Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Hastalıklar Bel Ağrısına Yol Açar?

NAVİGASYONBelde KireçlenmeKaslarda GerginlikKaslarda KrampKaslarda ZayıflıkOmurga Disklerinde Problemlerİç Organlardan Kaynaklı Problemler Bel ağrısından muzdarip olan kişi sayısı pek de yadsınamayacak seviyededir. Gündelik yaşamda yaşanan kazalar ve sakatlanmalar haricinde birçok farklı durumun habercisi olabilen bel ağrısı, duruşunuzdan yapabileceğiniz aktivitelere kadar sizi her alanda etkileyebilmektedir. Sık duyulan sağlık şikayetlerinin başında gelen bel ağrısı ve farklı nedenleri aşağıda yer […]

31.07.2018 - 0:28
13.08.2018 - 0:32
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Bel ağrısından muzdarip olan kişi sayısı pek de yadsınamayacak seviyededir. Gündelik yaşamda yaşanan kazalar ve sakatlanmalar haricinde birçok farklı durumun habercisi olabilen bel ağrısı, duruşunuzdan yapabileceğiniz aktivitelere kadar sizi her alanda etkileyebilmektedir. Sık duyulan sağlık şikayetlerinin başında gelen bel ağrısı ve farklı nedenleri aşağıda yer alan yazımızdadır.

bel ağrısının nedenleri

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı genel olarak yanlış pozisyonlarda duruş ve zamana bağlı deformasyonlardan kaynaklansa da birçok nedeni olabilen bu sorun için genelleme yapmak pek doğru değildir. Sırtın alt kısmında yaşanan sertlik ve gerilme hissine ek olarak acı ve karıncalanma hissedilebilir. Bu sorundan muzdarip kişiler için fiziksel güç gerektiren aktiviteler oldukça zorlayıcı olabilir, çoğu zaman durum kötüye giderek hareketi uygulanması imkansız kılar. Bu nedenle şikayetin derecesi ne olursa olsun kişinin kendi kendine alternatif yöntemler geliştirmesi yerine komplikasyonları minimuma indirmek için özen göstermesi ve mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerekmektedir.

Belde Kireçlenme

Bel ve omurga hattında türlü deformasyonlara yol açan kireçlenme sorunu en çok omur diskleri aralıklarını etkilemektedir. Bu bölgelerde meydana gelen iltihaplanma harekette ağrı ve sertlik olarak karşımıza gelir. Yaşlanmaya bağlı gelişen yıpranmalar ve aşınmalar bu iltihaplanmayı tetiklerken aynı durum travmalar ya da beli aşırı zorlamaya bağlı da gelişebilmektedir.

Kaslarda Gerginlik

Bel çevresinde bulunan kaslarda kısalık ya da gerginlik meydana gelmesi bel ağrısı nedenleri içerisinde oldukça sık görülür. Omurgada stabilite sorunu yaratan kas problemleri aynı şekilde duruş bozukluklarına neden olarak ağrıda giderek ilerleyen bir tabloya neden olur. Yüksek tempolu fiziksel aktivitelere bağlı gelişebilen bu durum yanlış spor yapmak, fazla kilolu olmak gibi farklı ve dolaylı nedenlere bağlanabilir.

Kaslarda Kramp

Bel ağrılarında kaslardan ileri gelen bir diğer neden de kramplardır. Belli bir bölgede sık yaşanan kramplar o bölgede dolaşımın ve iletimin azalmasına, iltihaplanmalara ve ağrılara yol açmaktadır. Yine bu durum da bazı hareketleri ani ve yanlış yapmaktan ya da gün içerisinde yanlış duruştan kaynaklanmaktadır.

Kaslarda Zayıflık

Kaslarda herhangi bir kısalık ya da kramp girmesi gibi sorun olmasa da gündelik yaşamında hareketlilik ve spordan uzak ya da yaşı ilerleyen kişilerde doğal olarak kas zayıflığı meydana gelir. ancak vücudu ayakta tutan gövde ve bacak kaslarının zayıf olması bele aşırı yük binmesi ve neticesinde ağrıların meydana gelmesiyle sonuçlanmaktadır.

Omurga Disklerinde Problemler

Bel fıtığı gibi diskopati yani diskten kaynaklı problemler toplumumuzda oldukça yaygın olup bu rahatsızlıkların en belirgin semptomlarından biri de bel ağrısı olmaktadır. Uykudan uyanıldığı zamanlarda ya da uzun süre oturma sonrasında artış gösteren bu türdeki ağrılar bacaklara kadar uzayabilir. Sinir sıkışıklığıyla karakteri olan bu şikayet, mekanik kökenli ağrılarla karıştırılmamalıdır.

bel ağrısının nedenleri

İç Organlardan Kaynaklı Bel Ağrısı

İç Organlardan Kaynaklı Problemler

Mide ve bağırsaktan kaynaklı sindirim sistemi problemleri, böbrek taşı gibi üriner sisteme ait hastalıklar ve kadın üreme sistemi rahatsızlıkları bel ağrısı sebepleri arasında görülen diğer yaygın maddelerdendir.

Kadınların rahim kaslarında kasılmalar yaşadığı regl dönemleri ya da mesane enfeksiyonu gibi durumlarda bel çevresinde yansıyan türde ağrı oluşabilir. Ağrı tekrarlı şekilde devam ediyor ve pelvisi de etkiliyorda doktora danışmak en doğru karar olacaktır.

Omurilikten köken alan sinirlerle ağrı duyusunu ileten mide ve bağırsak, bu ağrıyı ilettiği sinir kökü noktaları aracılığıyla kendinde meydana gelen sorunları belli edebilir. Ülser, kabızlık, rektum enfeksiyonları gibi sindirim yolarıyla ilişkili rahatsızlıklarda omurga aracılığıyla iletilen duyulardan kaynaklı belde ağrı hissi meydana gelebilir.

Yine aynı şekilde çalışma mantığı gösteren böbrekler de böbrek taşı ya da enfeksiyon gibi problemlerde kendini bel çevresine yansıyarak gösterir. Elbette bu rahatsızlıkların tek belirtisi bel ağrısı değildir ancak şüpheli durumlarda acil olarak doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim