Bel Ağrısını Önlemek İçin Uygulanması Gereken 10 Adım

Yanlış pozisyonda durma sonucu bel ağrısı en sık görülen sağlık sorunlardan birisidir. Bununla birlikte, kişinin yaptığı egzersizlerde doğru hareketleri uygulamaması sonucu da bel ağrısı oluşumu görülmektedir. İşte, Bel Ağrısını Önlemek İçin Uygulanması Gereken 10 Adım..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
2 Şubat 2019

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

1-Dik Durun

Bel ağrısını önlemek için, doğru duruş pozisyonunda dik bir şekilde durulması gerekmektedir. Bu sayede, vücut formu bozulmamakta ve vücuttaki baskı belli bir noktaya uygulanmamaktadır.

2-Stresten Uzak Durun

Aşırı stresli bir hayat sonucunda, bel ağrısı sorunu kaçınılmaz bir durumdur. Stres vücuttaki sinir sisteminin işleyiş biçimini kötü yönde etkilediğinden, vücutta zamanla ağrı oluşumu görülmektedir.

3-Yatak Seçimine Dikkat!

Sert yatakta yatılması sonucunda, kalçaya daha çok basınç uygulanmaktadır. Bu da kişinin uyku halinde daha çok dönmesine yol açmaktadır. Bu durumda, vücuttaki basınç artarak bel bölgesine basınç artışı olduğundan, bel ağrısı durumu meydana gelmektedir. Bel ağrıları doğru yatak tercihi sayesinde azaltılabilmektedir.

4-Uygun Ayakkabı Kullanın

Kadın ayakkabı seçimi ve erkek ayakkabı seçimi ,vücudun ağırlığını dengeleme görevli en önemli faktördür. Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda bel bölgesindeki basınç arttığından, bel ağrısı oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar yerine, ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

5-Ağırlığı Bölün

Ağır bir eşya taşındığında, bel, boyun ve omuz bölgesinde meydana gelen zorlanma sonucu ağrı oluşumu görülmektedir. Bunun önüne geçmek için, ağırlığın her iki kola eşit olarak paylaştırılması ve alıştıra alıştıra kaldırılması gerekmektedir. Tek bir bölgeye baskı uygulamamak adına, sırt çantası kullanılarak yükün paylaştırılması, bel ağrılarının oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.

6-Aşırı Kilolara Veda Edin

Kilo ve boy orantısı olmadığı zaman, vücut ağırlığı bel bölgesine normalden daha fazla baskı uygulamaktadır. Bu durum sonucu bel ağrısı ve bel fıtığı gibi sağlık sorunları görülme riski oldukça artmaktadır.

7-Egzersiz Yapın

Haftada en az iki kere yapılan hafif egzersizler sayesinde, bel ağrı oluşumunu engellenebilmektedir. Özellikle yüzme ve pilates uygulaması, vücudun kas sisteminin düzenli olarak çalışmasına ve kireçlenme oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

8-Sigara İçmeyin

Sigara kullanımı, zamanla kan akışını bozduğundan omurlardaki disklerin hasar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca öksürük oluşumu nedeniyle, bel ağrılarında artış meydana gelmektedir. Bu nedenle, sigara kullanımının bırakılması, bel ağrısının azalmasına yardımcı olan adımlardan biridir.

9-Hareketsiz Kalmayın

Uzun süre hareketsiz kalma sonucu, bel ağrısı oldukça sık olarak görülen belirtilerden birisidir. Hareketsizlik sonucunda, vücuttaki kas sistemi olumsuz etkilenmektedir. Kemik ve kasların gücünü kaybetmesi sonucunda da bel bölgesindeki basınçta artış görülmekte ve bu da ağrı oluşumunu tetiklemektedir.

10-Sandalyede Doğru Oturun

Uzun süre boyunca sandalyede yanlış pozisyonda oturma sonucunda, omurlardaki disklerde hasarlar meydana gelmektedir. Ayrıca vücuttaki yük bel bölgesine baskı yaptığından bir zamandan sonra kişide şiddetli bel ağrısı görülmektedir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com