Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları ve Tedavisi

NAVİGASYONBel soğukluğu (gonore) nedir?Bel soğukluğu nedenleriBel soğukluğu belirtileriBel soğukluğundan korunma yollarıBel Soğukluğu tedavisi? Çağımızda oldukça büyük bir artış gösteren cinsel hastalıklar birçok yetişkin bireyin kabusu haline geldi. Bu korkuyu yaşayanların bildiği ve çekindiği bir hastalık olan bel soğukluğu yani bir diğer adıyla Gonore, cinsel ilişki yoluyla kolayca bulaşan mikroorganizma kaynaklı bir hastalıktır. Bel soğukluğu nedir, […]

29.06.2018 - 23:48
29.06.2018 - 23:48
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Çağımızda oldukça büyük bir artış gösteren cinsel hastalıklar birçok yetişkin bireyin kabusu haline geldi. Bu korkuyu yaşayanların bildiği ve çekindiği bir hastalık olan bel soğukluğu yani bir diğer adıyla Gonore, cinsel ilişki yoluyla kolayca bulaşan mikroorganizma kaynaklı bir hastalıktır. Bel soğukluğu nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorunlarının yanıtları aşağıda yer almaktadır.

bel soğukluğu nedir

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu (gonore) nedir?

Bel soğukluğu yani tıp literatüründeki karşılığıyla Gonore; hem erkek hem de kadınlarda görülebilen, genital bölgelerde, cinsel organlarda, rektumda ve boğaz içerisinde enfeksiyona neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa bakterinin yol açtığı bilinmekte ve buna göre tedavi edilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı iltihabı, erkeklerdeyse idrar yolu iltihabına yol açan bu bakteriyel özellikle 18 ila 24 yaş aralığındaki genç nüfusta yaygın olarak görülmektedir.

Gonore’nin en yaygın olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleri olup, burada her sene yaklaşık 1 milyon kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı bilinmektedir. Prezervatif kullanılmadan girilen cinsel ilişki, hastalığın yayılmasının önemli bir nedenidir. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmamak ya da öğrenildiği takdirde korkup utanmak ise uzun vadede AIDS ya da kısırlık gibi kronik sorunlara yol açabilmektedir.

Aktif bir cinsel yaşamı olan herkes risk altında bırakan Gonore’nin kan yolu ile anneden bebeğe geçmesi mümkündür. Böyle bir durumda bebekte kemik ve eklem yerlerinde enfeksiyon belirir, hatta retina tutulursa körlük meydana gelebilir. Anne için ise düşük yapma riski oluşturur.

Bel soğukluğu nedenleri

Neisseria gonorrhoeae adı verilen bakteri türü bel soğukluğu nedenleri incelendiğinde görülen tek nedendir. Bel soğukluğuna 1879 yılında bulunan bu bakteri yol açmakta, elbette bulaşma nedenleri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Cinsel yolla bulaşan bakteri ağız, göz, boğaz, rektum gibi mukus içeren birçok farklı yerde üreyebilir.

bel soğukluğu nedir

Bel Soğukluğu Nedenleri

Erkeklerde bu hastalığın bulaşması ya da bulaştırılması için meni boşalmasının olması şarttır. Ancak aktif olarak cinsel yaşamı olan herkes bu riski taşımaktadır. Bakteri taşıyan bir kişi ile aynı ve kirli çamaşırı kullanmak dahi bakterinin bulaşmasına neden olabilir.

Oldukça nadir görülen bir durum olsa da bazı kişilerde neisseria gonorrhoeae bakterisinin kalp zarı ya da beyinde tutulum yaparak menenjite kadar ilerleyebildiği görülmüştür. Daha çok oral sex yapan kişilerde karşılaşılan bir diğer nadir durum ise gonorenin faranjite neden olmasıdır. Farklı şekillerde cinsel ilişkiye giren bireylerde makat, prostat, testis ya da üretrada da enfeksiyon meydana gelmektedir.

Bel soğukluğu belirtileri

Bel soğukluğu taşıyıcı kişide aktif olmasına rağmen belirti vermek zorunda değildir. Bel soğukluğu belirtileri kendisini enfeksiyon vakasından sonraki 2 hafta içerisinde gösterebilir. Her cinsiyetin ve yaş grubunun farklı belirtileri mevcuttur.

Erkeklerde en sık görülen belirtiler arasında testis ağrısı, ağrılı ve sık idrar yapma, idrar renginde değişme, anüste kaşınma ya da kanama, penis ucundan irin şeklinde gelen akıntı, boğaz ağrısı ya da nodülleri, eklemlerde ağrı ve şişme, gözlerde ağrı ve ışığa hassasiyet yer alır.

bel soğukluğu nedir

Bel Soğukluğu Belirtileri

Kadınlarda sık görülen belirtiler ise cinsel ilişki esnasında ağrı ya da kanama, renkli ve kokulu vajinal akıntı, makattan gelen kan, vulvada şişkinlik, kusma, karın ağrısı ve erkeklerde olduğu gibi anüste kaşınma, yutmada güçlük yaratan boğaz ağrısı ve eklemlerde ağrı şeklindedir.

Bel soğukluğundan korunma yolları

Bel soğukluğu için birçok kişi kendini aktif cinsel yaşamdan uzak tutmayı dahi düşünmektedir. Ancak prezervatif kullanımı hastalığın bulaşmaması için oldukça önemli bir tedbir yoludur. Kondom kullanımına oral ilişki anında da dikkat edilmesi, partnerlerin kondom kullanmaya karşılıklı özen göstermesi hastalığın yayılmasını büyük oranda engellemektedir. Enfeksiyon şüphesi duyan bireylerin acil olarak uzman bir doktora başvurmaları gereklidir.

Bel Soğukluğu tedavisi?

Bel soğukluğu tanısı konması için uzman doktorlar tarafından öncelikle swab örnekleri alınır. Bu sürüntü örnekleri penis, anüs, üretra ya da serviksten alınabilir. Ayrıca uzman doktorunuz idrar tahlili de isteyebilir.

bel soğukluğu nedir

Bel Soğukluğu Tedavisi

Vajinal sürüntü örneği alınan kadın hasta adayında testin pozitif çıkması ile direkt tedaviye başlanır. Antibiyotik tedavisi hem hastaya hem de partnerine uygulanır. Eğer enfekte olmuş kişinin küçük yaşta çocuğu varsa çocuk için göz merhemi de verilir. Antibiyotik tedavisine devam edilen ilk haftanın sonunda test tekrarlanarak kontrol sağlanır. Tedavi tamamlanmadan cinsiyet fark etmeksizin cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Belirtileri gösteren kişinin bir an önce bel soğukluğu tedavisi sürecine başlaması gereklidir, aksi takdirde geciken tanı ve tedavilerde hastalık kısırlığa kadar gidebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim