1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

A+A-

Bel fıtığı yaşa bağlı olarak gerçekleşebildiği gibi zorlanmalara bağlı olarak da gerçekleşebilen, omurgayı meydana getiren omurların arasında yani disklerde kayma meydana gelir. Bu durum omur içerisindeki jöle kıvamındaki bu madde diskin yırtılan bölgesinden dışarı sızarak omurilik kanalı ile sinir köklerini sıkıştırarak zedelenmesine eden bu problem bel fıtığı adını alır. Ağrı, omurga sinirinin belli bir zaman sonra iltihaplanmasından ve de oluşan fıtığın sinire uyguladığı baskıdan kaynaklanır.

Bel fıtığı belirtileri

1.Bel, kalça ve yoğun bacak ağrısı,

2.Siyatik sinir kökü ağrıları,

3.Hareketlerde yaşanan kısıtlamalar,

4.Oturup kalkmada güçlük güçlük çekme,

5.Bacaklarda yaşanan karıncalanma ve uyuşukluk,

6.İleri seviyelerde idrar tutamama durumu,

7.İktidarsızlık ,

8.Çabuk yorulma.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Ağrısının özellikleri

 • Bacak ağrısı belirtisi:  Ağrı, bacağın arkasında yer alan siyatik siniri üzerinde yayılırsa, siyatik ya da radikülopati şeklinde adlandırılır.
 • Sinir ağrısı belirtisi: En fazla dikkat çeken semptomlardan bir tanesi de bacaklarda görülen yanma, keski acı ya da batma biçimindeki sinir ağrılarıdır
 • Belirtilerin yer değiştirmesi: Fıtığın yeri haricinde derecesi de değişerek farklı boyutlarda belirtiler gösterir. Bu belirtiler, bel, baldır, ön ya da arka bacak, ayak ve ayak parmaklarında ortaya çıkabilir. Ve tipik olarak bedenin bir tarafına etki eder.
 • Nörolojik belirtiler: Bacakta, ayak parmaklarında görülen uyuşukluk, iğne batıyormuş hissi, güçsüzlük ile karıncalanma belirtileri yaşanabilir.
 • Düşük ayak belirtisi: Bel fıtığından kaynaklanmakta olan sinirsel belirtiler içerisinde, yürürken veya ayak parmaklarının üzerindeyken bacağı yukarı doğru kaldırmakta zorlanma görülebilir. Bu olaya“düşük ayak” adı verilmektedir.
 • Bel ağrısı belirtisi:  Bel ağrısı sabit ya da zonklama ile tanımlanabilir ve bel bükmekte  kısıtlanma olabilir. Eğer fıtıklaşmış disk alanı, bel kası spazmına sebep oluyorsa eğer yaşanan ağrıyı sakinleştirmek adına bir veya iki gün dinlenilmelidir. Bölgeye buz ya da ısı uygulamak ağrının dozunu hafifletebilir.
 • Hareketle kötüleşen ağrı belirtisi: Uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak, ve de kısa mesafe yürümek dahi bel ağrısını tetikleyebilir. Gülmek, hapşırmak ya da başka ani hareket yapmak ağrıyı arttırabilir.
 • Öne doğru eğilince kötüleşen ağrı belirtisi: Çoğu insan, bir sandalye üzerinden sarkma, eğilme veya belini bükme şeklinde pozisyonlar ise bacak ağrısını çok şiddetli hale getirir.
 • Ani ağrı belirtisi: Fıtıklaşmış olan disk ağrısı çoğunlukla çok hızlı bir şekilde gelişir ve de bazı zaman ağrıyı tetikleyen belirgin hareket ya da olay bulunamayabilir.
 • Mesane ya da barsak kontrolünün kaybı: Görülen bu semptom nadir olarak karşılaşılan spinal sinir köklerinde meydana gelen sıkışmadan kaynaklanır. Bu durum çok ciddi olup, acilen tıbbi müdahale gerektirir ve acilen doktor müdahalesi gerekir.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle muayene sonrasında teşhise yardımcı olacak  şekilde fiziksel muayene gerçekleştirip gerekli görülen durumlarda ise çeşitli görüntüleme yöntemleri tanıya yardımcı olmak için kullanılır.

 1. Tıbbi muayene,
 2. Nörolojik muayene,
 3. SLR yani düz bacak kaldırma testi,
 4. Görüntüleme testleri

Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

a)Birinci Aşama: Bel fıtığın tedavisi içerisinde fıtıklaşmanın, sinirlere yaptığı basının düzeyine bağlıdır. Fakat bel ile bacak ağrısı bulunuyorsa, bir uyuşukluk, güç azalması, hareket zorlanması bulunmuyorsa eğer bel fıtığı birinci yani başlangıç safhasındadır . Bu durumda hasta doktor kontrolüne görünmelidir. Hastanın bu durumda dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Hasta asla bir iki kilodan fazlasını kaldırmamalıdır
 • Öne ya da yanlara eğilme, bel bükülmesi kesinlikle yasaklanır. Eğer ki yere eğilinecek ise hastanın mutlaka çömelerek yapması gerekir.
 • Hastaların otururken belinin gerisine bel boşluğunu ortadan kaldıracak şekilde yastık koyması ve de yirmi dakikadan daha fazla oturması söylenir. Eğer ki hasta yapmış olduğu mesleği gereği çok uzun süre boyunca oturması gerekiyorsa eğer her yirmi dakikadan sonra yürümesi önerilir.
 • Hastanın yukarıya doğru yatması yasaklanır. Yukarıdan bir nesne alacaksa eğer bir sandalye ya da merdivenin üzerine çıkıp öyle alması söylenir.
 • Hastaya belini sürekli sıcak tutması, açık herhangi bir pencere ya da havalandırma önünde  asla durmaması gerekir.
 • Bel ya da bacak ağrısı olan hastalar her zaman stresten kaçınmalıdır. Stres ağrıyı çoğaltmanın yanında bel fıtığının daha fazla ilerlemesine de sebep olabilir.
 • Hastanın evde olduğu süre boyunca yatakta dinlenmesi önerilir. Çok sert zeminlerin zararları daha da fazla olup, kaliteli yaylı yatak ile hastanın kendisini en rahat hissettiği pozisyonda yatması uygundur.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

b)İleri aşama bel fıtığı: Eğer yukarıda yer alan önerilere, dinlenmeye ya da kas gevşetici ilaç alımına rağmen hastanın ağrı, acı şikayetleri sürüyorsa fizik tedavi uygulanabilir. Bu fizik tedavi yolu mutlaka konusunun uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Fizik tedavi aşamasında bir kaç gün boyunca ağrılarda artış gözlenebilir. Fakat hasta uzmanının önerdiği süre zarfında tedaviye mutlaka devam etmelidir Ancak yapılan bütün tedavilere rağmen ağrılar ortadan kalkmamışsa eğer, nükleoplasti yöntemi uygulanabilir. Nükleoplasti yöntemi, ileri dereceye henüz ulaşmamış olan bel fıtıklarında fıtıklaşmış omura röntgen altında iğne ile radyofrekans uygulaması kullanılarak omurun ısıtılması, omurun içinde bulunan sinirlerin bozulması ve omurun içinde boşluklar oluşturarak fıtığın çökmesi işlemidir. Nükleoplasti tek bir seans olarak, lokal anestezi kullanılarak hasta uyumadan evvel ameliyathane ortamında yapılır ve de hastanede yatmadan uygulanan bir yöntemdir. Herhangi riski yoktur, fakat fıtığı tamamen ortadan kaldırmasının da garantisi olmayıp, başarı yüzdesi çok yüksek de değildir. Lazer diskektomi uygulaması da nükleoplastiye benzerdir.

Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

c)Ameliyat olunması gereken durumlar: Fizik tedavi uygulamasına rağmen hastanın duyduğu ağrılar sürüyorsa veya azalmayan güç kaybı, bacak üzerinde incelme, idrarı tutamama durumu varsa, dayanılmaz derecede ağrılar mevcutsa ya da MR filmlerinde omurdan bir parça koptuğu görülürse çözüm cerrahi müdahale olacaktır. Ameliyatla omurilik içerisinden çıkan sinirlere yapılan mekanik baskı ortadan kaldırılmalıdır. Eğer cerrahi müdahale gerçekleştirilmez ve sinire uygulanan baskı devam ederse eğer hastada idrarını tutmaya engel olamama, seksüel kayıp, ayaklarda güçsüzleşme gibi sorunlar meydana çıkabilir. Bel fıtığı konusunda ileri seviye durumlarda mikrocerrahi yüksek başarı oranına sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.