Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Ne Zaman Gelişir? Nasıl Güçlendirilir?

Dünyaya korumasız gelen minik bebekler, zamanla doğru şekilde desteklendiği takdirde bağışıklık sisteminin gelişmesiyle yaşama hazırlanır. Hastalıklardan uzak ve sağlıklı büyüyen bebekler için bağışıklık sisteminin nasıl desteklenebileceği konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
22 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Vücudun hastalıklara karşısında korunmasını sağlayan özel bir sistem olan bağışıklık, dünyaya gelen savunmasız bebekler için ekstra önem arz eden bir savunma mekanizmasıdır. Hamileyken n kordon aracılığıyla, doğum sonrasında ise emzirerek bebeklerini koruyan anneler için ilk 2 yaşına kadar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Virüs ve hastalıkları uzak tutmak içinbebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmehakkında tüm bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme

Bebeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Şüphesizbebeklerin bağışıklığını güçlendirmeiçin en önemli şey minimum 2 yaşına kadar anne sütü almasıdır. 1 yaşına gelmiş olan bebekler için anne sütüne ek olarak besinlere başlanmalıdır. Bu besinler, bebeklerin bağışıklığını desteklemede bir diğer önemli unsuru oluşturmaktadır.

Bebeklerin bağışıklığı ne zaman gelişir, sorusunun yanıtı dünyaya gelişiyle başlayıp 2 yaşına kadar devam eden bir süreçle cevaplanabilir. Bu süreçte beslenmenin yanı sıra uyku düzeni de ekstra önem arz eder.

Bebeklerin Bağışıklığını Güçlendiren Besinler

Ek gıdalara geçişle birlikte bebeklerin beslenmesinde E, A, B6 vitaminleri ve folik asit ağırlık kazanmalıdır. Yumurta içinde ve sütün yağında bol miktarda bulunan bu bileşenler sayesinde kızamık gibi çocukluk dönemi hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkla savaşılabilir.

1 yaşından sonra kahvaltıda ezilmiş halde verilen haşlanmış yumurta, ve emmeyi önlemeyecek miktarda pastörize süt vermek yeterli olacaktır. Bebeğin aldığı besinler emmeyi reddetmesine yol açıyorsa, kahvaltıdan sonraki birkaç saat beklenmeli ve öğle yemeğine ek olarak çay bardağı kadar ılık süt verilmelidir.

bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme

Bebeklerin bağışıklığını güçlendiren bitkilerarasında domates, zeytinyağı, brokoli, ıspanak ve kivi yer alır. E vitamini açısından zengin olmasıyla bilinen bu besinler aynı zamanda antioksidan içeriğiyle haşlanarak yendiği takdirde bağışıklığı büyük ölçüde destekler. Hasımsızlık sorunu gelişmemesi adına besinleri küçük parçalara ayırarak bebeklere vermek gerektiği unutulmamalıdır.

Mevsimine uygun şekilde tüketilen taze meyve ve sebzeler, bebeklerde bağışıklığı desteklemekiçin verilmesi gereken C vitamini ihtiyacını karşılamanın en doğru yoludur. Bu besinleri bebeklerin gün içinde 2 ila 3 porsiyon alması yeterli olacaktır.

Folik asit açısından zengin bir diğer besin grubu baklagiller olmakla birlikte bu bileşeni içeren diğer besinler yeşil ve yapraklı sebzelerle tahıllar olmaktadır.

B6 vitaminini verebilmek adına kırmızı et, tavuk ve balık da bebeklere iç rahatlığıyla yedirilebilir.

Bebeklerin Bağışıklığını Güçlendirmek için Uyku Düzeni

bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme

 

Sağlıklı bir gelişim için vücudu kaliteli ve yeterli uykuya koşulsuz bir ihtiyacı vardır. Bebek bağışıklığının gelişmesi evresinde uyku düzeninin oturtulması ve yaşa uygun yeterli uykuya izin verilmesi gerekmektedir.

Bebeğin konforlu ve sessiz bir ortamda, yeterli sıcaklık içerisinde ve uygun kıyafetlerle uyuması, uykudan gerekli verimi alarak gün içinde daha güçlü olması için şarttır.Bebeklerin Daha İyi Uyuması için Tavsiyeler yazımızda konuyla ilgili ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com