Sağlık

Bel Fıtığına Yol Açan Hareketler

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız yanlış hareketler sonrasında bizlere birçok kronik rahatsızlık olarak geri dönebilir. Vücudumuza yüklediğimiz yükün doğru dağılması omurganın aldığı pozisyona dikkat etmek gerekiyor. Eğer siz de bu dikkat edilmesi gereken hareketlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıda yer alan bel fıtığına neden olan hareketler hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayakkabı Giymek

Ayakkabılarımızı giyerken öne doğru eğilmek ve acele etmek belimize istenmeyen yüklerin binmesine neden oluyor. Dizleri kırmaksızın belediye yük vererek öne doğru yere kadar eğilmek ve bu şekilde bağlama yapmaya çalışmak omurgada bulunan disklerdeki basıncın artmasına yol açıyor. Bu hatalı davranışı bir alışkanlık haline getirmekse zaman içinde belin aşırı kullanımına bağlı fıtık nedenleri arasında yerini alıyor.

Doğru hareketse bir ayak öndeki bir basamakta dururken dizlerin öne doğru eğilirken bükülmesi şeklinde oluyor. Dizleri bir destek olarak kullanmak beldeki zedelenmeleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Yatağa Uzanmak

Yatak içinde sürekli yanlış bir pozisyonda yatmak da en az hatalı hareketlilik kadar risklidir. Belin omurları arasındaki kıkırdak doku çok çabuk deforme olmaya müsaittir ve yanlış yatmaya bu durum daha da tehlikeli bir hal alır. Bu durum bir alışkanlığa dönüştüğünde omurga disklerindeki çekirdek parçalanıp fıtık meydana getirir.

Yatağa aniden ve hızlı bir şekilde uzanmak yerine önce oturun ve sonrasında avuçları, dirsekleri, omuzla boynu yatağa yerleştirin. En son adım olarak ayaklarınızı da çekin ve sırt üstüne yatın. Yataktan kalkmaya çalışırken bu defa yan dönüp önce ayakları aşağı doğru sarkıtın ve dirsekleri güç alarak doğrulun. Belinize bu kademeli kalkış ve yatışla çok daha iyi davranmış olursunuz.

Ani Eğilme

Yere hızlıca eğilip düşen nesneyi almak çok pratik gibi görünse de aynı derecede hatalıdır. Ani yapılan ve belin odak noktasında olduğu hareketler kaslar için zedelenme faktörü ve bel fıtığı nedenleri olabilir. Gün içinde yaşanan ağrı vücudun sizin anı eğilme ya da anı kalkma gibi hareketlerinize karşı uyarı anlamına gelebilir.

Yine yerden bir nesne almaya çalışırken de ayakkabıları giyerken olduğu gibi dizleri bükerek eğilmek gerekmektedir.

Yüksek Topuklu Giymek

İş yaşamında yer alan kadınların daha da yaygın şekilde tercih etmekte olduğu ve şıklığın bir göstergesi olarak kabul edilen topuklu ayakkabılar bel fıtığı sebepleri arasında yer almasıyla ne yazık ki kadınları üzecektir. Ancak yüksekliği belli bir uzunluğun üstünde olan ayakkabılar bel oyuntusunun kıvrımı ortadan kaldıran doğal yapısını bozar ve oyuntu kısmı düzleşir. Özellikle topuklu ayakkabıyla ağır eşya kaldırmak oyuntunun hafiflettiği riski daha da artırır.

Özel günlerde elbette topuklu ayakkabı giymek anında fıtığa yol açmasa da bunu gündelik bir alışkanlık haline getirmemek ve topuğun yüksekliğine dikkat etmek gerekiyor.

Televizyon İzlemek

Sırtı herhangi bir yere yaslamadığımız zaman gövde kasları bizi dik tutmak adına kasılırlar. Bu kasılma kan damarlarında daralma anlamına gelir. Bu nedenle enerjimiz düştüğünde vücut ağrı yoluyla kişiye dolaşımın azaldığı yönünde uyarı verir. Bel ağrısı halinde dikkatli davranmamak ve vücudu içinde bulunduğu kötü pozisyondan kurtarmamak diskler arasındaki bağlantıların dayanamayarak kopmasına neden olmaktadır. Diskin etrafındaki kaslar da bu durumdan etkilenerek fıtığın ilerlemesine neden olur.

Televizyon izlerken sırt üstü pozisyonda yatmak hepimizin sık yaptığı bir davranış olsa da sırtın tam olarak desteklenmeden boynun dik tutulmaya çalışılması nedeniyle oldukça yanlıştır. Doğrusu, sırtı koltuğa yasladığımız ve destek aldığımız pozisyon olup beldeki boşluğu bir yastık yardımıyla doldurmaktır.

Eşya Kaldırmak

Ağırlık kaldırmak halı hazırda zorlu bir hareketken ağırlığın fazla önde olmasıysa bel fıtığı riskleri arasında daha da büyük bir yere sahiptir. Örneğin bir kutuyu vücuda yapışık şekilde kaldırdığımızda olan ağırlığı hissederiz ancak kutuyu önde kollar gergin şekilde tuttuğumuzda hissedilen ağırlık 3 katına kadar artabilir. Ağırlıkların kol yerine bele verilmesine neden olan bu yanlış disklerde kalınlaşma ve yırtılmalara, sonunda da bel fıtığına dönüşür.

Doğrusu, hem kaldırılan ağırlıkta kendini zorlamamak ve mümkün olduğu kadar az ağırlık kaldırmak, zorunlu durumlardaysa yükü gövdeye olabildiğince yakın tutmaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu