakta zorlanma
 • Baş ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri
 • Hormonal bozukluk ve bunun sonucu olan problemler (adet döngüsünde sorun yaşamak gibi)
 • Ayakta durmakta ve yürümede zorlanma
 • Kaslarda kramp şeklinde sıkışmalar ve ağrılar

Beyin Tümörü En Çok Kimlerde Görülür? Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre fazladır.
 • Beyaz ırktan olanlarda daha sık rastlanır.
 • 8 yaş altı ve 40 yaş üstü kişilerde daha çok görülür.
 • Ailesinde bu hastalığa yakalanmış olanlarda beyin tümörü gelişmesi riski daha yüksektir.
 • Radyasyon ya da çeşitli zararlı kimyasal maddelere maruz kalınan işlerde çalışanlarda beyin tümörü ortaya çıkabilir.

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Nasıl Tespit Edilir? Tanı ve Teşhis Süreci

Tümör hücrelerinin saptanmasında birçok yöntem kullanılmaktadır.

 • Fiziki muayene ve hastanın şikayetlerinin dinlenmesi
 • Nörolojik muayene yapılır. Bu bağlamda hastada şuur kaybı var mı? Psikolojik ve davranışsal yönden bir sorunu bulunuyor mu? Konuşma, anlama, konuşma becerisi, bellek ve dikkat ile ile ilgili problem yaşıyor mu? gibi konularda veri elde edilmiş olur.
 • Radyolojik bir teknik olan bilgisayarlı tomografi ile X ışınları kullanılarak hastaların beyin bölgesinin detaylı analizi yapılır.
 • MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile radyo frekansları kullanılarak tümörün varlığı ve seviyesi tespit edilir.
 • Beyin-omurilik sıvısı incelenerek kanser hücresinin varlığına bakılır.
 • Anjiyografi yapılarak, damar yoluyla ilaç verilmekte ve bu sayede beyindeki damarlarda ve dokularda oluşan hasarlar gözlemlenir.
 • Biyopsi yapılır. Tümör şüphesi olan dokudan alınan parça laboratuvarda incelenerek tümör hakkında kesin bilgi edinilir.

Beyin Tümörlerinin Tedavi Süreci Nasıldır?

Yapılan test ve incelemeler sonrasında tümör tanısı konulmuşsa, tümörün iyi ya da kötü huylu olup olmadığına, hangi safhada olduğuna, hastanın hangi tedavi biçimini istediğine bakılarak tedaviye geçilir.

Beyin tümörü tedavisi yapılırken hastaların günlük yaşamlarını normal şekilde devam ettirmeleri, tedavilerin minimum yan etkilerle sürdürülmesi, kesin tedavinin gerçekleşmediği durumlarda ise hasta ömrünün uzatılması amaçlanır.

Cerrahi yöntemlerin uygulanmasında, tümör tipi, hastanın hangi yaşta olduğu, tümörün beynin hangi noktasında yer aldığına bakılır. Tanı ve tedavi sürecinde hastaya psikolojik destek de sağlanmalıdır.

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörünün Belirtileri ve Tedavisi

Beyin tümörü tedavisinde en çok kullanılan yöntemler arasında, cerrahi tedavi (ameliyatla tümörün alınması), kemoterapi (hap ya da damar yoluyla verilen ilaçlarla kanser tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) en çok kullanılan tedavi biçimleridir. Tümör beyinde ulaşması zor bir noktada gelişmişse, ameliyat risk taşıyacağı için, bu durumda ameliyat yerine diğer seçeneklere başvurulur. Radyoterapi ameliyat sonrasında kalan tümörlerin temizlenmesi ya da ameliyatla ulaşılamayan tümörleri gidermek amacıyla uygulanır.

Bunlara ek olarak, hastalarda görülen semptomları hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak amacıyla ek tedaviler de uygulanabilir. Baş ağrıları için ağrı kesici ilaçların kullanımı gibi.

Beyin Tümörü Tedavilerinin Yan Etkileri

Ameliyat sonrası baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Bu şikayetler genellikle birkaç gün sonra azalır.

Ameliyat sonrası nadir vakalarda beyinde ödem birikmesi olabilmektedir. Ödemi gidermek için ilaç tedavisine gidilir. İlaç tedavisi işe yaramazsa hasta ikinci kez ameliyat edilir ve beyindeki ödem boşaltılır.

Radyoterapi yani ışın tedavisi, hastalarda saç dökülmesi, mide bulantısı, halsizlik, beyinde ışına maruz kalan yerlerde doku hasarı ve şişliklere neden olabilir. Dökülen saçlar tedaviden sonraki 1-2 ay içinde yeniden çıkar ve saçlar eski halini alır.

Cep telefonu kullanmak beyin tümörü yapar mı?

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar cep telefonunun kesin olarak beyin tümörüne sebep olduğuna dair somut bir bilgi ortaya koyamamıştır. Yine de özellikle yüksek radyasyon değeri olan akıllı telefonlarla uzun süre baş bölgesine yakın tutulmaması, konuşurken kulaklık takılması önerilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.