Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bel Ağrısını Önlemek İçin Uygulanması Gereken 10 Adım

Son Güncelleme:
 Bel Ağrısını Önlemek İçin Uygulanması Gereken 10 Adım

1-Dik Durun

Bel ağrısını önlemek için, doğru duruş pozisyonunda dik bir şekilde durulması gerekmektedir. Bu sayede, vücut formu bozulmamakta ve vücuttaki baskı belli bir noktaya uygulanmamaktadır.

2-Stresten Uzak Durun

Aşırı stresli bir hayat sonucunda, bel ağrısı sorunu kaçınılmaz bir durumdur. Stres vücuttaki sinir sisteminin işleyiş biçimini kötü yönde etkilediğinden, vücutta zamanla ağrı oluşumu görülmektedir.

3-Yatak Seçimine Dikkat!

Sert yatakta yatılması sonucunda, kalçaya daha çok basınç uygulanmaktadır. Bu da kişinin uyku halinde daha çok dönmesine yol açmaktadır. Bu durumda, vücuttaki basınç artarak bel bölgesine basınç artışı olduğundan, bel ağrısı durumu meydana gelmektedir. Bel ağrıları doğru yatak tercihi sayesinde azaltılabilmektedir.

4-Uygun Ayakkabı Kullanın

Kadın ayakkabı seçimi ve erkek ayakkabı seçimi ,vücudun ağırlığını dengeleme görevli en önemli faktördür. Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda bel bölgesindeki basınç arttığından, bel ağrısı oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar yerine, ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

5-Ağırlığı Bölün

Ağır bir eşya taşındığında, bel, boyun ve omuz bölgesinde meydana gelen zorlanma sonucu ağrı oluşumu görülmektedir. Bunun önüne geçmek için, ağırlığın her iki kola eşit olarak paylaştırılması ve alıştıra alıştıra kaldırılması gerekmektedir. Tek bir bölgeye baskı uygulamamak adına, sırt çantası kullanılarak yükün paylaştırılması, bel ağrılarının oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.

6-Aşırı Kilolara Veda Edin

Kilo ve boy orantısı olmadığı zaman, vücut ağırlığı bel bölgesine normalden daha fazla baskı uygulamaktadır. Bu durum sonucu bel ağrısı ve bel fıtığı gibi sağlık sorunları görülme riski oldukça artmaktadır.

7-Egzersiz Yapın

Haftada en az iki kere yapılan hafif egzersizler sayesinde, bel ağrı oluşumunu engellenebilmektedir. Özellikle yüzme ve pilates uygulaması, vücudun kas sisteminin düzenli olarak çalışmasına ve kireçlenme oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

8-Sigara İçmeyin

Sigara kullanımı, zamanla kan akışını bozduğundan omurlardaki disklerin hasar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca öksürük oluşumu nedeniyle, bel ağrılarında artış meydana gelmektedir. Bu nedenle, sigara kullanımının bırakılması, bel ağrısının azalmasına yardımcı olan adımlardan biridir.

9-Hareketsiz Kalmayın

Uzun süre hareketsiz kalma sonucu, bel ağrısı oldukça sık olarak görülen belirtilerden birisidir. Hareketsizlik sonucunda, vücuttaki kas sistemi olumsuz etkilenmektedir. Kemik ve kasların gücünü kaybetmesi sonucunda da bel bölgesindeki basınçta artış görülmekte ve bu da ağrı oluşumunu tetiklemektedir.

10-Sandalyede Doğru Oturun

Uzun süre boyunca sandalyede yanlış pozisyonda oturma sonucunda, omurlardaki disklerde hasarlar meydana gelmektedir. Ayrıca vücuttaki yük bel bölgesine baskı yaptığından bir zamandan sonra kişide şiddetli bel ağrısı görülmektedir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
11 Haziran 2020 Perşembe Günlük Burç Yorumları
11 06 2020 - 13:27
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Yorum Yap