Bedelli askerlik başvuruları e-devlet ve askerlik şubeleri üzerinden bugün başladı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik için belirlenen takvim başladı. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen vatandaşlar, 16 - 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvurularına e-devlet üzerinden ve askerlik şubelerine giderek yapabilecekler.

16.07.2019 - 10:52
16.07.2019 - 11:49
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

E-devlet ve askerlik şubeleri üzerinden bedelli askerlik başvuruları için işlemler başladı. Silahaltına alınmak isteyen adaylar bedelli askerlik başvurusu ile birlikte, yedek subay ve yedek astsubay başvurularını e – Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Peki, bedelli askerlik başvuruları e Devlet üzerinden nasıl yapılacak? Bedelli askerlik kuraları nasıl çekilecek? İşte bedelli askerlik hakkında detaylı bilgiler…

E devlet bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Askerlik görevini yerine getirmek isteyenlerden yoklaması bulunmayanlar 16 – 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında bedelli askerlik başvurularını aynı zamanda, yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er tercihlerini e-devlet üzerinden ve askerlik şubelerinden yapabilecek. 2019 yılında sevke tabi olup yoklaması bulunan adaylar ise 16 Temmuz – 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında askerlik şubelerinden ya da e-devlet üzerinden, yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er tercihlerini gerçekleştirebilecek.

Yedek subay olmak isteyenlerin yapması gerekenler

2 yıllık ve 3 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan yoklama kaçakları, yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirebilecek. Yedek astsubay olmak isteyen adayların 31 Temmuz 2019 tarihine kadar yoklamalarını yaptırmaları gerekiyor. Yükümlüler yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeleri durumunda askerlik hizmetini erbaş ya da er olarak yerine getirecek.

Bedelli askerlik kuraları ne zaman çekilecek?

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen adayların başvuruları 16 Temmuz 2019 tarihi itibariyle başlayacak. Kura işlemleri ise 2020 yılının Ocak ayında yapılacak ve adaylara duyurulacak. Kura çekimi sonucunda bedelli askerlik yapmaya hak kazanan hak sahipleri 1 aylık temel askerlik eğitimi için 2020 yılının Mart ayından itibaren birliklerine sevk edilmeye başlanacak. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019 tarihi dahil olmak üzere yoklama kaçağı, bakaya, saklı durumda olanlar 1 Kasım 2019 tarihine kadar ödemelerini yapacak diğer hak sahipleri ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar bedelli askerlik başvuru ücretlerini ödenecek.

Bedelli askerlik ücreti 2019 yılında ne kadar?

2019 bedelli askerlik ücreti de Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre 2019 yılında bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler 33 bin 230 lira ödeyecek. Bedelli askerlik ücretleri Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf katılım bankası, Ziraat katılım bankası ve PTT şubelerine ya da mal müdürlüklerine yatırılabilecek. Bedelli askerlik için döviz ödeme yapmak isteyenlere 2019 yılında belirlenen ücret 5.442 Euro oldu.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim