Nedir?

Bermuda Üçgeni Nedir? Nerede Bulunur ve Sırrı Nedir?

Bermuda Üçgeni Nedir?

Bermuda üçgeni, haritadan bakılınca üçgen şeklinde gözüken bir bölgedir. Bu bölgeyi ilginç kılan ise orada yaşanan ilginç olaylardır. Gemiler ve uçaklar kaybolmakta ve bu yüzden lanetlenmiş gibi davranılan bir bölgedir. Kaybolan kişilerin tam sayısı bilinmemektedir. Bermuda üçgeni aynı zamanda şeytan üçgeni olarak da anılmaktadır.

Bermuda Üçgeni Nedir? Nerede Bulunur ve Sırrı Nedir?

Bermuda Üçgeni Nerededir?

Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik Okyanusu’nda 500.000 mil kare büyüklüğünde bir alanı kaplayan bir bölgedir. Atlantik Okyanusu’nun Amerika’ya yakın olan yani güneydoğu sahillerinde olan ve Miami, Bermuda ve Porto Riko sınırlarının içinde bulunmaktadır. Üçgenin merkezinde birçok gemi ve uçak enkazı bulunmaktadır. Son 100 yıl içerisinde binlerce insan kaybolmuştur.

 

Bermuda Üçgeninin Sırrı Nedir?

Söylenen nedenlerden biri de o bölgenin altında büyük bir mıknatıs madeni bulunduğudur. Gelen uçak veya gemiler bu yoğun manyetik alandan etkilenerek bozulduğu söyleniyordu. Fakat gemi veya uçak gibi ağır metalleri etkileyebilecek kadar kuvvetli bir manyetizma yoktur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre bu bölgede manyetik bir alan yoktur.

Daha mantıklı ve şüpheli diğer teori ise yerel halkın bahsettiği denizin yüzeyinde beyaz bir tabaka oluşmakta lafıdır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre denizin dibinde büyük bir doğal gaz kaynağı vardır. Bu kaynaktan çıkan gaz beyaz hidrat parçaları haline gelip suya karışıp suyun yoğunluğunu azaltmaktadır. Yoğunluğu azalan suya giren gemi, suyun kaldırma kuvveti azaldığı için anında batmaktadır. Aynı sebeplerden dolayı su yüzeyinden havaya gaz dağılır. Atmosferde oluşan hava farkından dolayı uçaklar gereken sürtünmeyi alamayıp yollarını kaybederler. Ardından da doğalgazın havadaki oksijen moleküllerini tutmasından dolayı uçak motorları oksijen yetmezliğinden dururlar.

Bermuda Üçgenindeki Ünlü Kayboluş

Şeytan üçgeninde yaşanan en ünlü kayboluş olayının ismi Flight 19 olayıdır. İkinci Dünya Savaşı sıralarında Grumman IBM Florida Avenger tipi beş uçak, 5 Aralık 1945’te saat 14.00 sularında Florida üssünden ayrıldılar. Pilotlar uçuş koşullarının iyi olduğunu söylediler. Çok kısa bir süre sonra ise Bermuda üçgeninde aniden kayboldular. Tarihin en büyük arama çalışması başlatıldı ancak hiçbir parça bulunamadı. Hatta çalışmalar olaydan sadece birkaç saat sonra yapılan aramalarda bile hiçbir ize rastlanmamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu