DünyaGenelTeknoloji

Beklenen Oldu: Yapay Zeka 25 Yaşındaki Genç Bir Çalışanı Daha İşinden Etti!

Günümüzde insanlık artık teknolojinin çığır açtığı ve robotlaşmanın başladığı bir döneme girmiş bulunmakta.

Çoğu kişiye göre, her ne kadar verimli ve yararlı yeniliklere sahip olan bu dönem, aynı zamanda insanlığın sonunu getirecek olaylara da ön ayak olabilir. Uzmanlara göre, söz konusu olayların en gerçekçisi olan işsizlik krizi gelişen yapay zeka teknolojisi sebebiyle şimdiden etkisine göstermeye başladı. Son olarak, 25 yaşındaki bir yazar ünlü sohbet robotu ChatGPT yüzünden işten çıkarıldı. Detaylar haberde.

Gelişen yapay zeka teknolojisi ile tüm dünyada artan ve şimdiden 4 bin çalışanı mağdur eden işsizlik krizi, nitelikli sayılan mesleklere de yayılmaya başladı.

Son olarak, ABD’de bir teknoloji girişiminde metin yazarlığı yapan 25 yaşındaki Olivia Lipkin, şirketinin kendisi yerine ChatGPT’yi tercih etmesinden dolayı işten çıkartıldı.

Genç metin yazarı, basına verdiği demeçte uzun bir süredir kendisinin ChatGPT ile kıyaslandığını ve Nisan ayında nedensiz bir şekilde işten çıkarıldığını söyledi. Lipkin, daha sonrasında patronlarının bir yazışmasında ChatGPT’nin metin yazarları ile aynı performansı gösterdiği halde daha az maliyetli olduğunu konuştuklarını fark etti ve işten çıkarılmasının altında yatan nedenin bu olduğunu ifade etti.

25 yaşındaki metin yazarı, verdiği röportajda eski şirketinde metin yazarlarının artık ChatGPT ile kıyaslandığını ve artan maliyetlerden dolayı çoğu çalışanın işsiz kaldığını söyledi.

Uzmanlara göre, nisan ayında remi olarak işsiz kalan ve geçimini köpek gezdirerek sağlayan Olivia gibi birçok nitelikli meslek sahibi yakında işten çıkarılmaya başlayacak.

Washington Post gazetesine konuşan dijital çalışma uzmanı Profesör Sarah T. Roberts:

Şu anda gerçek bir kriz noktasındayız. Yapay zeka otomasyona uygun olduğu düşünülen işleri almaya geliyor.

Pennsylvania Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan başarılı yazar Ethan Mollick:

Otomasyon tehdidi bu defa en yüksek maaşlı, en yaratıcı ve en fazla eğitim gerektiren işleri hedef alıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zekanın doğurduğu yeni işsizlik krizi ne kadar büyüyecek? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Kaynak: https://onedio.com/haber/beklenen-oldu-yapay-zeka-25-yasinda-genc-bir-calisani-isinden-etti-1152966

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu